Pretentieloos prutsen En toen was opa dood 'Ik dacht: nu mag ik alles, ik ga Wolkers lezen' RECENSIES Terug naar Oegst- gcest Het boek dat mijn leven heeft veranderd Wat ik wil herlezen Het boek dat ik zelf had willen schrijven In Romanschrijver van beroep (Atlas Contact, €22) vertelt de Japanse bestsellerschrijver Ha ruki Murakami (70) pretentie loos hoe en waarom hij al ruim dertig jaar van zijn pen leeft. In elf essays doet hij zonder op smuk uit de doeken wat volgens hem de juiste eigenschappen zijn om fictie te kunnen schrij ven, namelijk een innerlijke ge drevenheid, een stevig uithou dingsvermogen, een standvas tig karakter, ruimdenkendheid, een zeker talent en een dosis pit. Onderhoudend en met behulp van mooie beelden tekent hij zijn schoolherinne ringen op, maar ook zijn kijk op het schrijven van een lange ro man. Zijn werk is inmiddels in meer dan vijftig talen vertaald. Daardoor is het opmerkelijk en bij vlagen hinderlijk dat hij zijn vakmanschap vaak afzwakt met het woordje 'toevallig' en dat hij veelvuldig strooit met spijt betuigingen: 'Sorry als ik dram merig overkom'. Het is alsof de schrijver koketteert met zijn bescheidenheid. Voor wie het zelfde beroep koestert, heeft hij dit advies: 'Een roman schrijven is eigenlijk een hoogst stompzinnige bezigheid. Aan trekkelijke kanten vallen er nauwelijks aan te ontdekken. Je zit in je dooie eentje afgezon derd in een kamer en prutst ijverig aan je tekst.' Een mens is nooit te oud om jeugdboeken te schrijven. Meervoudig prijswinnaar Dolf Verroen is al 90, maar pensioen is er niet bij voor deze kinder boekencrack. Droomopa (Leo pold, €13,50) is een mooi, klein boekje over Thomas. Hij logeert bij zijn grootouders als opa onverwacht sterft. „Zomaar", zegt oma. ,,Hij porde me wak ker, keek me aan en was dood." Opa, die altijd van die wonder baarlijke dromen had. Verroen werkte samen met illustrator Charlotte Dematons, met wie hij in 2016 het Kinder boekenweekgeschenk Oorlog en vriendschap maakte. Niet alleen in woord, maar ook in beeld kijken we mee met Thomas: om en om zijn de pagina's in een hoofdkleur getekend - opa's dromen - of in rouwende grijstinten, met alleen het rood van Thomas' petje of opa's sjaal. Pagina's waarop we Thomas van een afstandje bekijken. Hij ziet er daardoor een beetje verloren uit, eenzaam. De droom- pagina's zijn juist kleurrijk, met mooie ijle lijntjes. Thomas lijkt - net als Joop uit Oorlog vriendschap, waarin Verroen zijn oorlogsjeugd ver werkte - verdacht veel op een jeugdfoto van Verroen zelf, met zijn ronde brilletje. De combi natie schrijver-tekenaar is een gouden greep: samen laten ze perfect zien hoe het toegaat in het hoofd van een jongetje van bijna 10. —Annet de Groot Terug naar Oegstgeest Jan Wolkers „Toen ik 19 was, ging ik op mezelf wonen. Ik weet nog goed dat ik dacht: nu mag ik alles, dus ga ik Jan Wolkers lezen! Ik was meteen verkocht. Wolkers schrijft zo beeldrijk over de natuur, over het geloof, over rouw en de dood. Dat herkende ik allemaal. Toen ik zelf ging schrijven, werd hij mijn grote voorbeeld. Wie schrijft moet onverbiddelijk en schaamteloos zijn.'' Harry Potter en de Steen der Wijzen J.K. Rowling ,,Ik las dit in groep 7 en vond het meteen indrukwekkend. Ik kende de bijbel, maar dit was zo anders geschreven, in zo'n andere fantasierijke taal dat ik dacht: waarom wordt de Bijbel nageleefd en niet Harry Potter? Ik ben benieuwd of ik tijdens het herlezen nog steeds zo onder de indruk ben van de stijl en fantasie van J.K. Rowling.'' Lampje Annet Schaap ,,Dit is zowel een boek voor kinderen als volwassenen. Voor het eerst wilde ik een boek niet meteen uitlezen, maar er heel zuinig mee doen. Het is een prachtig, beeldend en spannend verhaal over de dochter van een vuurtoren wachter die de lucifers in zee laat vallen, waardoor ze voor straf zeven jaar in het Zwarte Huis van de Admiraal moet wer ken. In dat huis maakt ze bijzon dere dingen mee. Het is een verhaal dat je lang bijblijft.'' jHARUKI^— ROMAN Haruki Murakami, Romanschrijver van beroep —Nadine Ancher JEUGDBOEK Dolf Verroen, Droomopa (8+) ZATERDAG 2 FEBRUARI 2019 35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 123