Ongeloof in Bosnië na negatief advies aan Hoge Raad NIEUWS 3 HULPACTIE RUDI LUBBERS De aan lager wal geraakte oud-bokser Rudi Lubbers, die met zijn partner Ria overleeft in een vervallen busje in Bulgarije, wil best terug naar Nederland. Hij is blij met alle hulp die is opgestart, zegt hij. Dat verhaal over Rudi's vriendin Ria. Na de noodkreet van oud wielrenner Rini Wagtmans dat ze 'in een foetushouding' in het busje ligt en 'misschien al dood is', kan Rudi Lubbers de mensen enigszins geruststellen. Ria 'is niet goed', maar leeft nog wel en 'ligt nu te slapen', vertelde de roemruchte bokser van weleer gisteren telefo nisch vanuit het dorpje Kosharitsa in het verre oosten van Bulgarije, waar ze bivakkeren. Rudi Lubbers (73) werd ooit een Nederlandse legende door zijn bokspartij in 1973 in Jakarta tegen Muhammad Ali, die hij op punten verloor. Na zijn carrière ging het bergafwaarts, onder meer doordat hij in 1986 werd veroordeeld voor drugshandel, wat hem acht jaar cel opleverde. Hij ontkent tot op de dag van vandaag. De bokser voelde zich in de steek gelaten en sloeg na zijn straf met zijn vriendin Ria en zijn honden aan het zwerven. Totdat ze 'zo'n zeven jaar geleden' strandden in Bulgarije. Nu leeft hij in een vervallen be stelbusje niet ver van het dorp Kos- haritsa, vijf kilometer de bergen in vanaf het grotere Sveti Vlas. Samen met Ria. Sinds de uitzending van Andere Tijden Sport, afgelopen zondag, weet heel Nederland hoe slecht het gaat met Lubbers, die in de uitzending zonder schoenen rondscharrelt en zijn tanden poetst in een vieze plas water. Oud-wielrenner Rini Wagtmans luidde deze week de noodklok, omdat Rudi en met name de verzwakte Ria in levensgevaar zouden zijn. Want de winters zijn koud in Bulgarije. Daarop reageerde weer Nederlan der Arie Grinsven, die in Bulgarije woont en het stel opzocht en eerste hulp verleende. ,,Ik zit hier nu in de zon, de wind is koud maar de lucht blauw'', vertelt Lubbers via de tele foon van de vrouw van Grinsven, die eten heeft meegebracht. ,,Ik heb net pasta gegeten, met broccoli.'' Volgens Lubbers is Ria 'niet goed', maar 'ook niet ziek'. ,,Ze is van slag van alles. Ze hoest wat en ligt nu lekker te slapen. Maar ze gaat straks ook eten, kip en zo.'' Kinderen Arie haalt ondertussen Rudi's zoon Marco op. Op het moment dat we Rudi spreken, is Marco net geland op het vliegveld van de Bulgaarse hoofdstad Sofia. Inmiddels moet Rudi zijn zoon, die hij drie jaar gele den voor het laatst zag, weer hebben gesproken. Ook sprak hij gisteroch tend sinds jaren zijn dochter Vanessa weer eens, over de telefoon. „Fantas tische meid.'' Lubbers is blij met alle hulp die vanuit Nederland op gang is geko men. ,,Die is ook hard nodig, want het gaat niet zo goed.'' Hij refereert ongevraagd aan zijn veroordeling wegens drugshandel. Hij is er nóg kwaad om. ,,De smeerlappen hebben me heel wat aangedaan. Ik ben erin geluisd. Maar ik kom sterker terug dan ooit. Ik heb begrepen dat ik een schadeclaim kan indienen.'' Lubbers klinkt redelijk goed. Mis schien af en toe een tikkeltje warrig, maar verder best helder. Grinsven heeft op zeven kilometer van het busje een appartement waar Rudi's zoon overnacht en waar Rudi en Ria ook kunnen aansterken, als ze wil len. Het is dé vraag van deze dagen: laat de soms