Alleen thuis MONICA De avonden dat Monica de verwarming al om half 10 uur uitdraait en naar bed gaat, zijn geen uitzondering. 'Ik lijk wel een bejaarde.' rika te ervaren als in een trein die dwars door de Rocky Mountains tuft. Maar effi ciënt is anders. Nu hoeven vakanties natuurlijk niet efficiënt te zijn. Lekker traag - laten we het mindful noemen - naar de eindbestem ming reizen, bewust van elke meter die je aflegt, zorgt voor meer voorpret en meer onthaasting, merkte ik in die trein naar San Francisco. De nachttrein is ook nog eens een verrassend vat vol verhalen, de samen leving in microformaat. Voor je het weet zit je in de restauratiewagon aan het ontbijt met een amish-familie, terwijl een berg landschap in morgenrood aan je voorbij trekt. Drie uur vooraf op het vliegveld zijn hoeft ook al niet, je kunt minuten voor ver trek het station binnenstruikelen. Niet of minder vliegen zou weleens de gemakkelijkste, minst pijnlijke manier kunnen zijn om iets voor de aarde te bete kenen. Tante Annie mag wat mij betreft gerust voor een weekje zon naar Antalya vliegen, en het is echt niet verboden om van je zuurgespaarde centen een mooie vliegreis met het gezin te maken. Björn Ferry, de atleet die de Zweden opzadelde met vliegschaamte, zei het eens zo: 'Het beste voor het klimaat is waarschijnlijk dat je jezelf ophangt, maar dat kan niet de juiste weg zijn'. Maar je hoeft niet per se elk jaar naar Zuid-Amerika of Azië. Die jaloezieopwek- kende reizigers op Instagram gaan ook niet - ik ken een 'reisblogger' die bijna 20.000 volgers heeft verzameld en ik weet dat ze zelden reist. Bovendien: natuur en avon tuur zijn in Europa evengoed voorradig. Daar kun je prima op wielen naartoe. Een volledige vliegboycot zou het voor mij onmogelijk maken mijn werk te doen. Ik kan bomen laten planten ter compensa tie, maar volgens de experts is het altijd beter geen CO2 uit te stoten, want opslag in bomen is tijdelijk. Dus kom ik toch uit bij dat vleesarme dieet. Dag, draadjesvlees. Tot 8 uur 's avonds heb ik nergens last van. Ben ik druk met werk, zorgen op tijd thuis te zijn voor de oppas, boodschappen doen, koken, opruimen, de meis jes in bed leggen, nog even een was vouwen. Met een beetje overdrijven mag mijn leven over dag zelfs dynamisch heten. Maar daarna, daarna voel ik me soms een beetje verloren. Alleen in een stil, donker huis. Het knus hebben in m'n eentje vind ik moeilijk. Een kopje thee zetten, zo ver kom ik nog wel, maar de verwarming een tandje hoger alleen voor mezelf doe ik al niet. Geen programa op televisie boeit. En als er dan ook niemand is tegen wie ik een opmerking kan maken over de buurman die wéér een vuilniszak weggooit, hou ik de dag al snel voor gezien. Het avondrecept is dat als de kinderen in bed liggen, ik nog een uurtje op de bank onder een dekentje op m'n telefoon lig te koekeloeren, daarna met Nieuwe Liefde bel - het hoogtepunt van de avond - en om 10 uur slaap. Ik lijk wel een bejaarde. Samenwonen met Nieuwe Liefde zou een goede remedie zijn, maar dat gaat de komende jaren niet gebeuren. De prakti sche reden is dat hij meer dan twee uur van mij vandaan werkt, wat het zo goed als onmogelijk maakt om in hetzelfde huis te wonen. Maar zelfs al konden we forenzen, dan nog hadden we de stap niet gewaagd. Ik heb twee kleine meisjes die een nieuwe man in huis te veel van het goede zouden vinden. En het omge keerde geldt misschien ook wel. Ineens samenwonen met twee kleine meisjes is niet niks. Dus houden we het op een weekend relatie. Een goede tussenoplos sing voor iedereen. Toch kunnen die avonden echt beter, vertel ik mezelf maar weer eens als ik om half 10 de verwar ming uitdraai en in bed stap. On der het dekbed voel ik iets raars. Ik haal een roze, dichtgevouwen papieren hartje te voorschijn. Pak maar op en lees, is er in blauwe viltstift op geschreven. Binnenin staat: I love you egt heel veel van jou. Ik vint je grapig en lief en mooi. Wat ik bedoel is ik vint je heel erg lief. Een briefje van Jongste Doch ter, stiekem verstopt onder de dekens. In bed lees ik het nog drie keer, tel mijn zegeningen en ga heer lijk slapen. Dan maar bejaarden avonden, het is best zo. Monica Beek (41) is journalist. Ze woont samen met haar dochters van 8 en 10 en heeft een vriend. ZATERDAG 2 FEBRUARI 2019 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 119