22 Gebroeders Van der Poel slapen samen, eten samen, trainen samen én rijden Mathieu van der Poel (24) geldt als de wielerster van de toekomst en wil morgen in Denemarken zijn tweede wereldtitel in het veldrijden veroveren. Niemand kent hem beter dan zijn oudere broer David (26). VELDRIJDEN WK IN BOGENSE (DENEMARKEN) DUBBELINTERVIEW Meer is niet nodig voor een kampi oensmaaltijd. Ge serveerd in de camper, het rijdend verlengstuk van het ouderlijk huis in het Belgische Kapellen. De dalma- tiërs Luna en Soly dwarrelen rond, moeder Corinne is net even naar bui ten gegaan en vader Adrie, die de fietsen afstelt en schoonmaakt, komt vragen waar zijn sleutelbos is. Zoals altijd wordt de pasta drie uur voor de wedstrijd ge geten. Daarna omkleden, par koers verkennen, terug de cam per in, dan warmrijden en naar de start voor het Nederlands kampioenschap. Mathieu zal zijn vijfde titel op rij behalen bij de elite, David wordt achtste. Het is die 13de januari een wed strijddag zoals de twee broers er al honderden hebben gehad. David: „Nee. Gewoon doen, dat is onze gewoonte. We proberen het zo veel mogelijk als een gewone wed strijd aan te pakken. We hoeven niet ineens gek te gaan doen.'' ,,David waarschijnlijk. Er is veel ver- anderd, maar niet bij mij qua menta liteit of persoonlijkheid. Ook hoe wij onderling zijn, is hetzelfde als vroe ger.'' David: ,,Mathieu wordt ouder en meer ervaren, maar het karakter ver andert niet. Dat speelse, een beetje dat wilde, dat blijft er altijd inzitten. In dat opzicht denk ik dat het altijd wel goed is om iemand zoals ik erbij te hebben om af en toe te kalmeren.'' In 2015 werd Mathieu van der Poel in Tsjechië, net 20 jaar, de jongste we reldkampioen in het veldrijden. In de jaren daarna was hij zo ontzettend dominant en won zo onnoemlijk veel. In het veld, maar ook op de weg, waar hij afgelopen zomer Neder lands kampioen werd. Maar ondanks zijn suprematie in de cross ging de regenboogtrui de afgelopen drie jaar naar zijn grote concurrent en leef tijdsgenoot Wout van Aert. Soms door pech, maar evengoed omdat Van Aert beter was in de belangrijk ste veldrit van het jaar. In 2016 in Bel gië botsten Van Aert en Van der Poel in de race op elkaar. Het jaar erop in Luxemburg waren vier lekke banden Van der Poel te veel. En vorig jaar bij het WK in eigen land was Van Aert simpelweg beter. David: „Vorig jaar was er veel stress, ja. Dat had er misschien ook mee te maken dat het een jaar eerder mislukt was. Vorig jaar was het WK ook in eigen land. Misschien gaf dat nog wat meer druk. Ik had het gevoel dat hij in Tabor veel rustiger was. Daar moest er helemaal niks, nu moet het wel een beetje.'' Mathieu: „Eigenlijk niet. Misschien wel als ik 'm dit jaar weer verlies. Het had ook helemaal anders kunnen zijn. Als het daar in Luxemburg ge woon een eerlijke wedstrijd was ge weest, dan had ik gewonnen. Vorig jaar in Valkenburg werd ik op twee- Met tennis is David vaak wel beter. Dan moet ik een goede dag hebben om hem te kloppen ënhalve minuut gereden. Dan is het duidelijk. Als ik op waarde word ge klopt, kan ik dat best snel plaatsen. Ik zou uiteraard nog graag eens kampi oen worden, maar ik meen het op recht: als Van Aert nu weer wereld kampioen wordt, zou ik dit jaar nog niet met hem willen ruilen.'' Want van de 28 crossen waar Ma- thieu van der Poel dit seizoen aan de start stond, won hij er 26. David won vier kleinere wedstrijden in Zwitser land en Tsjechië, maar zijn prestaties trekken doorgaans veel minder aan dacht. ,,Het is in mijn geval belangrijk dat te blijven doen om het rijden in een fi nale van een koers en ook het win nen niet te verleren. Het kan altijd nog eens van pas komen.'' ,,Nee, mij stoort het helemaal niet. Ik probeer zelf mijn best te doen. In Bel gië is dat voor mij om zo goed moge lijk mijn wedstrijden te rijden. Voor hem is dat winnen. Niks minder. Voor mij is het soms plek vier, vijf, maar ook plek tien kan goed zijn. Dat zaterdag 2 februari 2019 GO 'Als Mathieu rustig rijdt, is dat voor mij al vrij intensief Kokend water, een pak spaghetti, een fles ketchup en Parmezaanse kaas. Zijn er voorafgaand aan een WK andere gewoonten? Dankzij het succes van Mathieu is er de afgelopen jaren heel veel veran derd. Hij zelf ook? David: ,,Ik zou niet weten in wat.'' En wie kent jou eigenlijk het best, Mathieu? Tekst Daan Hakkenberg Voordat je in 2015 in Tabor wereld kampioen werd, vertelde je dat Da vid belangrijk voor je is. Juist in aan loop naar wedstrijden, om je rustig te houden. Is dat nog altijd zo? Mathieu: ,,Ja. Al ben ik rustiger ge worden buiten de koers. Voor de race in Tdbor hebben we trouwens wel apart geslapen. David was toen ziek, dus lag ik alleen op de kamer.'' Met een lach: „Misschien moeten we dat opnieuw doen.'' KW i -■ - \r Gezamenlijk naar de start voor het NK, dat Mathieu (l) zal winnen. De spanning voor het WK nam de afgelopen jaren meer en meer toe. Mathieu, je doet altijd onderkoeld over het belang van het WK. Maar is het inmiddels een beetje een trauma aan het worden? Mathieu (l) en David van der Poel in de camper met hun dal- matiërs Soly en Luna (r). FOTO'S PIM RAS, BELGA -Mathieu van der Poel (24) David, jij kiest er bewust voor om daar te rijden. Is winnen belangrijk voor je? Is het lastig dat je altijd in de scha duw staat van Mathieu?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22