II Basisscholieren brengen democratie in de praktijk Luchtverhitters olie - gas - elektro 7 SCHRIJFCAFÉ HONDERDSTE KEER Tanja Harpe begon tien jaar geleden met een schrijfcafé voor vrouwen in Middelburg. Over twee weken is ze toe aan de honderdste sessie. Supermarkt Vrouwenpolder mag verhuizen Zwemparadijs Scheldorado in orde Eerst maar even twee mis verstanden uit de weg ruimen. Ten eerste: het is een schrijfcafé, waar wordt geschreven door vrouwen. En dus geen schrijverscafé waar schrijvers actief zijn. Ten tweede: er worden geen schrijvers opge leid. Harpe: ,,Het gaat niet om de techniek en de vorm. Het gaat erom dat je vanuit jezelf schrijft, dat je woorden geeft aan wat je van binnen voelt. Daar vellen we ook geen oordeel over. We zeggen niet of iets mooi is geschreven. Iemand schrijft iets en leest dat voor, wij luisteren met aandacht." Ze had zelf nooit gedacht dat het zo zou aanslaan, en zo lang zou be staan. Tanja Harpe woonde in 2009 pas net in Middelburg. Ze hoorde dat ergens in het land een schrijfcafé was opgericht door Christine de Vries, en dacht: mis schien is dat ook iets voor de vrou wen in mijn nieuwe woonplaats? Vaste groep Op een januari-ochtend in 2009 opende het Schrijfcafé in de es pressobar Ko D'ooooooor, die toen nog bestond, in de Lange Noordstraat. Dertig dames wilden dit wel eens meemaken. Een aantal kwam regelmatig terug en anderen werden voorbijgan gers. Inmiddels heeft zich een re- Schrijfcafé, in Desafinado, waar het honderdste Schrijfcafé plaatsvindt. foto lex de meester Tanja Harpe, oprichtster van h< delijk vaste groep liefhebbers ge vormd, die een nieuwe thuisbasis heeft gevonden in jazzcafé Desafi- nado. Het schrijfcafé is alleen voor vrouwen. ,,Er is één keer een man bij geweest en na afloop hebben we dat besproken. Toen is besloten dat niet meer te doen. De sfeer verandert er toch door. De vrou wen willen zich veilig voelen om de dingen te delen die ze vanuit hun binnenste schrijven. Als er mannen bij zijn, voelen ze daar voor een te hoge drempel." Doordat ze soms heel diepe ge- We zeggen niet of iets mooi is. Iemand leest iets voor. Wij luisteren met aandacht voelens delen, vinden de vrouwen herkenning en zelfs troost bij el kaar, vertelt Harpe. ,,We hebben veel plezier en worden soms ook diep geraakt. Uit het Schrijfcafé zijn daardoor ook nieuwe en hechte vriendschappen ontstaan." Tanja Harpe is niet van plan na het bereiken van deze mijlpaal te stoppen. Daarvoor heeft het Schrijfcafé ook voor haar persoon lijk te veel waarde gekregen. Stroomversnelling ,,Mijn schrijven is in een door gaande stroom gekomen. Ik heb inmiddels drie dichtbundels ge schreven. De titels zijn een weer slag van mijn ontwikkeling in deze tien jaar." De eerste bundel heet Verstilde bespiegeling, daarop volgde Rondom eb en vloed, en de meest recente is Zee-Kracht. ,,Het laat mij zien dat ik kracht ben gaan halen uit het schrijven, uit de zee, uit de vriend schappen die ik hier heb gevormd. Mijn creativiteit is toegenomen." VROUWENPOLDER De Plus supermarkt mag verhuizen naar het perceel tegenover de Augus- tinushof in Vrouwenpolder. De gemeenteraad is akkoord. Dat tot teleurstelling van de be woners van die straat, die vrezen dat ze straks veel overlast zullen ondervinden. Wethouder Arie Schot beloofde echter dat alles in het werk zal worden gesteld om ervoor te zorgen dat omwonenden zo min mogelijk nadelige gevolgen on dervinden van de verhuizing van de supermarkt. Deze kan, als alles meezit, in het voorjaar van 2020 de deuren openen te genover de Augustinushof. VLISSINGEN Een groot aan tal Vlissingse basisscholieren leert de komende maand spe lenderwijs hoe de lokale de mocratie werkt. Leerlingen uit de groepen 7 en 8, in totaal 24 klassen, komen van maandag 11 februari tot en met vrijdag 1 maart naar de raadzaal in het stadhuis om het spel Democracity te spelen. Ze beginnen met een aantal losse woningen en moeten die samen uitbouwen tot een stad. Samen zullen ze beslissen of er bedrijven in de stad moeten komen of vooral groen, en of er een ziekenhuis of een middel- bare school verrijst. Alles tege lijk is geen optie, want het budget voor de ontwikkelin gen is beperkt. Voor de inrichting van de stad richten de kinderen politieke partijen op, kiezen speerpun ten voor hun beleid en zullen de leden van de diverse par tijen met elkaar in debat gaan om via democratische besluit vorming de meest ideale groei van Democracity te verwezen lijken. Na afloop kunnen de scholie ren een aantal raadsleden en wethouders nog vragen stel len. TERNEUZEN De dreigende slui ting van zwemparadijs Scheldo- rado in Terneuzen vanwege bouw technische mankementen - zoals loszittende tegels - is van de baan. De Zeeuwse milieudienst RUD heeft deze week geconstateerd dat de problemen zijn verholpen. Bij eerdere controles vanaf augustus vorig jaar was vastgesteld dat Schel- dorado zo slecht was onderhouden dat dit gevaar kon opleveren voor bezoekers. De provincie dreigde met sluiting als geen maatregelen zouden worden genomen. Die maatregelen zijn nu uitgevoerd. Meeuwse handelsonderneming bv Albert Plesmanweg 6,4462 GC Goes Tel.: 0113-212620 Fax: 0113-232214 Email: info@meeuwse-goes.com zaterdag 2 februari 2019 We geven woorden aan gevoelens Maurits Sep Middelburg -Tanja Harpe Wie wil deelnemen aan het hon derdste Schrijfcafé op dinsdag 12 februari van 10.30 - 12.30 uur in Desafinado in Middelburg, moet zich voor deze ene keer opgeven voor 5 februari via tanjah7@gmail.com. Meer infor matie op: schrijfjevrij.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35