Minister kijkt toch naar terughalen IS-kinderen Week van de Euthanasie 10 NIEUWS Heeft u de regie over uw levenseinde? Brandweerman zou meerdere branden hebben aangestoken De politie heeft gisteren een 23-jarige brandweerman van Goeree-Overflakkee aangehou den. De man wordt ervan ver dacht zelf een reeks branden in zijn gemeente te hebben ge sticht. De man werkte als brandweer- vrijwilliger op het eiland en wordt verdacht van brandstich tingen en betrokkenheid bij branden in loodsen. Ook voer tuigen gingen in vlammen op, zoals tractoren en graafmachi nes in onder meer de plaatsen Stellendam en Melissant. Het precieze aantal branden dat de man op zijn geweten heeft, kan de politie nog niet zeggen. ,,Wij zijn nog met hem in ge sprek'', aldus een woordvoer der. De branden, die van 2017 tot dit jaar werden gesticht, zorgden volgens de politie voor veel on rust onder de inwoners. Uitge breide gesprekken met getui gen leidden uiteindelijk naar de 23-jarige brandweervrijwil- liger. We houden van jullie bier, jullie voetbal en sommigen van ons ook van jullie eten Albert weigert dna af te staan voor vader-test De Belgische koning Albert II geeft geen dna af om te bepalen of hij de biologische vader is van de kunstenares Delphine Boël. Het 84-jarige voormalige staatshoofd gaat in cassatie te gen het bevel van het Brusselse hof van beroep om een dna-test te ondergaan, zeggen de advo caten van de 50-jarige vrouw. Boëls moeder Sybille de Selys Longchamps zou tussen 1966 en 1984 een relatie met de vorst hebben gehad. Haar juridische vader is niet de biologische pa. Nederland stond tot nu toe op het standpunt dat de vrouwen en kin deren zichzelf bij een Nederlands consulaat in Irak of Turkije moe ten melden. Dat is echter niet mo gelijk omdat ze de kampen niet uit mogen van de Koerden. Familieleden van vrouwen en kinderen die daar vastzitten, ont vangen de uitspraken van minist- ger Grapperhaus gisteren met hoop, maar ook met vrees. Zeker omdat ze bericht hebben gehad dat in één van de kampen een Ne derlandse vrouw om het leven is gekomen, door ondervoeding en ziekte. Daarmee lijkt werkelijkheid te worden waar ze al lange tijd voor waarschuwen: als Nederland niets doet, moeten de vrouwen, maar vooral de kinderen zien te overleven onder zeer zware om- standigheden. ,,Er zijn beelden van tentbranden in de kampen, waarbij mensen omkomen omdat kachels zorgen dat de tenten vlam vatten. Nu is er een Nederlandse vrouw overleden. Wat gebeurt er met haar kinderen? Wie ontfermt zich over ze?," vraagt één van de familieleden zich af. De overleden vrouw zou twee of drie kinderen achterlaten, het bericht is niet ge verifieerd. Advocaat André Seebregts, die vijf vrouwen vertegenwoordigt, reageert blij op de uitspraken van Grapperhaus. Het is goed dat Het is goed dat Nederland eindelijk verantwoordelijk heid neemt Nederland eindelijk verantwoor delijkheid lijkt te nemen.'' Aan het begin van het jaar heeft de rechter een bevel uitgevaar digd waaruit blijkt dat de minister alles op alles moet zetten om de vrouwen over te laten brengen naar de grens met Irak, naar ge bied dat door de Koerden wordt bestierd. Van daaruit moeten ze naar een Nederlands consulaat gebracht worden, waarna hun reis naar Nederland kan beginnen. Het lijkt erop dat de minister daar nu gehoor aan geeft. ,,De tijd dringt'', zegt advocaat Seebregts. ,,Als de Amerikanen zich terugtrekken, kunnen de Koerden het gebied niet vasthou den." Wat er dan met de vrouwen en hun kinderen gebeurt, is on duidelijk. De kanteling van Grapperhaus past in een Europese trend. Frankrijk kondigde al aan dat ze Franse Syriëgangers onder bege leiding wil terughalen, om te voorkomen dat ze onder de radar verdwijnen. Uit een brief die Grapperhaus donderdag aan de Kamer schreef, bleek nog niet dat Nederland van standpunt was veranderd. Nu stelt hij echter al geruime tijd in overleg te zijn met de Koerden en wil hij uitzoeken of Nederland de vrouwen en kinderen 'met be hulp van de mensen die de macht hebben over de kampen, ze naar veilig gebied kan krijgen'. In de Syrische kampen zitten zeker zes en mogelijk twintig Nederlandse vrouwen en hun kinderen. Zij zijn uit IS-gebied gevlucht toen het kalifaat instortte. Documentaire Voor het te laat is Over euthanasie bij dementie. Daarna kunt u hierover met deskundigen in gesprek. 11 februari - Cinerama Rotterdam 12 februari - Kinepolis Breda 13 februari - Kinepolis Enschede 14 februari - Kinepolis Schagen 15 februari - Kinepolis Oss Bestel tickets a €7,50 op nwe.nl/weekvan Gratis inloopbijeenkomsten Vragen over euthanasie en keuzemogelijk heden aan het einde van het leven? Kom langs. 11 februari - Epe 12 februari - Hoorn 13 februari - Amsterdam 14 februari - Delft 15 februari - Arnhem Symposium jongeren en het zelfgekozen levenseinde. Praat aan de hand van verschil lende presentaties en workshops voor slechts €5,00 mee op 16 februari in Utrecht. Tickets op nwe.nl/weekvan Tijdens deze bijeenkomsten kunt u met korting lid worden van de NWE. U betaalt dan het eerste jaar geen €17,50 maar slechts €10,-. Er bestaan nog veel misverstanden rond euthanasie. Daarom heeft de NWE de landelijke Week van de Euthanasie opgezet. Van g tot en met 16 februari zijn er diverse activiteiten, verspreid over het land. Kom kijken, praat mee en laat u informeren over de keuzemogelijkheden aan het einde van het leven. Job Cohen, voorzitter NWE Ontdek alles over de Week van de Euthanasie, vraag het digitale themanummer aan op nwe.nl/weekvan zaterdag 2 februari 2019 GO GOEREE-OVERFLAKKEE Drie vooraanstaande Britten onder wie de kleinzoon van Churchill, hebben de Duitsers verzekerd dat zij hun vrienden blijven, ook na de brexit. KONING Minister Grapperhaus wil on derzoeken of Nederland samen met de Koerden vrouwelijke Sy- riëgangers en hun kinderen naar veilig gebied kan brengen. De vrouwen zitten nu vast in vluchtelingenkampen in Noord- Syrië, een van hen zou recent zijn omgekomen. Carla van der Wal Den Haag -André Seebregts, advocaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10