'Zijn we niet blind voor de gevaren van water? Problemen van kinderen zijn ernstiger geworden In het tv-programma De Monitor (KRO-NCRV), dat zondagavond wordt uitgezonden, trekken jeugd zorgexperts en pleegouders aan de bel. Volgens deskundigen is de trend kinderen zo veel mogelijk in een gezin te plaatsen in plaats van een instelling, doorgeslagen. Pleeg ouders krijgen in toenemende mate te maken met kinderen met forse gedragsproblemen. Uit een enquête van De Monitor onder ruim driehonderd pleegge zinnen blijkt dat 60 procent ervaart dat de problematiek van de kinde ren ernstiger is geworden. Bijna de helft vindt dat er kinderen in een gezin worden geplaatst die daar ei genlijk niet te hanteren zijn. Van alle plaatsingen eindigt 45 procent in een 'breakdown' (voortijdig stopzetten). Doorploeteren In Zeeland spelen de problemen ze ker ook, zegt Teunissen. De uit komsten van de enquête zijn nog alarmerender dan zij had verwacht. ,,Pleegouders zijn geen mensen die het snel opgeven. Je gaat voor het kind, dus je blijft doorploeteren. Maar afgelopen jaar hadden we wel een enorme toename van het aantal mensen dat bij ons aan de bel trok, omdat zij klem zitten." Een 'breakdown' is voor iedereen verschrikkelijk, zegt Teunissen. ,,Voor het kind, maar ook voor het pleeggezin. Dat blijft toch achter met het gevoel te hebben gefaald. Pleegzorg is een heel mooie manier van opvang, want je gunt ieder kind een gezin. Ik denk ook dat pleegou ders heel veel kunnen en heel ver willen gaan, maar er zit wel een grens aan wat in een pleeggezin kan." De afgelopen jaren zijn volop campagnes gevoerd om meer pleeggezinnen te werven. ,,Als er niets verandert, rijst het aantal breakdowns echt de plan uit", vreest Teunissen. ,,Dan denk ik dat je helemaal niemand meer zo gek krijgt om pleegouder te worden. Dat zou echt zonde zijn." ,,Ook wij zien dat de problema tiek van kinderen in pleeggezinnen Er zit wel een grens aan wat in een pleeggezin kan steeds zwaarder wordt", zegt Arjen Voorhorst, manager ambulante hulp en pleegzorg bij jeugdzorgor ganisatie Juvent. ,,Pleeggezinnen krijgen het soms flink voor de kie zen. Daar spelen we ook al langere tijd op in. Via het project Samen Sterk worden pleegouders actief getraind om met de zwaardere groep om te gaan." Daarnaast wordt met alle betrok ken partijen gekeken hoe kinderen, door betere diagnose, in één keer de zorg kan worden geboden die het beste bij hen past. ,,Maar ik wil de schijn wegnemen dat een kind nu zomaar in een pleeggezin wordt ge plaatst zonder dat er wordt gekeken wat het nodig heeft", zegt Voor horst. Het aantal pleeggezinnen in Zeeland is volgens hem ook niet drastisch toegenomen: van ruim vijfhonderd vijf jaar geleden tot zeshonderd nu. £1 I zaterdag 2 februari 2019 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl OUWERKERK Het was al stil bij de herdenking van de Watersnood ramp in Ouwerkerk. Maar het werd nog stil ler toen Ruben Verton (26), derde generatie nabestaande, sprak over wat zijn oma heeft moeten doorstaan. Hij drukte de aanwezigen op het hart ook vandaag de dag nog alert te zijn. „Mijn eigen generatie weet wanneer de Wa tersnoodramp plaats vond, maar niet wat de uitwerking was. De ver halen kennen ze niet. Ook nu richt het water grote rampen aan in de wereld. Zijn we niet blind geworden voor de gevaren van water?" FOTO MARIEKE MANDEMAKER 'Pleeggezin te zwaar belast' Steeds meer pleeggezinnen dreigen af te haken, omdat zij de opvang als te zwaar ervaren. ,,Voor mijn gevoel staat de pleegzorg onder zware druk", zegt Mieke Teunissen, zelf pleegmoeder en coördinator bij Pleegoudersupport Zeeland. ,,Het is buigen of barsten." Rolf Bosboom Middelburg - Mieke Teunissen, Pleegoudersupport Zeeland De uitzending van De Monitor be gint zondag om 22.40 uur op NPO2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29