Puberbrein Scholieren naar klimaatprotest Combinatie zon en mossel wint prijs 2 MAIKEL HARTE Column in Zeeuws-Vlaanderen gaan na de zomervakantie alle middel bare scholen om 09.00 uur be ginnen, dat is later dan nu het ge val is. Uit onderzoek zou namelijk gebleken zijn dat een latere start en dus een langere slaap, beter zou zijn voor het puberbrein, waar door de resultaten beter zouden worden. Al is het een broos even wicht: zodra de puber te laat naar bed gaat, werkt het uiteraard niet. ogen is die schooltijd een voorbe reiding op het maatschappelijke leven. School is niet een doel, het is een middel om je kinderen een beetje voorbereid af te leveren aan de volwassenenwereld. In die we reld zal vooral gewerkt moeten worden en ik ken weinig bedrijven die pas om 09.00 uur beginnen. Moet je pubers niet juist al aan die werktijden laten wennen? - v weer even naar school. Nou ja school, ik had bhv oftewel be drijfshulpverlening. Deze cursus begon trouwens om 08.15 uur. Ik heb nu van een deskundige ge hoord hoe ik met brand om moet gaan, hoe ik een klein brandje moet blussen, hoe ik moet reani meren, dat soort dingen. Ik vond het eigenlijk best verhelderend en ik vraag mij eigenlijk af of zo'n cursus niet voor iedere Nederlan der verplicht zou moeten worden? Misschien is het wel iets voor de middelbare scholen? Zoals we het normaal vinden dat kinderen een zwemdiploma halen, zo zou het misschien ook wel normaal moe ten zijn dat pubers leren hoe ze om moeten gaan met brand, kleine ongelukken en reanimatie. Als ik op zo'n dag hoor dat te genwoordig de helft van de bran den in huis veroorzaakt wordt door opladers die in brand vliegen, dan mag daar best meer aandacht voor zijn. Op de cursus lieten ze een filmpje zien hoe een matras eenvoudig vlam vatte door een te lefoon, die in bed lag op te laden en dat zou eigenlijk iedere puber verplicht moeten zien. Want daar liggen ze immers graag: in bed Zelf moest ik van de week ook weer even naar school DE STELLING Vandaag: Google mag alles over mij weten Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters lansste elfstedentocht-loze PERIODE OOIT WEET JE ZEKER &AT ALLES ©EKLUUNt MOET WORSEN? SCHIET NU MAAR OP, HENK.' &E STILLE TOCHT SIET O AN OVER 10 MINUTEN Zeelandbrug weer open na ongeluk Ode aan Life of Agony en Pennywise WEMELDINGE Drugspand drie maanden op slot Het is nog niet helemaal duidelijk hoe de Zeeuwse scholen omgaan met het spijbelen van de leerlingen, maar dat nemen de demonstranten voor lief. ,,Ik reken op sympathie", vertelt Floor Helmendach van het Goese Lyceum en een van de initia tiefnemers. De scholieren die meedoen aan het protest op 7 februari hebben zich aangemeld bij een Zeeuwse Whatsappgroep. Het gaat om jon geren uit de hele provincie, die zich zorgen maken over het klimaat en het uitblijven van actie. Vleesindustrie Helmendach, die in 6 vwo zit, zou graag zien dat er drastische maatre gelen worden genomen voor een beter klimaat. ,,De vleesindustrie mag van mij wel meer worden aan gepakt, net als vliegen." Op het Binnenhof zullen de Zeeuwen zich donderdag aanslui- ten bij duizenden leeftijdgenoten, die een dringende oproep doen aan de politiek, dat hün toekomst op het spel staat. ,,Want wij zijn in de toekomst zeg maar de lul." De scholieren voelen zich niet vertegenwoordigd door de politici: wij hebben immers niet mogen stemmen en we moeten straks wel de rommel opruimen. De Zeeuwse demonstranten gaan met de trein naar Den Haag. ,,We leggen nog contact met de NS in de hoop dat ze wat voor ons wil len betekenen. Denk aan korting of Om eerlijk te zijn, wat de school er van vindt doet er niet echt toe zo." De leerling van het Goese Ly ceum is niet bang dat hij problemen krijgt met zijn school door het spij belen. ,,Ik ga ze wel netjes een mail sturen. Maar om eerlijk