,,Lang dacht ik: als mijn Nokia kapot gaat, koop ik een smartphone. Uit duur zaamheidsoverwegingen probeer ik niet iets nieuws te kopen als het oude nog func tioneert. Maar hij gaat maar niet stuk! Eén keer is mijn telefoon in een plas regenwater beland, in een tas. Maar na een paar dagen op de verwarming deed-ie het weer. Ondertussen ben ik helemaal ingesteld op een leven zonder smartphone. Ik zit er totaal niet mee en denk er amper over na. Voor alle mogelijke nadelen heb ik een alternatief. In nieuwe steden regel ik een plattegrond bij de VVV, communiceren doe ik via Facebook of e-mail. Eén keer in de maand ga ik zitten voor een postmomentje en stuur ik mensen een kaart of brief. Voor mijn omgeving is het meer een ding. Zo kreeg ik op mijn werk een laptop met touchscreen. Mijn collega's reageerden: 'Leuk hè, kun je ook eens een scherm aan raken!' En met nieuwjaar wenste een ken nis mij een mooi 2019, met de toevoeging: 'Het jaar dat jij een smartphone aanschaft!' Daar kan ik wel om lachen, maar ik denk ook: wauw, dat jullie hier zo mee bezig zijn. Die telefoon is maar een voorwerp, hoor. Ik ben geen actieve pleitbezorger van een leven zonder smartphone. Iedereen mag lekker zelf weten waar hij zijn tijd aan be steedt. Ik erger me ook niet aan het tele foongebruik van anderen. Als een vriendin tijdens ons gesprek een appje wil lezen, denk ik: dan zal het wel belangrijk zijn. Misschien komt mijn keus deels voort uit mijn opvoeding. Bij ons thuis was autono mie een belangrijk thema. Een drang om iets aan te schaffen puur omdat 'de massa' het heeft, heb ik nooit zo sterk. Mijn jongste broertje heeft ook geen smartphone. Dat is fijn; ben ik niet de enige veroorzaker van het ontbreken van een familie-app." Annemarie Kaldewaij (33) is locatie manager bij Socius Wonen, een jonge- renhuisvester. Ze heeft een Nokia 3110 Classic. 18

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 106