en de commissaris van de recherche be moeiden zich er persoonlijk mee. Dat was niet gebruikelijk, al helemaal niet bij een prostituee. En dan was er nog het raadsel van het geld: ze was miljonair en bezat meerdere huizen. Waar waren de hypo theekakten, had ze die huizen cash afgere kend? Een hoer? Terwijl ze na haar schei ding Van den Bergh ook nog een hoop ali mentatie betaalde? Ze had veel klanten, ge wone hoerenlopers, maar dat kan haar kapi taal niet verklaren. Ook het politiearchief geeft geen uitsluitsel. Ook niet over waar- om ze verschillende identiteiten aannam en een dubbelleven leidde. Een oud-mede werker van de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) vertelde me dat ze tijdens de Tweede Wereldoorlog werkte in een chic bordeel in Amsterdam, waar Duitsers en NSB'ers kwamen. Na de bevrijding was ze spoorloos, maar in 1948 dook ze op in de Haagse Doubletstraat, een prostitutiestraat. Daar noemde ze zich Zwarte Molly. Later vluchtte ze weg voor de politie, trouwde ze met die violist en liet zich Suze van den Bergh noemen. Ze ging ook als Inge Hoog- endijk gedichten declameren in bejaardenhuizen. Waarom? Werd ze nog gezocht? Die BVD'er vertelde ook dat de BVD zich met het onderzoek heeft be moeid, omdat Dolly een affaire had met een Russische attaché en de oprichter van de VVD. Een moord op een raamhoer, maar er waren allemaal hoge heren bij betrokken." ,,Ze kan mensen uit de bezettingstijd her kend hebben, foute politici die na de oorlog de dans waren ontsprongen. Het zou veel verklaren. Een centrale vraag in het boek is: waarom werd haar moordenaar niet gepakt? Dat was met 99,9 procent zekerheid Gerard Vrolijk, haar bewaker. Hij is de laatste die bij haar is geweest, en hij had een sleutel van haar huis. Waarom hebben ze hem vrij gelaten? De betrokken rechercheurs zeiden dat 'de top van de politie het had verkloot'. Rara. De zaak is inmiddels al lang verjaard. Vrolijk heeft nooit iets willen zeggen." ,,Ze had twee agenda's: een blauw boekje waarin ze veel opschreef, kappersafspraken bijvoorbeeld. En een ander blauw boekje waarin ze afspraken met haar speciale klan ten noteerde, die ze niet thuis ontmoette. De toenmalige hoofdcommissaris Jan Gual- thérie van Weezel zei dat dat tweede boekje niet bestond. En inderdaad ligt er in het politiearchief maar één boekje. Maar dat haar geheime agenda er niet ^s, betekent niet dat het niet heeft bestaan. Wie zegt dat de commissaris van recherche, die als eerste ter plaatse was, dat boekje niet in zijn zak heeft gestoken?" ,,Dat hebben getuigen, vrienden en min naars, verklaard. De belangrijkste was Cor Model Sebilla Niemans was korte tijd mannequin. Voor haar prostitutie- werk blondeerde ze haar haren. U vermoedt dat ze te veel wist en die heren afperste? Een ander mysterie was haar tweede blauwe boekje. Hoe weet u zeker dat dat boekje er was? ZATERDAG 2 FEBRUARI 2019 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 121