Dag privacy, dag vrijheid Verkenner peilt opties Zeeuws datacenter PEER zet reuzenstap met strak debuutalbum Afvallen 2 MUZIEK LESSTOF OP BASISSCHOOL - Nog niet de helft van de Zeeuwse basisscholen geeft structureel muziekles. Stichting Meer Muziek in de Klas streeft ernaar dat aantal te verhogen. „Tijdens muziek kunnen leerlingen zich goed concentreren." Commentaar Even googelen. De zoekmachine is niet meer weg te den ken. Google levert ons veel gemak op. We weten dat dit ten koste gaat van onze privacy. Onze data worden ge bruikt om advertenties speciaal op ons te richten. Maar wat weet Google allemaal van ons en wat kun je met die data doen? Verslaggevers van het dagblad Tubantia namen de proef op de som. Hun bevindingen staan vandaag in de zaterdagbij- lage Z. Ze zijn verontrustend. Vooral het argeloze gebruik van een smartphone maakt indruk. Na één week zijn de gegevens die Google opslaat niet alleen genoeg om de identiteit en het adres van de gebruiker te achterhalen, maar het wordt bijvoorbeeld ook duidelijk dat zij voor een blessure naar de dokter is geweest. Dit is al beangsti gend. Als je beseft dat het profiel dat je maakt met je zoekge drag gebruikt kan worden om politiek gevoelige informatie of zelfs nepnieuws voor je te selecteren en je zo in een filter bub ble te plaatsen, dan wordt het pas echt eng. Gebruikers van Google kunnen zelf maar weinig doen tegen misbruik van hun gegevens. In de bijlage Z staan vandaag wat tips voor meer online privacy, ook van Google zelf. Maar het is niet sluitend. Toch denken veel mensen dat het allemaal geen kwaad kan: 'want we hebben niets te verbergen'. Maar het gaat niet om dingen die het daglicht niet kunnen verdragen. Het gaat erom dat je je kwetsbaar maakt voor manipulatie en dat je zo je vrijheid verkwanselt. Na een week vertellen je gegevens uit Google al hoe je heet, waar je woont en waarvoor je naar de dokter ging Die verkenner moet samen met het CBS en lokale partners, waaronder het ZB Planbureau, uitdokteren of en hoe een provinciaal datacenter kan worden ingericht. Gedepu teerde Staten willen de onderzoeken verbeteren. Objectieve data en een deskundige interpretatie daarvan zijn een voorwaarde voor degelijk beleid. GS gaven Bureau Berenschot op- ALMANAK Hun goede voornemens ten spijt, afvallen wilde de drie da mes op dat Terneuzense kan toor maar niet lukken. Ondanks gezond eten en meer lichaams beweging, vlogen de grammen er maar tergend langzaam vanaf. Tót een van hen een fikse voedselvergiftiging opliep van dracht uit te vinden hoe het beleids onderzoek op poten moeten worden gezet. Berenschot kwam met het ad vies samen met het CBS een provin ciaal datacenter op te zetten. Het zou er in 2020 moeten zijn. Twee weken terug trapten Statenfracties echter op de rem. Ze vonden dat net wat te Wat de VVD betreft blijft ook opheffing van het ZB Planbureau bespreekbaar voortvarend. Bovendien willen ze bij elk stapje geïnformeerd worden en kunnen besluiten het onderzoek af te blazen. Wat de VVD betreft blijft ook opheffing van het ZB Planbureau bespreekbaar. haar eigen lasagne. Dagen hing ze over de pot en bleef ze weg van kantoor. Toen ze uiteinde lijk weer de kracht had uit bed te komen, wees de weegschaal twee kilo minder aan. En vond ze twee mailtjes van haar colle ga's in de postbus: ze wilden graag haar recept. Zonnepark A58 helpt saneren Boerin Bertie op lijst voor PvZ Boerin Bertie Steur is een van de kandidaten van Partij voor Zeeland bij de komende verkiezin gen. Zij staat zowel bij Provinciale Staten als bij het waterschap op de tiende plaats van de kan didatenlijst. Partijvoorzit ter Marien Weststrate verwacht met haar een belangrijke stemmentrek- ker in huis te hebben ge haald. Of Steur ook zit ting neemt in Provinciale Staten of het waterschap als zij met voorkeurs stemmen wordt gekozen, is nog niet duidelijk. ,,Dan is aan haar de keuze", zegt Weststrate. Make-upopleiding bij Mieke Petiet Bij nog veel te weinig Zeeuwse ba sisscholen maakt muziekonderwijs vast deel uit van het lesprogramma. De stichting 'Meer Muziek in de Klas' wil dat veranderen. Woens dag 20 februari zetten meer dan twintig partijen, van Bl0f tot de provincie, hun handtekening onder het convenant 'Meer Muziek in de Klas'. Leerlingen van mytylschool De Sprienke spelen dan voor konin gin Maxima. Tachtig procent van de basis scholen moet in 