v Eendenjacht in Duitsland Wapitijacht in de Rocky Mountains De eerste mails van ver ontwaardigde fans heeft Isa bella Rozendaal (35) al binnen. Zij kennen de fotograaf vooral van haar paginagrote dier- portretten in Het Parool. En ze begrijpen niet waarom uit gerekend zij een fotoproject over jagen heeft gemaakt. ,,Ik fotografeerde een tijd Amsterdamse huisdieren. Stadsmensen zien hun huis dier als een volwaardig gezins lid. Nederlanders komen mas saal in opstand als ze vinden dat dieren onrecht wordt aan gedaan, zoals onlangs met de grote grazers bij de Oostvaar- dersplassen. Tegelijkertijd eet bijna iedereen vlees. In mijn beleving hebben we een heel verstoorde relatie met wat er op ons bord ligt.'' Wie zich een beetje verdiept in Rozendaals werk, weet dat de fotograaf een diepgevoelde passie heeft voor dieren, maar ook houdt van contrast in de breedste zin van het woord. En dat ze graag 'culturele fenome nen' onderzoekt. ,,Ik ben opgegroeid in de stad, ik had altijd het idee dat jagers alleen in sprookjes voor kwamen. Toen ik in contact kwam met een jager, was ik geïntrigeerd.'' Rozendaal deed een jacht- opleiding (,,de theorie, voor de rest maak ik foto's'') leerde slachten en wild bereiden en trok de afgelopen tien jaar de wereld over in een poging de jacht in al haar facetten te leren kennen. Het bracht haar van de Hoeksche Waard naar Duits land, het Midden-Oosten, de Verenigde Staten en Brazilië. Rozendaal zag grote culturele verschillen. ,,Europese jacht- tradities zijn een product van oude aristocratische rituelen. In de Verenigde Staten past de jacht in het romantische beeld van overleven in de wildernis. Er zijn enthousiaste televisie- programma's, tijdschriften en advertenties over jagen; het is een enorme business. Ameri kaanse jagers laten zich ook zonder terughoudendheid fo tograferen.'' Bij de Nukini-stam in de Bra ziliaanse Amazone zag Rozen- daal dat jagen een wezenlijk onderdeel kan zijn van het da gelijks leven. ,,Zo gewoon als wij het vinden om naar de win kel te gaan, zo gewoon is het daar om te jagen. Als ik 's och tends wakker werd, zag ik wat de buurman voor het eten had gevangen: een aap of een knaagdier. Dat was dan het ant woord op de vraag: wat eten we vanavond?'' Isabella Hunts heet de exposi tie die de zoektocht opleverde: Isabella jaagt. Haar foto's tonen talloze taferelen; van trofee- jacht en het verzamelen van exotische diersoorten tot jagen als noodzaak om een gezin te kunnen voeden. Ze zijn te be wonderen van 9 februari tot en met 12 mei, in het Fotomuseum Den Haag. 24 „Eenden hebben heel scherpe ogen. Ze hoeven maar een schittering van de jouwe op te van gen en weg zijn ze. Als je als jager kans wilt maken, is het zaak dat je niet op valt. Bijvoorbeeld in zo'n pak vol nage maakte kroos.'' ,,Zes jagers en zes man personeel in de vorm van een gids, een kok en paardenverzorgers trekken tien dagen door de bergen op zoek naar wapiti's, een soort grote herten. De groene zakken die je ziet zijn proviand. Daar in verdwijnt ook het vlees van de geschoten wapiti - toch ook al gauw een beest van een paar honderd kilo.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 112