Helft nodige stroom komt uit zon en wind SnowWorld neemt skihal Terneuzen over Inceptio stopt met zoeken stageplaats ZEELAND 11 (zsScAa/S iahpsihap 1 zaterdag 2 februari 2019 CORDEJONGE VLISSINGEN Studentenbedrijf Inceptio in Vlissingen stopt. Twee jaar na de doorstart komt er te weinig geld binnen om sta giairs extra begeleiding te bie den. Scalda, school voor middel baar beroepsonderwijs en vol wasseneneducatie, richtte het studentenbedrijf in 2011 op, maar trok vijf jaar later de stek ker eruit vanwege bezuinigin gen. Een halfjaartje later besloot Deinco Uitzendgroep Inceptio over te nemen. In het eerste jaar kreeg Deinco ondersteuning van Scalda en het Regionaal Bureau Leerplicht. Vorig jaar leek het studentenbe- drijf gered, omdat de gemeente Veere subsidie beschikbaar stelde voor het creëren en vin den van stageplaatsen voor mbo- studenten die niet op eigen kracht een werkplek kunnen re gelen. Nu blijken er te weinig finan ciële middelen voor een structu reel aanbod van studentenbege leiding. Manager Bas Mulder van Inceptio zoekt geen zondebok, maar houdt het bij de constate ring dat de uitzendgroep met 'pijn in het hart' stopt met acti viteiten voor het studentenbe- drijf. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Damherten Ik vind het diep triest dat 380 damherten worden afgeschoten (krant 23 januari). Het is een kille schijnoplossing. Het is algemeen bekend dat een populatie zich sneller voortplant door afschot. Men gebruikt natuurschade als argument en dat de balans is ver stoord. Herten doen zich tegoed aan bepaalde planten. Misschien jammer dat deze verdwijnen, maar het hoort bij de natuur. Er komen tenslotte nieuwe soorten voor terug. Er zijn toch alternatieve manie ren om de damherten te behe ren. De natuur kent toch geen te veel of te weinig? Of er te veel herten zijn, is een keuze van mensen. Zeer veel burgers zijn tegen afschot en vragen zich af of er eigenlijk wel een duidelijke vi sie is hoe we op een harmoni euze en diervriendelijke wijze met de fauna en flora om moeten gaan. Velen genieten en schieten plaatjes van deze prachtige wilde dieren. Staatsbosbeheer schiet ze af. De Faunabescherming beraadt zich op stappen. Goede zaak! C. Minneboo J. de Smitstraat 31 Oost-Souburg Damhert. Pensioen De financiële gezondheid van de pensioenfondsen 'kreeg een flinke opdoffer in december vo rig jaar' (krant 25 januari). Dat is juist, maar het zijn momentop names. De AEX-index bereikte toen een dieptepunt van 480 punten. Maar nu staat de AEX- index weer op 515 punten, dat is een stijging van meer dan 7 pro cent. Gelukkig degenen die toen aandelen kochten. Die kunnen nu in een maand tijd 7 procent incasseren (minus de aan- en verkoopkosten). De pensioen fondsen halen rendementen van 6 tot 8 procent per jaar, maar het is door de wet bepaald dat ze moeten rekenen met de reken- rente en die bedraagt momenteel 1,18 procent. Dat is absurd laag. Ja, zo houden de pensioenfond sen hun pensioenreserves wel laag en kunnen de pensioenen gekort worden met onrustba rende verhalen over de grote te- korten die er dreigen aan te ko men. Geloof het niet en weerleg het met goed onderbouwde ar gumenten. Joop den Boer Nieuwe Haven 17 Zierikzee Pensioen 2 Is de in 2006 ingevoerde lage re- kenrente voor de dekkingsgraad wel een goede graadmeter? Pen sioenen worden opgebouwd met premies, rente en beleggingen met een hoger beleggingsrende ment. De pensioenfondsen hebben als buffer al meer dan genoeg geld in kas en behalen in de praktijk een veel hoger totaal rendement dan berekend met alleen de te lage rekenrente van de DNB. Het totale pensioenvermogen is daardoor sinds 2007 al toegeno men van 660 miljard tot ruim 1400 miljard nu. Bij een beleg gingsrendement van 2,5 procent kunnen hiermee al jaarlijks alle huidige pensioenen premievrij worden uitbetaald. De pensioen buffer van 1400 miljard is al goed voor alle premievrije pensioen verplichtingen gedurende ten minste dertig jaar. Pensioenexperts adviseren nu om voor de dekkingsgraad niet de te lage DNB rekenrente en voor de premievaststelling 4 pro cent rente, maar het benodigde rendement als een stabiele re- kenmaatstaf te gaan gebruiken. H. Steehouwer Malaga Spanje VLISSINGEN De helft van de stroom die Zeeuwse huishoudens en bedrijven nodig hebben, wordt vanaf nu duurzaam opgewekt. Dat komt doordat nu ook de laatste windmolens van windpark Kram mer op het elektriciteitsnet zijn aangesloten. Hiermee draagt Zee land haar steentje bij aan het nako men van de landelijke klimaatdoe len om de CO2-uitstoot drastisch terug te dringen. Het is een stap in de goede rich ting omdat in 2030 alle elektriciteit duurzaam moet worden opgewekt. Zeeuwse huishoudens en bedrij ven gebruiken in totaal 10,5 peta- joule aan elektriciteit. Doordat nu ook de windmolens op park Kram mer draaien, wordt daarvan nu 5,2 petajoule duurzaam opgewekt. Het gaat hier alleen om de hoe veelheid stroom. Maar wanneer je kijkt naar de totale hoeveelheid energie die Zeeuwse huishoudens en bedrijven gebruiken, dan ziet het plaatje er heel anders uit. Want zowel bedrijven als huishoudens gebruiken nog veel fossiele brand stoffen, zoals gas. In totaal gebrui ken ze 125 petajoule energie; de in dustrie gebruikt het overgrote deel. Gedeputeerde Ben de Reu (PvdA, energie en klimaat) is blij dat de helft van alle stroom in Zeeland nu door middel van zon en wind wordt opgewekt. ,,We zijn er nog lang niet", laat hij weten. ,,We kun nen niet verslappen en gaan door met het ontwikkelen van wind- en zonneparken in Zeeland als deze passen in ons landschap." TERNEUZEN Uitbater van skihal len SnowWorld wordt eigenaar van de skihal in Terneuzen. Het bedrijf neemt branchegenoot SIS Leisure Group over, waardoor ook de ski hallen in Terneuzen en Rucphen en een indoor-skydive in Roosen daal aan het lijstje met vestigingen worden toegevoegd. In totaal gaat het om zeven locaties die Snow- World overneemt. Topman Wim Hubrechtsen van SnowWorld zegt dat zijn bedrijf door de deal een lan delijke spreiding krijgt. ,,En met de vestigingen Rucphen en Terneuzen kunnen we ook een groot deel van Vlaanderen bereiken." Door de overname voegt Snow- World tevens activiteiten toe die het eerder nog niet exploiteerde, zoals skydiven. Bij de locatie in Rucphen hoort verder een indoor icekartbaan. Er is geen overname bedrag naar buiten gebracht. PC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39