Met mobiel erbij krijg je elke maand Dubbele data Extra intemetsnelheid thuis Onbeperkt bellen Extra TV-pakket 5,- korting op je internet factuur 5 In de herhaling: zeven verdachten in zaak HWS Kapelle staan terecht Een van de geruchtmakendste drugszaken in Zeeland begint dins dag aan een nieuw hoofdstuk met een pro-formazitting. Voor de tweede keer moet de rechtbank in Middelburg een oordeel vellen in de zaak HWS, waarbij het draait om wietkwekerijen, drugshandel en witwaspraktijken. De strafzaak tegen Hoogwerker service Zeeland in Kapelle was het grootste Zeeuwse politie-onder- zoek na Checkpoint, de grote cof feeshop in Terneuzen. De mensen achter HWS zouden volgens justi tie de hele softdrugsketen hebben beheerst: van de teelt tot en met ex port en verkoop. Met de illegale winsten zou HWS bonafide bedrij ven uit de markt drukken. Justitie noemde het een voorbeeld van on- dermijning, de infiltratie van de onderwereld in de bovenwereld. Het onderzoek tegen HWS begon in 2010 onder de codenaam Etena- ken. Een vader en zoon uit Kapelle waren in beeld gekomen tijdens andere onderzoeken. Met crimineel geld zou een loods gekocht zijn. Echter al in een vroeg stadium bleek dit niet zo te zijn. Deze ont lastende informatie had het Open baar Ministerie moeten melden, toen ze toestemming vroeg op al lerlei manieren de gangen van de verdachten na te gaan. Dat ver zuimde het OM, waardoor al het daarna verkregen bewijs niet te ge bruiken was, vond de Middel- Ruim vijf jaar onderzoek eindigde, voorlopig, in een keihard oordeel van de rechtbank burgse rechtbank eind 2015. Dit was een zeperd van onge kende omvang waartegen het Openbaar Ministerie was opgelo pen. Ruim vijf jaar onderzoek ein- digde, voorlopig, in een keihard oordeel van de rechtbank. Het OM had onvoldoende informatie ver strekt aan de rechtbank en de advo caten. Een eerlijke rechtsgang tegen de 29 verdachten was daardoor on mogelijk geworden, oordeelde de rechtbank: ,,Aan deze vorderingen en daarmee aan de onderzoeksre sultaten daaruit kleeft in het licht van het voorgaande derhalve een vormverzuim. Dit verzuim is on herstelbaar." Hoofdofficier van justitie Charles van der Voort was hier niet blij mee. Het Openbaar Ministerie ging in hoger beroep. In april 2018 maakte het OM bekend dat ze het hoger beroep bij 22 van de 29 ver dachten had ingetrokken. Deze ver dachten waren ingegaan op het voorstel van justitie af te zien van het indienen van een schadever goeding voor de tijd die ze in voor arrest zaten. In ruil daarvoor trok justitie hun strafzaak in. Met succes Voor de zeven overgebleven ver dachten zette het OM het hoger be roep door. En met succes. Dat het Openbaar Ministerie ontlastende informatie lange tijd achterhield is fout, maar dat is niet zo ernstig dat het OM niet-ontvankelijk is, oor- deel het gerechtshof in Den Bosch. De rechtbank moet de zaak over doen. De zeven verdachten zijn twee mannen uit Goes (28 en 65 jaar), een 34-jarige Vlissinger, een 38-jarige man uit Barcelona, een 57- jarige Kapellenaar, een 40-jarige man uit Bergen op Zoom en een 58- jarige man van wie de woonplaats niet vermeld is op de zittingslijst. De mannen staan voor één of meer dere van deze misdrijven terecht: het achterhouden van informatie, deelname aan een criminele orga- nisatie, valsheid in geschrifte, hen- nephandel, witwassen, diefstal, in braak en drugsfabricage en oplich ting. De heropende zaak begint dins dag met een zo geheten pro-forma- zitting. Tijdens de zitting zal de stand van zaken van het onderzoek worden doorgenomen en zullen af spraken over de verdere voortgang van het proces worden gemaakt. Wanneer de zaak inhoudelijk wordt behandeld, is nog niet be kend. Ga naar delta.nl/mobiel of de winkel voor de voorwaarden zaterdag 2 februari 2019 GO Drugszaak weer voor rechter Een van de geruchtmakendste drugszaken in Zeeland begint dinsdag aan een nieuw hoofd stuk met een pro-formazitting. Voor de tweede keer moet de rechtbank in Middelburg een oordeel vellen in de zaak HWS, waarbij het draait om wietkwe- kerijen, drugshandel en witwas praktijken. Theo Giele Middelburg In november 2011 nam justitie materiaal van HWS in Kapelle in be slag. FOTO RONALD DEN DEKKER /m„

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33