Die verplichte verjaardagen, daar zou ik graag mee stoppen Hoe streng moet ik mijn drie pubers aanpakken? JOOST MAG 'T WETEN Hoe ik dat gedaan heb? Dat zal ik u precies ver tellen. Onze twee dochters waren in de puberleef tijd. Op zekere avond, het was mijn enige vrije avond die week, stonden ze in de keuken zo te klieren dat ik opstond en naar ze toe beende. Ik heb onze kinderen nooit geslagen, maar toen was ik er na aan toe. Dat voelden ze aankomen, dus stonden ze tegen het aanrecht gedrukt met hun arm beschermend over hun hoofd. Ik gaf de dichtstbijzijnde een draai om de oren. Maar ik kan helemaal niet slaan, dus ik miste. Allemaal nogal treurig. Tikje lachwekkend ook. Dus ingrijpen, daar moet je eigenlijk voor geleerd hebben. Wat een aardige pubers hebt u trouwens. Niet zo'n zootje dat alleen maar ineengezakt naar hun smartphone zit te staren. Reuring in de tent en snel weer arm in arm. Daar zit toekomst in, lijkt me. Goede vriend ook. Kiest uw kant en wil die kinderen netjes opvoeden. Loffelijk streven, maar ijdele hoop, meneer. Die opvoeding is allang achter de rug. Kinderen met pit, goed gedaan, mevrouw. Geen zorgen, komt allemaal goed en slechter dan ik doet u het in geen geval. Al geef ik toe dat dat niet alles zegt. Ga eerst eens bij uzelf na wat de echte reden is dat u niet meer naar die verjaardagen wilt. Te saai? Weer het verhaal van oom Arie over zijn reis uit 1968 naar de binnenlanden van Afrika? Weer die blik van tante Sophie die altijd naar u kijkt of u haar parelketting hebt gesto len? Weer die ongemakkelijke stiltes? Gewoon geen zin meer in die verplichte samenkomsten? U kunt het wel hypocriet noemen om te gaan, maar in familiezaken is 'hypocrisie' een kort woord voor 'leugentjes om bestwil'. Zoals daar eufemismen zijn: 'gezellig', 'we moeten elkaar gauw weer eens zien' en 'wat een schattige foto van de kleine Willie'. Hypocrisie, mevrouw, is een substantieel onderdeel van iedere familie. Overal zijn schrammen, littekens en oude wonden. En die spelen onderhuids een rol bij feestelijke of treu rige samenkomsten. Die zaken laten rusten zou je ook wellevendheid kunnen noemen. U hoeft van mij niet naar die ver jaardagen als u er geen trek in hebt. Maar maak uzelf niet wijs dat het hypocriet is om te gaan. Want als hypocrisie een reden is om familie bijeenkomsten te mijden, werd in Nederland geen verjaardag meer gevierd. Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (76) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. Tussen mijn broers, zussen en vader zijn onder linge ruzies 'blijven hangen', waardoor in de fa milie 'kampen' zijn ontstaan. Toch gebiedt ons fatsoen, of is het traditie, dat we bij elkaar op verjaardagen komen. Ik (vrouw, 45) vind het in middels wat hypocriet overkomen en wil liever niet meer gaan. Kouwe boel. Wat zou u doen? Mijn drie pubers vechten elkaar soms de tent uit en gaan vervolgens twee uur later weer met elkaar op stap. Mijn vriend vindt dat ik moet in grijpen als ze onbeschoft tegen elkaar doen. Of tegen mij. Hij maakt er echt een kwestie van. Maar ik ben allang blij dat ze snel bijdraaien. Hoe heb jij dat als vader gedaan? Speelt er iets tussen u en uw kinderen, familie, vrienden, buren of collega's? Leg de kwestie voor aan Joost Prinsen. Mail uw vraag naar joostmagtweten@persgroep.nl ZATERDAG 2 FEBRUARI 2019 43

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 131