Oog in oog Muziek in de klas én voor Maxima cfk regionale nieuws c O Zorgminister Bruins wil opiaten-epidemie voorkomen JOL De tocht die nooit meer komt !q Klaas Dijkhoff voelt zich geen verliezer Walcheren We zaten nog nooit zo lang zonder Elfsteden tocht 03 0 N 0 "O Ly met Google Criticasters zien VVD'er als de Kop van Jut in de zaak kinderpardon »P4 Tom Veldman, Jasmijn Vis en Mart Kouwer (vlnr) vinden muziek maken op hun school De Sprienke in Goes geweldig. Over drie weken treden ze op voor koningin Maxima die in Zeeland de ondertekening bijwoont van een convenantvoor meer muziekonderwijs. Jasmijn weet al wat ze gaat doen: ,,Ik ga rappen.'' Herhaalrecepten mogen niet lan ger doodnormaal zijn, gebruikers moeten een afbouwschema krij gen en alternatieve pijnbestrijding dient meer in beeld te komen. Alleen al het aantal gebruikers van oxycodon, een opiaat verge lijkbaar met morfine, is in tien jaar vervijfvoudigd tot 485.000 patiën ten. In totaal namen 730.000 men- sen sterke en potentieel versla vende pijnstillers in 2018, blijkt uit nieuwe cijfers. Als het populaire 'mildere' middel tramadol wordt meegeteld, gaat het in totaal om 1,3 miljoen gebruikers. ,,Er zijn zorgen voor de toekomst als we niet alert zijn en een verdere stijging van het problematisch ge bruik van zware pijnstillers niet wordt afgeremd'', constateert mi nister Bruins (Medische Zorg). Hij komt in actie zodat geen Amerikaanse taferelen ontstaan. Daar is sprake van een opiaten- epidemie met 2,5 miljoen verslaaf den. Zo moet er in Nederland meer kennis en bewustzijn komen bij Het is onbegrijpelijk dat aan grote groepen veel te sterke opiaten worden verstrekt patiënt en voorschrijver over de (bij)werkingen en risico's van opi aten. De verwachting is dat minder verslavende alternatieven dan ter rein winnen. Verder laat onderzoek zien dat huisartsen steeds vaker herhaalre- cepten voor sterk werkende pijn- stillers voorschrijven; mensen kunnen hun bestelling zelfs vaak telefonisch inspreken. Daar moet een einde aan komen. Opiaten mo gen sowieso niet langer eerste keus zijn bij het voorschrijven, dat vol gens een vast stappenplan dient te verlopen. Ook krijgen patiënten een mid del als oxycodon nu lang niet altijd alleen voor pijnbestrijding bij kan ker en vlak na operaties, waar deze middelen voor zijn bedoeld, maar ook bij bijvoorbeeld heftige rug klachten. Dat moet veranderen. Daarnaast mogen ziekenhuizen niet langer onnodig veel middelen meegeven naar huis. Albert Dahan, hoogleraar Anes thesiologie in Leiden en expert op het gebied van pijnbestrijding, is blij met de maatregelen van Bruins. ,,Het is onbegrijpelijk dat nu zo makkelijk aan grote groepen mensen veel te sterke opiaten wor den verstrekt'', oordeelt hij. Volgens Dahan belanden ook in Nederland honderden patiënten per jaar op de intensive care met ademhalingsproblemen na een overdosis of omdat ze het middel hebben gecombineerd met alcohol of slaapmiddelen. ,,Maar ik ben niet bang voor Amerikaanse toe standen als we nu actie onderne men." P6 zaterdag 2 februari 2019 Nieuwsmedia »P8 L_ CU Cü ■O Dit is Martijn, journalist. Hij dacht zichzelf goed te kennen. Maar er is iemand die hem veel beter kent: Google. Martijn ging op onderzoekuit, brachtzichzelf in kaart, en schrok zich rot. »P3-9 ZEELAND2 Alarm om pijnstillerverslaving Het kabinet grijpt in om het alar merende gebruik van versla vende pijnstillers, zoals het be ruchte oxycodon, in te tomen. Edwin van der Aa Den Haag Albert Dahan, hoogleraar Grote pzc.nl verschillen Ook voor het laatste Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,70 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 1688 5 5 5 5 47"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1