In een wereld waarin veel mensen over een gespecifieerd cijfer. Uit een steek- moeite hebben met het in toom houden proef onder ruim 1200 Nederlanders van van hun smartphonegebruik, zou je bijna 13 jaar en ouder bleek dat 88 procent een vergeten dat een enkeling helemaal geen smartphone heeft. Tv-programma EenVan- smartphone heeft: een 'slimme telefoon' daag komt in 2017 op een iets hoger getal waarmee je niet alleen kunt bellen en uit: 95 procent van de mensen boven de sms'en, maar bijvoorbeeld ook kunt 16 jaar zou er eentje bezitten. Zeker is dat je e-mailen, internetten en spelletjes kunt als smartphoneloze een uitzondering bent. spelen. Wie zijn deze mensen? En met Toch denken sommige merken in die hoeveel zijn ze? In het dagelijks leven barst groep hun slag te kunnen slaan. In 2017 het niet bepaald van mensen die Snake kwam Nokia met een hernieuwde uitgave spelen op hun onverwoestbare Nokia. van haar klassieke model: de 3310. Maar Het Centraal Bureau voor de Statistiek behalve een lichte gelijkenis op design- berekende dat in de leeftijdscategorie 12 tot gebied, lijkt de nieuwe 3310 niet veel op de 25 jaar de mobieletelefoondekking maar oude. Op deze versie zit namelijk een (lage liefst 98,9 procent is. Bij 45- tot 55-jarigen kwaliteit) camera, een kleurenscherm en heeft 97,1 procent er eentje en onder de zelfs internet (al kun je in werkelijkheid 75-plussers gaat het om iets minder dan weinig tot niets met de 2G-verbinding). de helft: 45,9 procent. Maar 'de mobiele Het lijkt voor Nokia meer een publici- telefoon' is voor het CBS één categorie, teitsstunt dan een werkelijke bestseller. waar zowel 'ouderwetse' mobieltjes als Of toch? Wie weet raakt u geïnspireerd smartphones onder vallen. door het smartphoneloze bestaan van Onderzoeksbureau GfK beschikt wel de vijf in dit artikel geportretteerden. 16 Ze zijn niet oud, geen digibeet en ook geen sociaal incompetente kluizenaars. Toch vindt niet iedereen het een probleem om geen smartphone te hebben. 'Heb jij geen smartphone? Hoe lééf jij dan?' TEKST JETTE PELLEMANS FOTO'S SHODY CAREMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 104