8 ZEELAND i Film HawkEyesvan Christianne Altena wint publieksprijs Belgisch festival i Hans Puik Goes Als regisseur van de korte film HawkEyes won Christianne Al tena (57) uit Goes vo rige week de pu blieksprijs op het Belgisch film festival Kortgeknipt. Stralend po seerde ze na afloop, samen met de acteurs en de crew, voor de foto grafen in de foyer van de Stads schouwburg in Sint-Niklaas. Blij met de erkenning van het pu bliek, die deze film boven acht tien andere inzendingen verkoos. Zoals in bijna ieder leven gaat er achter die lach ook een traan schuil. Als iemand beseft hoe kwetsbaar een mens is dan is het Altena wel. Een ernstig ongeluk in 1996 heeft haar voor het leven beschadigd, maar haar opti misme, de warmte van men- ig sen om haar heen en de liefde voor kunst hielpen haar letterlijk weer overeind. Altena is geboren Zeeuws- Vlaamse en verhuist na haar studie naar Goes. Ze werkt als welzijnsme- dewerker en als directrice van een kinderopvang. Theater spelen, dat is haar grote hobby. Op 19 mei 1996 heeft Altena 's middags een kinder voorstelling in Ovezande. Bij thuis komst laat ze haar hond uit op de Monnikendijk. De kerngezonde moeder van een 1-jarige dochter ziet een auto in volle vaart op haar af ko men. Tijd om te reageren is er niet. Een seconde later ligt ze een meter verderop. Aangereden door een be ginnende automobilist die de maxi mumsnelheden aan zijn laars lapt. ,,Ik zag de auto komen", vertelt Altena ruim 22 jaar na het ongeluk vanuit haar woning in Goes. ,,Dat is het laatste beeld dat ik me herinner. Van de eerste twee weken na het ongeluk weet ik niets meer." Een verlamde rechterarm, verbrijzeld bekken, kapotte heup, een knie los van het bovenbeen. Alles wat aan een mensenlichaam stuk kan, bleek kapot. ,,Alleen mijn linkerarm, romp en hoofd waren redelijk onbe schadigd. De eerste twee weken kon ik niet verplaatst worden omdat mijn lichaam zo broos was. Pas na veertien dagen werd ik geopereerd in Den Haag en begon een M lange periode van Mijn lichaam weerhoudt me er gelukkig niet van creatieve uitdagingen aantegaan specialistische operaties door het hele land." Overleven en vechten, er zit op dat moment niets anders op voor Altena. Vrienden en familie om haar heen steunen haar door dik en dun. ,,Dat gaf me een enorme boost. Na twee jaar merkte ik dat de pijn niet weg ging. Het besef drong door dat ik nooit meer kon werken. Nooit meer op een normale fiets zou rij den en er een streep kon door ski- en wandelvakanties. Het betekende het begin van een tweede leven." Haar zus neemt haar op een dag mee naar een workshop beeldhou wen en dat blijkt de start van een nieuwe passie. Altena volgt een op leiding tot beeldhouwer en krijgt haar eigen atelier en beeldentuin. ,,Film leek mij daar een mooie aan vulling op, vandaar dat ik vier jaar geleden ben begonnen met de film academie in Antwerpen. Vooral de regiekant spreekt me aan." Sa men met Lennart Gosman regis seert ze de films Muis en Kerst met Guus, allebei vertoond tij dens Film by The Sea. En sinds vo- rige week mag de film HawkEyes niet ontbreken in het rijtje suc cesvolle producties. ,,De film is grotendeels opgenomen in Kloe- tinge en één van de hoofdrollen wordt gespeeld door Ans Schil ders uit Kapelle. Het gaat over een moeder en zoon die al jaren met elkaar samen leven. De beelden vertellen het verhaal, er wordt niet gesproken. De zoon is gek van vogels en moeder druk met bidprentjes inplakken. Onver wachte ontwikkelingen volgen, daarvoor moet iedereen maar naar de film gaan kijken. Ik hoop dit jaar bij Film by the Sea." Documentaire Altena heeft nog twee schoolja ren te gaan op de filmacademie en is bezig met een documentaire waarin ze het onzichtbare zicht baar wil maken. ,,Het gaat over een man met een visuele beper king. Mensen zien iemand die vrolijk is, gewoon meedoet in het leven, maar ook de gevolgen van een beperking ervaart. Indirect gaat alles wat ik maak ook over mijn eigen leven. Mijn lichaam weerhoudt me er gelukkig niet van creatieve uitdagingen aan te gaan. Ik besef in elk geval dat in één seconde alles anders kan zijn." Ik zag de auto komen. Dat is het laatste beeld dat ik me herinner. Van de eerste twee weken na het ongeluk weet ik niets meer zaterdag 2 februari 2019 'Het gaat ook over mijn leven' FOTO MARCELLE DAVIDSE Het verhaal van Christianne Al tena is er één van vallen en weer opstaan. Over hoe iemand zich vanuit een uitzichtloze si tuatie opricht en een prijswin naar wordt. Uitreiking van de prijs, met derde van links Christianne Al tena. FOTO HANS VAN DER - Christianne Altena - Christianne Altena

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36