Slachtoffers Q-koorts: 15 mille Politie zal extra letten op appende fietsers 4 dagen Duitse Eifel t. EUWS 11 Gelijkheidsregel in wet nekt Frans bestuur De Fransen debatteren al jaren over vrouwenrechten en glazen plafonds. Ze strijden voor gelijke salarissen, er zijn wetten en regels ingesteld om vrouwen te stimule ren op te klimmen in de zakenwe reld en in de politiek. Een recent rapport van de Europese Commis sie prijst Frankrijk nog voor de vooruitgang op het gebied van ge lijkheid tussen mannen en vrou wen. Maar toen was daar de Franse rechter. En die zei: stop. In een op merkelijk vonnis stelde een Franse rechtbank gisteren dat er ook te veel vrouwen de politiek in kun nen gaan. De rechtszaak draaide om de ge meenteraad van Sarcelles, een voorstad van Parijs met meer dan 50.000 inwoners. Vorige maand werd daar een nieuw college van burgemeester en wethouders ge- kozen. Dat verliep prima: de socia listische burgemeester Patrick Haddad kreeg een team van veer tien wethouders, zes mannen en acht vrouwen. Een vrouwelijke meerderheid dus. ,,Dat betekent dat er géén gelijk heid is tussen mannen en vrou wen'', zegt gemeenteraadslid Chantal Grolier van centrumpartij UDI. Zij vindt dat er zeven man nen en zeven vrouwen hadden moeten worden gekozen. ,,Als het Wet die vrouwen stimuleert politiek in te gaan, is nu ingezet om hen te ontslaan andersom was geweest, was ieder een in opstand gekomen'', aldus gemeenteraadslid David Grandon van regeringspartij LREM. Grolier en Grandon stapten sa men naar de rechter. ,,De wet moet correct worden toegepast, voor vrouwen én mannen'', aldus Gro- lier. In de Franse wet staat inderdaad dat er een verplichting is om 'ega- litaire kieslijsten' op te stellen met exact evenveel vrouwen als man nen. Dat moet zorgen voor gelijk heid in vertegenwoordigende po litieke organen. De wet is vooral bedoeld om meer vrouwen de po litiek in te krijgen en bestaande achterstanden weg te werken. De rechter pakte de wet er giste ren bij en concludeerde dat er in Sarcelles juridisch gezien één vrouw te veel in het college zit. Burgemeester Haddad noemt de uitspraak 'belachelijk'. ,,Een wet die bedoeld is om vrouwen te sti muleren de politiek in te gaan, wordt nu gebruikt om een vrou welijke wethouder te ontslaan!'' Haddad zegt juist 'in de geest van de wet' te hebben gehandeld, door acht vrouwen voor te stellen als wethouder. ,,Er zijn mensen in Sarcelles die werk zoeken, die een huis zoeken, en die doen een beroep op de poli tiek. Daar werk ik voor. Wat er nu is gebeurd, is zonde van onze tijd.'' Op social media is inmiddels volop debat over de gelijkheids kwestie. Een vaak terugkerende vraag: hoeveel Franse colleges van burgemeester en wethouders zul len nu ook worden ontbonden omdat er meer mannen dan vrou wen in zitten? Eind september werd bekend dat de overheid Q-koortsslachtoffers, die veelal snakken naar erkenning uit Den Haag, gezamenlijk 14,5 miljoen euro zou schenken als 'on verplichte tegemoetkoming'. Donderdag was de laatste dag dat patiënten of nabestaanden een aanvraag konden indienen. Tot op heden zijn er ruim tweeduizend aanvragen binnen gekomen. Oor spronkelijk was het de bedoeling dat getroffenen maximaal 15.000 euro zouden krijgen als gebaar. Het beschikbare geld zou worden uitgesmeerd over de deelnemers aan de regeling. Bruins: ,,Met het huidige aantal aanvragen dat naar verwachting wordt toegewezen, zouden men sen fors minder dan dit maximale bedrag ontvangen. Om recht te doen aan de bedoeling van het ge baar heb ik, mede namens de mi nister van Landbouw, besloten om iedereen met een goedgekeurde aanvraag 15.000 euro toe te ken nen." Bruins beseft dat de gevolgen