koppige oud-bokser zich helpen? ,,lk weet niet of ik naar dat appartement ga'', zei Lubbers gisteren. ,,Mijn honden moeten wel mee kunnen en dat is een beetje een probleem. Ik weet niet wat de toe komst brengt. Er is allerlei hulp op komst, heb ik begrepen. Ja, ik wil best terug naar Nederland. Maar er gens ook weer niet. Ik weet niet wat er gaat gebeuren, het ligt eraan wat er allemaal wordt aangeboden.'' De advocaat-generaal kwam giste ren met zijn advies, ruim voor de zitting in april waarin de vraag of de staat aansprakelijk kan worden gesteld, voor het laatst door een Ne derlandse rechter wordt beant woord. Als het aan de advocaat-ge neraal ligt, is het antwoord helder: nee. Het eerdere oordeel van het Hof in Den Haag, waarin werd gesteld dat Dutchbat in elk geval blaam trof bij de dood van een deel van de ruim zevenduizend vermoorde mannen, zou 'onbegrijpelijk' zijn. Volgens de advocaat-generaal werkten de Dutchbatters bij de evacuatie van de Bosnische moslims onder grote druk en was sprake van een oor logssituatie. De conclusie dat de soldaten hadden moeten weten dat de mannen zouden worden ver moord, zou onterecht zijn. De zitting bij de Hoge Raad dient omdat de Nederlandse staat in be roep ging tegen de uitspraak van het Hof. ,,Er heerst in Bosnië nu vooral ongeloof", zegt advocaat Marco Gerritsen, die de vrouwen bijstaat. ,,De nabestaanden zijn bang dat ze bovenop het verdriet om hun mannen en zonen ook ju ridisch aan het kortste eind trek ken." Uitputtingsslag De procedure in Nederland is vol gens hem 'een uitputtingsslag', voor alle betrokken partijen. ,,Als we hier niet winnen, kunnen we naar het Europees Hof. Maar dat gaat dan weer jaren duren. En als we wel winnen, komt er nog een zaak over de hoogte van de com pensatie. Ook dat kan jaren duren, als de staat zich net zo opstelt als in deze procedure.'' Gerritsen, die al vijftien jaar bij de zaak betrokken is, had graag gezien dat de strijd min der geharnast was gevoerd. ,,De manier waarop het nu gaat, heeft zo veel impact.'' De Hoge Raad is overigens vrij om af te wijken van het advies van de advocaat-generaal. Premier Rutte zei gisteren kennis te hebben genomen van het advies. ,,Wij moeten daar als uitvoerende macht niks over zeggen. We wachten op de uitspraak van de Hoge Raad.'' De genocide in Srebrenica vond plaats in juli 1995, tijdens de burger oorlog in voormalig Joegoslavië. Vierhonderd Nederlandse VN-sol- daten konden niet voorkomen dat ruim zevenduizend Bosnische moslims in de enclave Srebrenica werden vermoord door het Bos- nisch-Servische leger. zaterdag 2 februari 2019 GO 'Ik wil best terug naar Nederland' Victor Schildkamp Rotterdam/ Kosharitsa Rudi Lubbers: „Hulp is hard nodig, want het gaat niet zo goed.'' FOTO ARIE GRINSVEN Het busje van Lubbers in het verla ten landschap van Kosharitsa. -■ iv v- - •vys ft. De hoop van Bosnische vrouwen op een vorm van erkenning voor de genocide op hun zonen en mannen in Srebrenica, 24 jaar geleden, kreeg gisteren een forse knauw. De advocaat-gene raal van de Hoge Raad vindt Nederland niet aansprakelijk. Sander van Mersbergen Den Haag Juli 1995: overste Tom Karremans van Dutchbat ont moet de leider van het Bos- nisch-Servische leger, Ratko Mla dic. FOTO AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3