Haven van Bruinisse raakt leger en leger 7 Watersnoodramp nu, 66 jaar later, nog heeft. „Herdenken moet nooit over zijn'', benadrukte Bart van der Linde, woordvoerder na mens de Hervormde Gemeente Serooskerke. Hij achtte het van belang dat de verhalen doorver teld blijven worden aan kinderen en kleinkinderen. Volgens hem slapen veel mensen in dit gebied nog steeds onrustig tijdens he vige storm. ,,Wij kennen hier de meeslepende kracht van het wa ter. Daar stonden en staan we nog steeds verslagen bij.''Aansluitend werden er bij het rampmonu ment bloemen gelegd. Namens de kerk werd dat gedaan door de 6- jarige Evan, samen met zijn vader Evert de Ruijter. Ook waren er boeketten van de Dorpsraad en van nabestaanden. .14.,,- - Als iemand weet hoe het er met de mosselvisserij voor staat in Bru, is het Stef Jumelet wel. Zo'n 70 jaar werkte hij in de mosselen. Direct na zijn schoolperiode ging hij het wa ter op. Hij bleef zijn hele leven lang vissen. Gedurende al die jaren had hij diverse percelen op het wad en vier verschillende vissersschepen. Op loopafstand van zijn huis ligt de BRU39, zijn laatste schip, dat door zoon Henk onlangs werd verkocht. Nieuwe eigenaar is de Firma Gre- velingen Cultures van Jaap en Hans Muller uit Ouddorp en de achter neven Jan en Arie Bezuijen. Die richten het schip opnieuw in. Met een nieuwe spoelmachine kan er straks op oesters gevist worden. ,,Toen Henk ermee stopte, kon ik niet doorgaan", zegt Stef Jumelet. „Jammer, maar gezien mijn leeftijd mag ik niet klagen. Met de mossel visserij is nauwelijks meer te verdie nen, ook dankzij alle milieuorgani saties die schippers kort houden. Vroeger mocht je nog van Den Hel der tot aan Delfzijl vissen. Tegen woordig maar in bepaalde stukken. Niet het schip maar de gehuurde percelen zijn het winkeltje van een visser." Jumelet had goede mossel percelen in de Waddenzee en Oos- terschelde. „Kopers stonden in de rij. We hebben ze overgedaan aan Han delsbedrijf Barbé/Aquamossel uit Yerseke." De BRU39 is niet het enige schip dat uit de oude haven verdwijnt. De BRU9, in de volksmond Levien, is verkocht en ligt in Yerseke. De BRU11 uit 1900 (de Schapenboot) en de oude BRU12 en BRU26 liggen te koop. De aanblik van de haven ver andert. ,,Een lege kaoie is niks", vindt Jumelet. ,,Vroeger lagen er alleen al zo'n zestig vissersschepen. Het lig geld was een schijntje ten opzichte van nu. Je kon gerust liggen en als er even geen goede mosselen waren, kon je bij de boer werken. Nu lopen alleen al de kosten voor machineon derhoud, het havengeld en de verze keringen door. Dan moet j e nog uit varen. Allemaal veel te duur." De uitdunning van de vloot bete kent niet het einde van de visserij in Bruinisse, denkt Jumelet. ,,Er blijven altijd wel een paar schepen over. De lege plekken van nu zijn niet zomaar opgevuld. Het is geen vrolijk voor uitzicht. De Duitsers aan het wad nemen al veel over en de handelaren blijven schepen opkopen en op knappen. Uitsterven zullen de (mossel)vissers niet. Daarvoor ligt Yerseke, waar de mosselen verwa terd worden, te dichtbij." zaterdag 2 februari 2019 SD verteld blijven worden' In Oosterland lezen Anna en Kim van OBS De Oosterburcht en Marjolein van de ds. J. Bogermanschool de namen van de slachtof fers voor. FOTO ERNESTA VERBURG In Sirjansland werden tijdens de herdenking bloemen op gra ven gelegd. foto ernesta verburg Jonathan Matthijsse leest, naast dorpsraad-voorzitter Chris Tim merman, een gedicht voor in Nieuwerkerk. foto marieke mandemaker i Evan de Ruijter en vader Evert leggen samen een krans in Se rooskerke. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Het ene na het andere vissers schip uit Bruinisse wordt ver kocht of komt in de verkoop. Tot grote bezorgdheid van Stef Ju- melet (85), de nestor van de Schouwse mosselvisserij. Zelf stopte hij onlangs ook. ,,Een lege kaoie is niks." Gerrit van Loon Bruinisse Het laatste schip van Stef Ju- melet is onlangs verkocht. FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 138