ZEELAND 13 Van Goethem is niet als knecht gehaald. ,,Dat woord is nooit ge noemd." Maar hij vindt het hele maal niet vervelend als mensen hem zo zien. ,,En als je hiermee ja ren je brood kunt verdienen in de WorldTour, dan is dat toch fantas tisch? Kijk, ik denk dat je de knecht in de wielersport kunt vergelijken met de keeper en de verdedigers in het voetbal. Die scoren zelden tot nooit, maar vormen wel de funde ring van een ploeg. Als Tiesj Be- noot, één van de kopmannen bij Lotto-Soudal, straks een mannetje tekort komt in de finale, is dat niet goed. Als wij er na 120 van de 250 kilometer al af moeten, komt hij al leen te zitten en moet hij in zijn eentje zijn positie zoeken. Het is dus zaak voor de ploeg dat er goede knechten om hem heen rijden, die het lang kunnen volhouden." En zoals doelmannen keepers training krijgen, heeft Van Goe- them een soort van 'knechtentrai ningen'. Zo zou je, zegt hij, de apart ver kenningen van de eerste 100 kilo meter van een koers kunnen noe men. ,,Vaak zie je renners de laatste 100 kilometer verkennen. Maar voor mij zijn juist die eerste 100 van belang. Heel veel mensen staan daar niet bij stil. Sterker nog: heel veel renners staan daar niet bij stil. Bij Roompot deed ik het aan vankelijk ook gewoon: al moest ik in de vroege vlucht proberen te zit ten, ik ging gewoon het laatste deel van het parkoers verkennen. Maar als je vroeg in de wedstrijd mee wilt kunnen springen, moet je juist weten waar de kansen liggen. Waar wordt het smal? Waar staat de wind gunstig? Nu, met ervaring, weet ik dat ik een koers op die ma nier moet voorbereiden." Gent-Wevelgem Van Goethem verwacht per koers te horen wat zijn taak is en wil die naar behoren uitvoeren. Zijn bij naam zal vast nog wel eens klin ken, verwacht hij. ,,Lotto-Soudal is één van de aanvallendste World- Tour-ploegen." In 2018 maakte hij vooral indruk in Gent-Wevelgem, een voorjaars klassieker over 250 kilometer. In het oranje shirt van Roompot ging hij mee in een vroege ontsnapping. In de finale van de race sloten we reldtoppers als Peter Sagan en Wout van Aert aan, maar Brian van Goethem hoefde niet te passen. Hij bleef eraan hangen, sprintte naar de negentiende plaats en oogstte veel lof voor zijn optreden. ,,In het voorjaar heb ik vaker mijn neus aan het venster ge drukt", zegt hij. „Natuurlijk zullen ze bij Lotto-Soudal voor dit soort grote wedstrijden een kopman aanwijzen. Maar dat betekent niet dat ik dan niet van waarde kan zijn. Als ik mee zit in een vroege vlucht en er in de finale nog bij ben, kan iedereen wel op Benoot gaan letten en denken dat ik tot niks meer in staat ben. En als ik dan een sterk nummer uit mijn mouw schud. Kijk, kansen moet je zelf creëren, hè." zaterdag 2 februari 2019 GO voor het eerst écht prof' M Brian van Goethem zal ook bij Lotto- Soudal nog 'Breakaway Brian' mogen zijn. FOTO NICO VEREECKEN PHOTO- NEW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41