O \^m DE WEEK VAN PHLIPPEN 14 Oudere Russen moeten sinds 1 januari vijf jaar langer doorwerken voordat ze met pensioen mogen. De btw is omhoog gegaan en de inflatie stijgt. Na het 'feestjaar' 2018 staat de gewone Rus een onzeker 2019 te wachten. De Wereldhandelsorganisatie (WTO) kwam deze week met een nieuw initiatief: sa men afspraken vastleggen over e- commerce. Eerst een aantal landen in een kopgroep (Europa, VS en Ja pan) en later mogen andere landen als China meedoen. Waar gaat het dan om? Om afspraken zoals: mo gen bedrijven je spammen, staan we toe dat locatiedata gebruikt worden en waar mogen die data worden opgeslagen? De afspraken moeten vastleggen in hoeverre be drijven hun digitale diensten onge hinderd overal kunnen afzetten en klantdata kunnen uitlezen. Praten over digitale samenwerking? Men sen, het is 2019! In feite is het WTO niet de enige organisatie die oubollig is. Sinds Trump lijkt de hele wereld te zijn teruggeworpen in het pre-internet tijdperk. Wereldhandel gaat bijna alleen nog maar over sojabonen, staal en Harley Davidsons. Natuur lijk, ook bij veel digitale aankopen moeten er uiteindelijk spullen op een schip de zee over, maar een groot en groeiend aandeel van onze consumptie is natuurlijk digitaal. Denk bijvoorbeeld aan Netflix of het digitale abonnement op The Economist en Uber. Wij hebben sinds een paar maanden geen auto meer en als we niet kunnen fietsen, gebruiken we het Amerikaanse Uber. Staan mijn ritjes en alles wat ik tijdens de rit op mijn telefoon bekijk, opgeslagen op een Ameri kaanse server? bliksemafleider. Jarenlang was dit overlegorgaan de drijvende kracht achter steeds verdergaande globali sering. Dat de goedkope Chinese handelswaar die het Westen over spoelde de maakindustrie en veel van zijn werknemers in Europa en Amerika overbodig maakte, was voor de WTO-onderhandelaars lang slechts een lelijke bijkomstig heid. Sommigen beweren dat die globaliseringspush de opkomst van de boze witte man en het popu lisme hebben veroorzaakt. Ik weet niet of dat juist is, maar ik kan me wel goed voorstellen dat ze bij de WTO graag eens ander nieuws naar buiten willen brengen. Over e- commerce bijvoorbeeld. Lekker modern, hoognodig ook. Dat zal nauwelijks controverse opwekken, toch? Niet dus. Want als het aan de Amerikanen ligt, dan kunnen data ongehinderd over grenzen stro men. Techreuzen verbeteren daar mee hun algoritmen en wij betalen dan voor een betere service. Maar wat als China er dan bij komt? De Chinese overheid ziet de data die Ik kan me voorstellen dat ze bij de WTO graag eens ander nieuws naar buiten willen brengen bedrijven als Huawei over klanten verzamelen, als een staatsaangele- genheid. Huawei was deze week ook in het nieuws omdat er ver moedens (maar geen bewijzen) zijn van spionage via de 4G-net- werken waardoor zo'n beetje alle digitale informatie bij ons stroomt. En laten we Facebook niet verge ten. Deze maand bleek dat Face book 5-jarige kinderen bewust heeft aangezet tot aankopen van soms honderden dollars. Toen ou ders zich beklaagden dat dit niet de bedoeling was geweest, weigerde Facebook het geld terug te storten. Wij consumenten zullen lang zaam moeten leren dat digitaal ge mak onze grootste valkuil is. We hebben toezichthouders nodig om ons tegen onszelf te beschermen. De Europese privacywet beschermt ons hiertegen. En ook al zit het in novatie soms danig in de weg, ik heb het liever dan dat een WTO onze digitale dijken platwalst. KPN DSM De vitaminepro ducent profi teerde van een adviesverhoging door Goldman Sachs. Signify Adyen REPORTAGE ONZEKER RUSLAND ,,Weet je waarom een baby huilt als hij wordt geboren'', vraagt bouwer Andrej Ivanov (59) grinnikend. ,,Om- dat hij weet welke shit hem in dit le ven te wachten staat.'' Meteen voegt de inwoner van de stad Balasjicha, zo'n 20 kilometer van Moskou, eraan toe: ,,Maar je moet optimistisch zijn. Het gaat voor Rusland helemaal goed komen in 2019.'' Balasjicha is de snelst groeiende stad in de regio Moskou en kent veel sociale problemen. ,,Maar waar heb je die niet?'', kaatst Ivanov de bal terug. Kom bij hem niet aan met gezever over btw-verhogingen en langer doorwerken tot het pensioen. Hij vindt dat zijn landgenoten niet zo moeten