te zijn, wat de school er van vindt doet er niet echt toe. Ik ga sowieso." Het project Onder de Zeeuwse Zon kreeg de voorkeur van de jury on der leiding van oud-minister Sy- billa Dekker. De prijsvraag had drie categorieën: landelijk, stede lijk en 'waterlijk'. In de laatste ca tegorie lag de nadruk op Zeeuwse wateren. Bij het winnende project zijn betrokken: Oceans of Energy, Vis- kwekerij Neeltje Jans bv, Wagen- ingen Marine Research en SVP-Ar chitectuur Stedenbouw. De drij vende eilanden worden binnen de windparken voor de Zeeuwse kust aangelegd. Op de eilanden wordt zonne-energie opgewekt en on derwater mosselen gekweekt. De jury noemt het 'een vindingrijk en mooi afgebakend voorstel' dat laat zien 'dat voedselproductie en duurzame energie niet concurre rend zijn'. ,,Een voorbeeld van duurzame energie waar vrijwel niemand tegen kan zijn", aldus het juryrapport. De prijs bestaat uit een geldbe drag van 25.000 euro. Rijkswater staat, Rijksvastgoedbedrijf en de provincie Zeeland hopen ruimte te kunnen bieden aan een praktijk proef met de winnende inzending. Eilanden Onder de Zeeuwse zon had concur rentie van twee andere finalisten. Het project Zeeland ademt: het ma ken van ringvormige eilanden als energiereserves. Het project Zeeuwse warmte en koude wil warmte onttrekken aan opper vlaktewater en die via warmtenet- ten naar de huizen en andere ge bouwen brengen. De prijsvraag was een initiatief van NederlandBovenWater en werd onder meer gesteund door de provincies, waaronder Zeeland, Rijkswaterstaat en het Rijksvast goedbedrijf. 8 of 15 dagen 4*-hotel op Sicilië incl. huurauto en vlucht zaterdag 2 februari 2019 Ik weet het niet hoor, in mijn Zelf moest ik van de week ook Reageer op pzc.nl Gisteren: Appverbod op de fiets is niet te handhaven 699 reacties VLISSINGEN De Zeelandbrug is giste ren na een ongeluk met een vrachtauto meer dan twee uren gesloten ge weest voor al het verkeer. Het ongeluk gebeurde rond 14.45 uur. Daarbij raakte een vrachtwagen die vanuit Zierikzee in de richting van Noord-Beve land reed zo beschadigd dat hij niet verder kon. Het voertuig moest van de brug worden wegge sleept. In beide richtin gen ontstonden files. De brug werd even na 17.00 uur weer vrijgegeven. OOSTBURG In The Lane in Oostburg worden zaterdag 9 fe bruari odes gebracht aan bekende bands. Kashfest houdt een Tribute Night, met rockende Zeeuws Vlamingen. De Belgische band Same Old Story trapt af en speelt muziek van de band Pennywise uit Californië, vooral be kend van hun song Bro Hymn. De hoofdact Lost at 42 is een gelegen heidsformatie met vijf muzikanten uit Zeeuws- Vlaamse bands zoals Badly Preserved, Fists of Time, LaVentura en The Massacrista. Ze spelen muziek van Life of Agony. Aanvang is om 22.00 uur, de entree is 6 euro. Een drugspand aan de Prinses Beatrixweg in Wemeldinge is gisteren gesloten op last van burgemeester Huub Hieltjes van Kapelle. De politie vond er op 18 de cember harddrugs. Ver moedelijk werd vanuit het pand ook gehandeld in harddrugs. De sluiting duurt drie maanden, dus tot 1 mei. De gemeente sluit het pand om ver dere overlast te voorko men. Hieltjes roept inwoners op verdachte situaties te melden bij de politie (0900-8844) of bij Meld Misdaad Anoniem (0800-7070). Honderd Zeeuwse scholieren reizen volgende week naar Den Haag af om deel te nemen aan de klimaatdemonstratie. Maurice Steketee Goes - Floor Helmendach Een plan voor de combinatie van zonne-energie, natuur en mosselteelt op drijvende eilan den heeft de prijsvraag 'Ener gielandschap van de Toekomst' gewonnen. Theo Giele Vlissingen HoteLdei Pini 7 of 14 overnachtingen incl. ontbijtbuffet Retourvlucht Charleroi - Palermo of Amsterdam/Eindhoven - Catania V 8 of 15 dagen autohuur Tip: bezoek de Etna of Palermo hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2