TOPBOEKEN INTERVIEW ItW (Meulenhoff, €20) „Pfeijffer is volop in de media, wat niet alles zegt over de kwaliteit. Maar deze roman is prachtig.'' (De Arbeiderspers, €25) ,,Dit is een fantastisch boek over twee broers en een vader. Het speelt alleen in het heden, wat mooi werkt.'' (De Geus, €22,50) tm-.mm ,,Over een dorp in het voor malige Oost-Duitsland, waar een windmolenpark de verhoudingen verandert.'' (Ambo Anthos, €17,50) Archipel van de hond Philippe Claudel ,,Een mooie roman over een eilandje waar bootvluchtelin gen aankomen.'' (De Bezige Bij, €23) ,,De beste Grunberg tot nu toe. Hij geeft een prachtig beeld over wat er gebeurt als je je niet helemaal kunt aanpassen in een land.'' (Nijgh Van Ditmar, €26) Hoe kwam de Haagse prostituee Blonde Dolly aan miljoenen guldens? En waarom werd haar moordenaar nooit opgepakt? Dat ruikt naar een complot, en wie complot zegt, zegt Tomas Ross. Hij schreef Blonde Dolly, over een van de oudste cold cases van het land. Tot het allerlaatst heeft Tomas Ross (74) aan Blonde Dolly zitten schaven. ,,Ik heb fouten gemaakt, niet te geloven,'' verzucht hij, terwijl hij een sjekkie draait. ,,Het boek speelt zich afin Den Haag in 1959. Ik woonde daar destijds zelf, als 15-jarige. Ik was dol op films en had Porgy and Bess gezien. Ik had het nog opgezocht: de film was in het voorjaar van 1959 in première gegaan. Dolly werd eind oktober vermoord. In het boek had ik die twee dingen met elkaar verbonden. Maar die première betrof Amerika, in Nederland kwam de film pas in het voorjaar van 1960 uit en toen was Dolly al vijf maanden dood." Ach, Ross is het wel gewend dat er gaan deweg nog veel details net niet blijken te kloppen. Zijn faction - fictie gebaseerd op feiten - vraagt nu eenmaal ongelooflijk veel research, want Ross probeert altijd zo veel mogelijk feiten boven tafel te krijgen. En dat viel bij de zaak rond Blonde D olly niet mee. Jarenlang kende hij het gerucht makende verhaal van de Haagse prostituee Sebilla Niemans, die in oktober 1959 op 32-jarige leeftijd werd gewurgd. Ze bleek er verschillende identiteiten en vele mil- joenen op na te hebben gehouden. Haar moordenaar werd nooit gepakt. De schim mige zaak haalde de buitenlandse pers, en ook in eigen land veroorzaakte de zaak veel commotie. ,,Zeker. De kranten - ik was op 15-jarige leeftijd al een krantenlezer - stonden er bol van, het was een groot schandaal en mysterie. Hoe kwam ze aan al dat geld? Wie had haar vermoord? De moord op een prostituee, dat was spannend. Ik ben goed gereformeerd opgevoed, maar als ik met vrienden naar de bioscoop ging, liepen we door de hoerenbuurt. Ik ben zelfs op gegroeid in een straat waar Blonde Dolly woonde toen ze getrouwd was met Botto van den Bergh, violist bij het Residentie Orkest. Het kan best zijn dat ik haar in de winkelstraat ben tegengekomen zonder dat ik wist wie ze was." ,,Ja. De hoofdcommissaris van de politie 32 Lezen Welke boeken vliegen weg bij boekhandel Spijkerman in Eindhoven? Boekhandelaar Stein Spijkerman vertelt (en geeft drie tips). 3 BESTSELLERS De onsterfelijken Chloe Benjamin ,,Een verhaal over de vraag: als je weet wanneer je sterft, wat doe je dan met de tijd die je rest?'' Grand Hotel Europa Ilja Leonard Pfeijffer Zomervacht Jaap Robben 3 AANRADERS Ons soort mensen Juli Zeh Goede mannen Arnon Grunberg Blonde Dolly wist te vee TEKST VIVIAN DE GIER FOTO'S PIM RAS, ARCHIEF AD Kunt u zich nog herinneren dat Blonde Dolly werd vermoord? Haar dood is altijd in nevelen gehuld gebleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 120