zeuren. ,,Bij jullie in Europa betalen ze toch ook al 40 procent be lasting?'' Rond het Rode Plein in Moskou lijkt in de verste verte geen sprake van crisis. Radiojournaliste Jana Ser- gejeva (34) is net in Moskou komen wonen. Ze heeft vertrouwen in de re gering en 2019. ,,Ja, de prijsverhogin gen voel ik al wel. Daar moeten ze wat aan doen'', knikt ze richting het Kremlin. ,,En ik zou willen dat de overheid dichter bij de mensen komt te staan en beter naar ons luistert.'' Een jaar geleden rond deze tijd hing er in Rusland een sfeer van ver wachting: komende presidentsver kiezingen en het WK voetbal zorg den voor een positieve vibe. Maar het 'feestjaar' 2018 is voorbij en een nieuw jaar vol sociaaleconomische hobbels is begonnen. Uit peilingen van het onafhankelijke Levada-cen- trum blijkt dat inmiddels 57 procent van de Russen het ontslag van de re gering wil, omdat ze die verantwoor delijk acht voor dalende inkomsten en stijgende prijzen. Positivisme Daarom doen de Russische leiders er alles aan positivisme uit te stralen. President Poetin en premier Dmitri Medvedev laten niet na erop te ha meren dat de economie op rolletjes loopt. Evenals in 2017 kende Rusland vorig jaar een lichte groei (1,8 pro cent). De landbouw zorgt voor re cordoogsten en de autoindustrie en chemiesector kruipen langzaam maar zeker uit een diep dal. Maar is en wordt het allemaal wel zo geweldig als de Russische macht wil doen geloven? De pensioenleef tijd is per 1 januari verhoogd van 55 naar 60 voor vrouwen en voor man nen van 60 tot 65. Daarnaast ver hoogde de regering de btw van 18 naar 20 procent en verwacht de Cen trale Bank een inflatie tot 5,5 procent, waar dat vorig jaar 2 procent was. Volgens oud-minister Aleksej Koe- drin van Finananciën, tegenwoordig voorzitter van de Algemene Reken kamer en erkend onheilsprofeet, heeft Rusland in feite met 'stagnatie' te maken, het spookwoord uit de jaren 70 en 80. Ook Andrej Movtsjan, econoom van liberalere snit, gelooft niets van de officiële cijfers. ,,De statistieken die de overheid ons voorschotelt, ko men totaal niet overeen met de waar heid. We leren wat dat betreft veel van onze Chinese vrienden'', zegt Mavtsjan sarcastisch. Verrassingen Gevraagd naar zijn voorspelling voor 2019, barst hij los in een litanie die je bijna naar de prozac doet grijpen. ,,Er staat geen grote verandering op til. Het bruto nationaal product is gesta biliseerd, verhoging daarvan hangt zoals gebruikelijk af van de olieprij zen. Mooie verrassingen staan ons niet te wachten, maar slechte ook niet: alles is al doorberekend in de prijzen'', schetst Movtsjan een pie pend en krakend afremmende eco nomie. Door de toenemende inflatie zal de retailverkoop dalen, gaan indi viduele inkomsten van mensen ver der omlaag en is een financiële crisis mogelijk, met name aan de consu mentenkant. Is er dan geen enkel lichtpuntje? Movtsjan: ,,De landbouw kende in derdaad twee goede jaren wegens re cordoogsten en een zwakke roebel, waardoor de export van producten groeide. Ook de autoverkoop steeg afgelopen jaar. Maar de agrosector is altijd afhankelijk van de oogst en au todealers hadden vorig jaar te maken met een 'inhaalslag': veel Russen vervingen auto's die twee jaar eerder al hadden moeten worden ingeruild. Dat is nu geweest, waardoor de ten dens dit jaar niet doorzet.'' De liberale politicologe Tatjana Vorozjejkina is eveneens pessimis tisch. ,,De verhoging van de btw, de inflatie en de verhoogde pensioen leeftijd zullen het armste deel van de bevolking hard raken. Uit een recent @sandraphlippen E-commerce Handelsafspraken over e-com- merce zijn voor de WTO ook een m Sandra Phlippen is hoofd Neder land bij het Economisch Bureau van ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. O zaterdag 2 februari 2019 GO De overname geruchten hiel den ook giste ren nog aan. -U% Het verlichtings- bedrijf ziet de animo voor ge wone lampen af nemen. W Het betaalbedrijf kreeg een ad viesverlaging van KBC Securities. o Russische Joost Bosman Moskou/Balasjicha Uit peilingen blijkt dat 57 procent van de Russen het ontslag van de regering wil, omdat ze die verant woordelijk acht voor dalende inkom sten en stijgende prijzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14