'Ik moet leerlingen regelmati uitleggen da ik niet een of andere alien ,,Dat ik geen smartphone heb, komt door - wat ik noem - 'het incident'. Het was 2008, en bij een concert trof ik een oud-collega die ik al jaren niet had gezien. Enthousiast waren we aan het bijpraten, totdat midden in ons gesprek - ping! - hij zijn Blackberry pakte, het gesprek staakte en de binnengekomen e-mail beantwoord de. Ik zag het gebeuren en dacht: hier ga ik dus nóóit aan meedoen. Voor mij een heldere keus, maar mijn leerlingen moet ik regelmatig uitleggen dat ik niet een of andere alien ben. Ze vragen me ongelovig: hoe lééf jij dan? Ze identifi ceren zich volledig met dat ding. Ik kom weleens een uur te laat omdat ik niet wist dat een afspraak verzet was. 'Neem dan ook WhatsApp', zeggen mijn collega's dan geïr riteerd. Ik moet er niet aan denken. Ik zie een smartphone als een soort 24-uurs lo pend buffet waar iedereen ongecontroleerd van eet. Iedereen wordt vetter en vetter. Dat kan niet gezond zijn. Nog zo'n nadeel: je hebt alle denkbare informatie altijd in je broekzak. Dat is hele maal niet leuk. Laatst kon ik met een vriend niet op een nummer van een bepaalde artiest komen. Dan word ik dus super enthousiast, ik probeer alle informatie te onthouden zodat ik er thuis verder over kan nadenken. Maar die vriend haalde zijn smartphone tevoorschijn, vond het num mer met twee trefwoorden en speelde het ter plekke af. Het geluid uit zo'n smart- phone is sowieso terreur voor je trommel vliezen, maar belangrijker: het is toch juist léuk om het antwoord niet meteen te we ten en zo'n vraag door je hoofd laten gaan? Het is niet dat ik tegen internet ben, tegen foto's maken of tegen documenten publiceren. Waar ik moeite mee heb, is dat smartphonegebruik een reflex is geworden in plaats van een bewuste keuze. Mensen vinden soms dat ik zeur, maar ik zou nog liever naar een ander land verhuizen dan dat ik mee moet doen met die smartphone- cultuur." Norman Kapoyos (wil zijn leeftijd niet vermeld hebben) is muzikant en docent op de Herman Brood Academie in Utrecht. Hij heeft een Nokia 105. ZATERDAG 2 FEBRUARI 2019 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 109