ACHTER DE SCHERMEN 9 Vandaag kruipen we letterlijk en figuurlijk achter de schermen. Niels Welsing (44) is de enige vaste technicus in de Stadsschouwburg in Middelburg. Hij zorgt ervoor dat alle technische zaken rondom de voorstellingen in het theater geregeld zijn. Hij staat vaker in een lege dan in een volle zaal. verantwoordelijk voor alle techniek. Bij een professio nele show neemt de productie zelf ook technici mee en werkt hij sa men met deze teams en freelance technici. Tijdens een voorstelling zit Niels vaak achter de 'trekkenwand'. Dit is een hijsinstallatie waaraan alle decorstukken hangen. Niels moet er dan voor zorgen dat de decor stukken op het juiste moment in het decor schuiven. Maar ook voor het licht en geluid is Niels vaak verantwoordelijk: „De techniek is belangrijk voor de beleving van een voorstelling; het kan net dat extra stukje magie geven", aldus de technicus. Andersom werkt het ook. Mocht het fout gaan, dan heeft dat enorme impact. Niels: „Gelukkig gaat het niet vaak fout, en de meeste fouten zullen voor het pu bliek niet opvallen. Maar met name storingen rond het geluid kunnen vervelend zijn. Je moet een artiest wel kunnen verstaan. J e lost het dan zo onopvallend moge lijk op, wat betekent dat je soms het podium op moet." Zenuwachtig Maar zenuwachtig is Niels nooit voor een show. „Als technicus is het belangrijk dat je uitstraalt dat alles onder controle is. Een ar tiest heeft vaak al zenuwen genoeg; soms moet je ze zelfs van het toilet gaan ha len een minuut voor de voor stelling begint! Dan wil je niet dat ze zich ook nog eens druk maken over iets anders. Ik denk dat sociale vaardigheden vaak nog be langrijker zijn dan de technische vaardigheden in mijn vak." Ondanks dat hij overdag vaak al leen werkt, is de functie van all round technicus een sociale baan. Bij elke voorstelling heeft hij met anderen te maken: „In korte tijd werk je naar een prestatie toe waar iedereen zijn hart en ziel in legt. Daardoor krijg je snel een goede band met elkaar en leer je veel mensen kennen. Na een voor- Al twintig jaar is Niels Welsing werkzaam als technicus. Hij is vaak aan de zijkant van het toneel van de schouwburg in Middelburg te vinden, waar hij zijn kantoortje heeft. Hier maakt hij de roosters en heeft hij contact met de producties die langskomen, van amateurver enigingen, congressen tot pro fessionele shows. Bij de ama- zaterdag 2 februari 2019 'Techniek zorgt voor magie' A Niels achter de schermen bij de 'trekkenwand'. Niels ziet de schouwburgzaal meestal vanuit dit perspectief. Niels Welsing test het geluid vanuit de theaterzaal. FOTO'S RUBEN OREEL stelling is het daarom vaak nog ge zellig even wat drinken. Wij heb ben vaker dan één keer per week een vrijdagmiddagborrel!" Het is een bijzondere baan, vindt hij. „Werken wanneer anderen vrij zijn. Toeschouwers gaan voor hun ontspanning naar een voorstelling toe. Iedereen is blij. Dat geeft een leuke sfeer. De keerzijde is wel dat mijn dag om 13.00 uur begint en eindigt tussen 20.00 uur en 24.00 uur. Daarnaast werk ik altijd in het weekend. Daar heeft mijn privéle- ven weleens onder te lijden." Uiteindelijk klinkt bijna elke avond het slotapplaus in de schouwburg in Middelburg en staat Niels klaar om het doek dicht te trekken. ,,Als de artiest dan ook nog eens de technici bedankt met een daaropvolgend applaus, geeft dat een goed gevoel! We hebben er weer een feestje van gemaakt met zijn allen, en dat wordt gewaar deerd." Denise van Minnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37