II NIEUWS 13 Kans op nieuwe Troubles verlamt de wankele vrede in Noord-Ierland Na een aanslag met een autobom is de Noord-Ierse grensstad Derry doodsbang voor nieuwe jaren vol geweld. ,,Het conflict sluimert hier altijd.'' De plek waar de autobom twee weken geleden ont plofte, valt niet te missen: pal voor de rechtbank staan de sporen van de uit gebrande auto in het asfalt. Een deel van de stoep is weggeblazen, de rood-witte afzetlinten van de politie hangen er nog. ,,Die aanslag is geen toeval'', zegt taxichauffeur Martin McNerlan. ,,Ik zie dit als een heel dui delijk teken dat de spanningen toe nemen. Er hangt dreiging in de lucht.'' De politie vermoedt dat de bom af komstig is van de New IRA, een van de vele afsplitsingen van de katho lieke afscheidingsbeweging IRA. Er zitten verdachten vast. ,,Er zijn aan beide kanten nog steeds hardliners'', zegt McNerlan, doelend op protes tantse en katholieke extremisten. ,,Zij gebruiken de onrust rond de brexit en de grens om aandacht en publiciteit te krijgen voor hun grote doel. De meeste mensen hier willen rust en vrede. Maar de kleine groepen extre misten loeren op hun kans. En die kunnen veel schade aanrichten.'' Derry is de grensstad in Noord-Ier land waar eind jaren 60 de Troubles begonnen, die dertig jaar zouden du ren en 3500 levens kostten. Het Britse leger en de Noord-Ierse politie kwamen tegenover het katholieke terreurleger IRA te staan. Geweld was er aan de orde van de dag. In de beroemde katholieke wijk Bog Side herinnert alles aan het verleden. Op huizen staan enorme muurschilde ringen van buurtbewoners die de dood vonden in het conflict, aan lan taarnpalen wappert de Ierse vlag. In de kroeg Bog Side Inn zijn uitspra ken van IRA-strijders op de steun balken geschilderd. Of het realistisch is dat het geweld terugkeert? ,,Ik hoop het niet'', zucht Bridget Nash Kleine groepen extremisten loeren op hun kans. En die kunnen veel schade aanrichten die achter de bar staat. ,,Maar de bom heeft ons allemaal laten schrikken. We konden de klap hier horen. Een paar dagen wilde ik niet dat mijn zoon in de auto stapte: geen risico nemen. Het blijft eng. Zoiets hadden we al een tijd niet gehad.'' Gemengd Over het algemeen gaat het goed in Derry, vindt ze: ,,Het is veel gemeng- der dan vroeger, in sommige wijken wonen katholieken en protestanten door elkaar. Mijn zoon heeft veel protestantse vrienden. In mijn vo rige kroeg kwam iedereen. Hier niet, nee. Hier komen alleen katholieken.'' Ook zij hamert erop dat maar een klein groepje kwaad wil. ,,De meeste mensen hier willen geen geweld. Mijn oom is vermoord op Bloody Sunday (Britse militairen schoten op 30 januari 1972 veertien ongewapen de nationalistische Ierse demon stranten dood, red.), maar ik heb me altijd verre gehouden van politiek. We hebben genoeg gedoe gehad.'' Een paar honderd meter verderop ligt de wijk Fountain, vroeger een bloeiende protestantse gemeenschap met 1500 inwoners. Nu wonen er nog maar een paar honderd mensen. De wijk wordt van de rest van de overwegend katholieke binnenstad gescheiden door een zes meter hoge stenen en stalen muur: de vredes- muur, die afgelopen zomer nog ben zinebommen moest tegenhouden. Achter die muur runt de 73-jarige Jeanette Warke een jongerencen trum. Ze richtte het net na Bloody Sunday op om protestantse kinderen weg te houden van het gewapende conflict. Nu gaat het vooral over edu catie en het kweken van wederzijds begrip, door katholieke en protes tante kinderen met elkaar in contact te brengen. ,,Ze leren over hun we derzijdse geschiedenis en krijgen zo respect voor elkaar. Dat is soms niet eenvoudig, maar wel hard nodig.'' Als het over de recente aanslag gaat, kan Warke haar woede niet ver bergen. ,,Het is afschuwelijk. Ik ben zo boos. Er zijn zo veel mensen in ge vaar gebracht. Er liep net voor de Blok naar Ierse grens ontploffing nog een groep jongeren langs'', zegt ze hoofdschuddend. ,,We hebben geluk gehad dat ieder een ongedeerd is gebleven. Er had den tientallen mensen het leven kunnen laten. Als er ook maar één dode was gevallen, dan weet ik niet of we hier zo hadden kunnen zitten praten. Dan was de situatie geëxplo deerd. De vrede is hier heel fragiel. Eén incident en we zitten er weer middenin: dan worden we terugge worpen naar de donkere dagen. Het conflict sluimert altijd.'' Brexit De brexit kan een katalysator zijn voor meer geweld, vrezen veel inwo ners van Derry. De backstop - de noodoplossing om de Iers/Noord- Ierse grens in alle omstandigheden open te houden - blijkt het heetste hangijzer in de brexitonderhande- lingen. De kans op een no deal-brexit is reëel. En dan is het waarschijnlijk dat er weer een grens wordt opge worpen tussen Ierland en Noord- Ierland. ,,Dat zou heel slecht zijn'', zegt Warke. ,,Dan moeten er weer douanecontroles komen, fysieke barricades en controlepostenZulke dingen waren vroeger een geliefd doel voor aanslagen. Daar moeten we heel erg voor oppassen.'' In Derry voelen ze zich in de steek gelaten door 'Londen', vertelt de jon gerenwerker. ,,De Britse regering geeft helemaal niet om ons. Noord- Ierland telt niet mee voor hen, dat is altijd zo geweest. Ze zijn daar met meer dan zeshonderd parlementa riërs, die moeten toch een oplossing kunnen vinden?! Ga eens doen waar je voor wordt betaald!'' zaterdag 2 februari 2019 GO Forensisch rechercheurs onderzoeken de wrakstukken van een busje dat als auto bom is gebruikt bij een aanslag op de recht bank in Derry. FOTO CHARLES MCQUILLAN/GETTY Na de bom is de angst terug Suse van Kleef Derry -Martin McNerlan, taxichauffeur Minister Stef Blok (Buitenlandse Zaken) bezoekt maandag de grens tussen Ierland en Noord-Ierland, hét omstreden punt in de brexitdiscussie. Bij de Killeen border cros sing, tijdens de Trou bles nog de locatie van een bloederige bomaan slag waarbij vier Noord-Ierse agenten omkwamen, ontmoet Blok de Ierse Europa minister Helen McEn- tee en ziet hij met eigen ogen de open grens tussen Ierland en het Verenigd Ko ninkrijk. Zelfs binnen de muren van de wijk Fountain zijn hekken geplaatst die bewo ners moeten be schermen. Jeanette Warke (m) probeert begrip te kweken in haar jongerencen trum. Taxichauffeur Martin McNerlan (r) voelt de spanning toenemen. foto's adr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13