'Maak energie-omslag niet te duur' Bedrijven ontruimd na gaslek Vlissingen-Oost 4 DENK ZEEUWSE LIJSTTREKKER DENK wil ook in Zeeland voet aan de grond krijgen. De politieke beweging doet volgende maand mee aan de verkiezingen voor Provinciale Staten. De Zeeuwse lijsttrekker is de 33- jarige §erif Uysal uit Middelburg. ,,Het zou een teleurstelling zijn als we geen zetel halen", zegt hij. zaterdag 2 februari 2019 Rolf Bosboom Middelburg Uysal - geboren in Ter- neuzen, opgegroeid in Middelburg - noemt zichzelf een betrok ken Zeeuw. Hij is ei genaar van Pizzeria Mediterranée in Vrouwenpolder, de zaak die hij van zijn vader heeft overgenomen. Bij DENK is hij al langere tijd ac tief achter de schermen. In 2017 stond hij op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer en sinds juni vorig jaar is hij lid van het par tijbestuur. ,,Ik ben altijd bezig met de Zeeuwse lobby", zegt Uysal. ,,Lan- delijk gezien is onze provincie he laas vaak pas als laatste aan de beurt. Het belang van Zeeland wil ik daarom nog meer onder de aan dacht brengen." Als voorbeeld noemt hij de bereikbaarheid: er moet meer worden geïnvesteerd in veilige wegen, beter openbaar vervoer en goede verbindingen met de Randstad. ,,En we zijn vóór een tolvrije tunnel." Kandidatenlijst De Zeeuwse kandidatenlijst van DENK is overzichtelijk. Behalve Uysal staan er maar drie personen op. Dat zijn achtereenvolgens Ay- segül Diriba§, Burak Erken en Ugur §anli. ,,We gaan voor mi nimaal één zetel, maar het is pas de eerste keer dat we meedoen. Daarom denken we dat we met vier personen op de lijst - twee uit We zijn er klaar voor om ook Zeeland aan het denken te zetten - §erif Uysal Goes en twee uit Middelburg - goed uit de voeten kunnen." Met de komst van Forum voor Democratie en DENK komt het aantal partijen dat in Zeeland meedoet aan de verkiezingen op maar liefst veertien. Toch denkt Uysal zeker iets te kunnen toevoe gen aan de provinciale politiek. ,,We zijn een jonge partij met jonge mensen, die nieuwe inzich ten kunnen bieden. Zeeland zit toch vast aan bepaalde thema's. Dan heb je de frisse blik nodig van iemand die daar niet in vastgeroest is. Ik denk dat dat heel positief gaat uitvallen. Dat zien we ook in de gemeenten in het land waar DENK al vertegenwoordigd is. We zijn er klaar voor om ook Zeeland aan het denken te zetten." Kustlijn Naast beter openbaar vervoer en een tolvrije tunnel staat voor DENK het behoud van de kust hoog op de agenda. ,,De stranden zijn nu nog schoon en goed toe gankelijk. Dat moet ook zo blijven. We mogen niet in de valkuil stap pen dat we de kustlijn helemaal volbouwen. Dat is weliswaar ook de strekking van de Kustvisie, maar het is nooit verkeerd om dat nog eens duidelijk uit te spreken." Uysal ziet uit naar de debatten met zijn politieke concurrenten. ,,Ik ben er klaar voor. We hebben veel trainingen gehad bij DENK, maar dan debatteer je toch vaak met mensen die ongeveer het zelfde denken. Het is veel leuker om dat te doen met oude rotten die het helemaal niet met je eens zijn. Ik heb daar heel veel zin in." Hoe Zeeland de omslag van fos siele naar duurzame energie moet maken, hoeveel geld daar voor nodig is en wie dat gaat be talen, is nog ongewis. Jaag de burgers echter niet op kosten, waarschuwen de Statenfracties van SP en 50Plus. Frank Balkenende Middelburg Zorg voor draagvlak onder de Zeeuwse bevolking, was hun bood schap gisteren in de vergadering van Provinciale Staten. Op welke manier Zeeland de energietransitie wil bereiken, hangt af van landelijk beleid. De Tweede Kamer wacht nog op de doorrekeningen van het ontwerp-klimaatakkoord. Dat zal er voor de verkiezingen van Pro- vinciale Staten liggen, is de ver wachting. Provinciaal beleid zal voortborduren op het landelijke klimaatakkoord. De rekenkamers van de twaalf provincies hebben in een gezamen lijk rapport geduid hoe de energie transitie regionaal kan worden op gepakt en gestuurd. Provinciale Sta ten namen die aanbevelingen giste- Als je rood staat, kun je niet groen denken - Willem Willemse, 50Plus ren over, met uitzondering van de SP. Die stoorde zich er, net als sommige andere fracties aan, dat in het rapport de bouw van nieuwe kerncentrales wordt geop perd om de CO2-uitstoot te ver minderen. Gewone man Zo'n politiek advies viel slecht bij SP-fractievoorzitter Ger van Unen. Ze hamerde er ook op dat duur zame energieoplossingen voor bur gers wel betaalbaar moeten zijn. ,,Hoe zorgen we dat alle Zeeuwen mee kunnen doen?" Dezelfde zorgen heeft Willem Willemse van soPlus. ,,Zoals het nu gaat, ontstaat er alleen maar maat schappelijke weerstand. Zorg dat de gewone man ook een warmtepomp en zonnepanelen kan aanschaffen. Schep bijvoorbeeld een subsidiere geling voor burgers. Want: als je rood staat, kun je niet groen den ken." NIEUWDORP Vanwege een gas lek bij opslag- en overslagbedrijf Vopak in Vlissingen-Oost moes ten gistermiddag tientallen perso neelsleden van omliggende be drijven en twee schepen hun werkplek verlaten. Er raakte nie mand gewond. Aan het begin van de middag lekte het gas butadieen. Op de plaats van het lek werd het gas met water beneveld. De brand weer voerde in de omgeving van Vopak metingen uit. Gevaar is er volgens de Veilig heidsregio Zeeland niet geweest. ,,Uit de metingen op de grens van het bedrijfsterrein bleek dat de concentraties van de stof buta- dieen ruim onder de vastgestelde voorlichtingsgrenswaarden zijn gebleven", aldus VRZ. Bij de VRZ kwamen stank klachten binnen, zelfs uit Middel burg. Vanwege deze klachten over stankoverlast werd er door de Vei ligheidsregio opgeschaald naar Grip 2, een 'incident met duide lijke uitstraling naar de omge ving'. Butadieen is al snel te ruiken, lang voordat de concentratie een gevaarlijk hoge waarde heeft be reikt. Even na vieren meldde de VRZ dat er geen gas meer lekte en dat iedereen weer aan het werk kon gaan. §erif Uysal, lijsttrekker voor DENK in Zeeland: ,,We zijn een jonge partij met jonge mensen, die nieuwe inzichten kunnen bieden." foto lex de GO 'Politiek heeft frisse blik nodig'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32