2021 structureel muziekles geven. Nu is dat bij nog niet de helft van de scholen het ge val. Koningin Maxima, erevoorzit ter van de stichting 'Meer Muziek in de Klas', is erbij als in de Lasloods in Vlissingen de overeenkomst Meer Muziek in de Klas wordt on dertekend. De afgelopen weken hebben leerlingen van De Sprienke met veel plezier een optreden voor de koningin ingestudeerd. Verrijkt 'Meer Muziek in de Klas' onder steunt basisscholen met het opzet ten van proj ecten en het leveren van muziekdocenten. Muziekleraar Rinske Collet (45) uit Goes werkt bij De Sprienke. Ze weet als geen ander hoe muziek het onderwijs verrijkt. Muziek zorgt ervoor dat de leerlingen de schooldag anders er varen, zegt Collet. Daarnaast heeft ze de indruk dat de lesstof beter blijft hangen. ,,Tij dens muziek kun- nen de leerlingen zich altijd goed concentreren zonder dat ik daar moeite voor hoef te doen. Bij taal en rekenen is dat anders." In de muzieklessen combineert Collet praktijk en theorie. ,,We spe len zelf muziek en leren een soort notenschrift via een speciaal pro gramma." Ook leren kinderen via de muziek dingen over andere lan- Ze zouden dit het liefst elke dag doen. Muziek vinden ze geweldig De Middelburgse band PEER heeft gisteren zijn debuutalbum uitge bracht: Laughing about it is far more exciting. De plaat telt twaalf num mers en is geproduceerd door Huub Reijnders en Peter Slager van Bl0f. De sound is onmiskenbaar PEER: de nummers bruisen van de energie en refereren overduidelijk aan de Britpop. Het debuutalbum laat zich dan ook luisteren als een logisch vervolg op de EP Mad for it!, die bijna twee jaar geleden ver scheen, maar de Middelburgers la ten horen heel veel stappen te heb- ben gezet. De band klinkt nog strakker en zelfverzekerder en dus beter. Muzikaal en tekstueel is de band in korte tijd weer flink ge groeid. Dat blijkt zeker ook in de indrukwekkend sfeervolle afsluiter Siren. Liefde, met al het moois en moeilijks dat daaruit voortkomt, is de inspiratiebron geweest voor Laughing about it is far more exciting. PEER kan zich met dit album me ten met soortgenoten als The Kooks. PEER presenteert de plaat zater dag 9 februari in de Amsterdamse poptempel Paradiso. De band speelt 16 februari in 't Beest in Goes en 12 april in De Spot in Middel burg. den waar die muziek vandaan komt. „Als ze voor de klas moe ten staan om iets te vertellen over muziek, is dat gelijk een oefening in presenteren. Nu zijn we vooral bezig voor het grote optreden bij Mdxima. Daarvoor trekken we makkelijk een maand uit. Het in studeren en de herha lingen kosten veel tijd." Maar dat vinden de leerlingen geen enkel probleem. Het optreden voor de vorstin wordt tij dens de muzieklessen - met veel plezier - ingestu deerd. „Ze zouden dit het liefst elke dag doen. Mu ziek vinden ze geweldig." zaterdag 2 februari 2019 cl Een meerderheid in Provinciale Staten besloot gisteren te laten verkennen of een provinciaal da tacenter haalbaar is. Daarmee staat nog niet vast of dat Zeeuws datacenter, dat samen met het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) opgezet zou moeten worden, er ook komt. Frank Balkenende Middelburg Tip? redactie@pzc.nl 'S-HEER ARENDSKERKE In het artikel over de dis cussie rond zonneparken op landbouwgrond wordt het zonnepark Vlaamse- weg langs de A58 bij 's Heer Arendskerke als voorbeeld genoemd. Voor dit perceel, eigen dom van de gemeente, geldt echter dat het ver ontreinigde grond betreft. Op het perceel is veel gejaagd, waardoor er lood in zit. Daarom is het door de provincie aange wezen als geschikte plaats voor een zonne park. Om zo'n park te maken, is namelijk geen sanering nodig. Met de opbrengst van het park zou later de grond kun nen worden gesaneerd. RENESSE MIDDELBURG Jongeren vanaf 15 jaar die make-upartiest wil len worden, kunnen nu een opleiding volgen aan de School van Mieke Petiet in Middel burg. De leerlingen krij gen een junior vakoplei ding, volgen stages en worden begeleid naar werk. Ze gaan twee dagen per week naar school met huiswerkbe geleiding, de derde dag lopen ze stage. De oplei ding begint in septem ber en duurt een jaar. De School van Mieke Petiet houdt op zater dag 16 maart een open dag over de nieuwe op leiding. Rappen Thomas Clement Goes - Rinske Collet, muziekleraar bij De Sprienke Maurits Sep Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30