van de ziekte nog dagelijks voel baar zijn voor mensen die besmet zijn en daar chronische Q-koorts of het Q-koorts vermoeidheids syndroom van hebben gekregen. ,,Ik hoop oprecht dat de patiënten en hun nabestaanden dit gebaar ervaren als erkenning en medele ven." 2000aanvragen Hoeveel extra geld nu nodig is, hangt af van hoeveel van de ruim tweeduizend aanvragen worden goedgekeurd. Maar als er weinig of geen mensen afvallen is er 30 mil joen euro nodig, een verdubbeling van het oorspronkelijke budget. De regeling geldt voor mensen die de ziekte tussen januari 2007 en december 2011 opliepen. DEN HAAG Het appverbod op de fiets, dat op 1 juli ingaat, moet in het begin extra gehandhaafd worden. Dat wil minister Ferdinand Grap- perhaus (Justitie). Hij gaat daarover met de politie in gesprek. De bewindsman noemt het gebruik van de smartphone op de fiets gevaarlijk. Het handhaven moet op een zodanige manier gebeuren, dat het goed effect heeft, aldus Grapperhaus. ,,Dit is een norm die we nu heel duidelijk aan het stellen zijn.'' De boete voor het gebruik van een mobieltje op de fiets wordt 95 euro. De maatregel moet het aantal verkeersslachtoffers terug dringen. Minister Cora van Nieu- wenhuizen (Verkeer) sprak eerder ook al duidelijke taal: ,,Als je je in het verkeer begeeft, moet je je aan dacht erbij houden en niet bezig zijn met je mobiele telefoon.'' Sinds 2002 is het verboden een te lefoon vast te houden tijdens het besturen van een motorvoertuig, bromfiets of gehandicaptenvoer tuig. In 2009 kwam dat verbod er ook voor snorfietsen. Een automo bilist die wordt gepakt met een mo biel in de hand, moet 240 euro boete betalen. i Gebruik van een mobieltje tijdens het fietsen, levert een bon op van 95 euro Het gebruik van een mobieltje tij dens het fietsen is in ons land flink ingeburgerd. De helft van de Nederlanders doet het. In de leef tijdsgroep van 18 tot 24 jaar is zelfs driekwart op de fiets bezig met zijn mobiel, bleek uit Deloitte-onder- zoek dat in november verscheen. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 7ocpg Halfpensionj Stedentrip Hengelo 3 dgn Limburg diner de Jong Intra vakanties Nederlandse reisleiding en vertrekgarantie zaterdag 2 februari 2019 GO Rechter verbiedt 'vrouwencollege' Een college van burgemeester en wethouders van een grote voorstad van Parijs is gisteren ontbonden door een rechter. Er zat verhoudingsgewijs één vrouw te veel in, volgens de let ter van de wet. Frank Renout Parijs -Patrick Haddad, burgemeester Q-koortspatiënten en nabe staanden van patiënten die zijn overleden aan chronische Q-koorts krijgen allemaal het maximale bedrag van 15.000 euro als tegemoetkoming van de overheid. Dat meldt minister Bruins (Medische Zorg) aan de Tweede Kamer. Edwin van der Aa Den Haag Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserve rings kosten en toeristenbelasting Voor maar: Verblijf te midden van Nationaal Park Eifel. Tip: De vakwerkhuisjes in Monschau. 3* Hotel Katharinenhof, Schleiden-Gemünd (7,5) 3 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet 3 keer een 3-gangen diner in buffetvorm Aankomsten t/m juni 2019. Betaal pas bij aankomst! 4* City Hotel Hengelo (8,3) 4* Golden Tulip Weert (7,8) 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi lx entree Holland Casino ix een o-gangen ainer hq Incl. doosje 'Hengelootjes' DO# Incl. kopje koffie en cake lx een 3-gangen diner vanaf 1.249 Andalusië en Keltisch Portugees Gibraltar Galicië Hoogstandje 8/15-daagse 10-daagse 12-/15-daagse vlieg-busrondreis vlieg-busrondreis vlieg-busrondreis reiscode: eves407 reiscode: eves402 reiscode: evpt401

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11