II 9 Kinderen sterven door de kou De Wereldgezondheidsorga nisatie WHO maakt zich ern stige zorgen over de verslech terende situatie in het vluch telingenkamp Al-Hol in het noordoosten van Syrië. Zeker 29 kinderen en baby's kwa men er de afgelopen weken om het leven, vooral door on derkoeling. In het kamp heb ben zich de laatste twee maanden 23.000 nieuwe vluchtelingen gemeld, voor namelijk vrouwen en kinde ren. Velen van hen zijn onder voed en uitgeput. De reis naar het kamp kost de vluchtelin gen vaak enkele dagen. Een- maal aangekomen brengen ze met duizenden tegelijk een aantal nachten in de open lucht door, in afwachting van hun screening en onderzoek. Ze hebben dan geen tenten, dekens of verwarming, schrijft de WHO. ,,De situatie is hartverscheurend", zegt een Syrische vertegenwoordi ger van de hulpverlenersorga nisatie. „Kinderen sterven aan onderkoeling terwijl hun fa milies vluchten naar de vei ligheid. We roepen alle par tijen op om ons toegang te ge ven tot het kamp om deze mensen hulp te bieden.'' We staan klaar om alle incidenten te pareren Moslimprotest tegen Nike om Air Max 270 De Amerikaanse sportartike lenfabrikant Nike wordt onder druk gezet om sport schoen Air Max 270 van de markt te halen. Saiqa Noreen is namens moslims daarvoor een onlinepetitie begonnen. Volgens Noreen is in het de sign van de zool in het Ara bisch het woord Allah te her kennen. Volgens Saiqa Nor een is dat godslasterend. Nike spreekt tegen dat het bedrijf bewust moslims heeft willen beledigen. Jetten op enig moment. Al belt Dijkhoff wel twee, drie keer per dag met Rutte. Dat er buiten wordt gesproken van een coalitiecrisis, werkt de on derhandelaars op de lachspieren. Nooit 'leeft het gevoel dat we naar de koning zouden gaan'. ,,We moe ten hier als politieke middenpar tijen uit kunnen komen'', onder streept Segers binnen. In de wachtkamer van VVD- staatssecretaris (Asiel) Mark Har- bers zetten kamerbewaarders Willy en Robbert maandag een Su- rinaamse hap van Warung Mini neer. Nasi met vlees en pittige saus in plastic bakjes. Iedereen schept op en sleept z'n bord mee naar de ver gaderkamers. Een flesje fris erbij, in deze hele tiendaagse crisis wordt geen druppel alcohol gebruikt. Ambtenaren lopen af en toe binnen om denkrichtingen aan te horen. En uit te zoeken of die het effect hebben dat de partijen willen. ,,Huiswerk voor Harbers'', zegt ie mand. Serieuzer punt van zorg is wel: hoe zorg je ervoor dat die zeven- honderd gevallen nu een pardon krijgen? Het CDA heeft het voor beeld genoemd van iemand die nu buiten het kinderpardon valt, als hij één koffieafspraak bij de immigra tiedienst heeft gemist. Maar wat als iemand er twee miste? Of drie? Ze komen op een formulering die verloren ging in de formatie, het 'beschikbaarheidscriterium'. Om schrijving: was een vreemdeling 'beschikbaar' voor vertrekgesprek- ken en meldplicht. Dijkhoff weet uit zijn tijd als staatssecretaris hoe gekunsteld zulke termen zijn. Ambtenaren fronsen dikwijls bij dit soort politieke bedenksels. Maar ook zij bevestigen: het kan. Terwijl buiten het crisisrumoer aanzwelt, groeit binnen langzaam het besef: hier kunnen we uitko men. Stemverheffing Een dag later, weer op de achtste etage van het ministerie van Har- bers, nadert dat moment. Rond het avondeten - nu Grieks - lijkt het rond te komen. En dat in alle rust, zonder ook maar één stemverhef fing. Dijkhoff krijgt de lachers nog op zijn hand door smakelijk te vertel len wat een contrast dat is met de bed-bad-brood-crisis die hij mee maakte onder Rutte II in 2015. Die ging gepaard met scheldpartijen. Wat heet: de glazen vlogen nog net niet door de kamer. ,,Als we nu in een crisis zitten, weet ik niet wat ik destijds heb meegemaakt.'' En: een oplossing zoals die des tijds werd gevonden wil niemand meer. Het was een misbaksel van een compromis dat niemand echt begreep. Of zoals Dijkhoff het de andere drie voorhoudt: ,,Ik snapte na drie dagen al niet meer wat we op papier hadden gezet.'' Het compromis moet nu op een A4 passen, besluiten ze. Heldere tekst ook. Met zoet en zuur voor ie dereen. ,,We hebben ons verplaatst in de pijn van de ander'', zegt een onderhandelaar. Dus: een einde aan het kinderpardon, maar wel asiel voor de meeste bestaande gevallen. Geen discretionaire bevoegdheid meer, maar toch nog een schrij- nendheidstoets. Op de werkkamer van Dijkhoff wordt de zaak beklonken. Alles wordt gevat in een korte brief aan de Tweede Kamer. Een topambte naar van Harbers deelt kopietj es uit. Iedereen kijkt nog een laatste keer naar de exacte formuleringen. Aan passen doet hij met een laptop op schoot. Dan is het af. De vier fractielei ders bezweren de 'bijna crisis', zoals ze het zijn gaan noemen, definitief met een handdruk. Dijkhoff biedt nog een drankje aan. ,,De bar is open.'' Maar iedereen wil zo scherp mogelijk de pers te woord staan. Op het Plein voor het Tweede Ka mergebouw nemen Segers en par tijgenoot Joël Voordewind even la ter afscheid. In de kabinetsformatie moesten ze nog verteren dat het kinderpardon niet werd verruimd, dik een jaar later hebben ze alsnog hun zin. De twee wisselen een indrin gende blik. ,,Een wondertje, Joël'', zegt Segers. Dit artikel is gebaseerd op ge sprekken met elf direct betrokke nen. BBC: Kantoor in Amsterdam Thieme terug in parlement Gaswinning niet omlaag vrijdag 1 februari 2019 SYRIË Agent Carlos Campos en zijn collega's in de Amerikaanse stad Atlanta trekken alles uit de kast om Super Sunday, de dag dat de American Football-competitie wordt afgesloten met de Super Bowl, komende zondag veilig te laten verlopen. BEAVERTON Een 18-jarige Indonesische vrouw krijgt in het openbaar stokslagen, omdat ze werd betrapt toen ze openlijk met haar vriendje knuffelde. Dat is verboden in de provincie Atjeh, waar strenge Islamitische wetgeving geldt. foto afp LONDEN Na de brexit wil de Britse publieke omroep BBC een kantoor openen in Amsterdam of Brussel. Dat be vestigt de baas van de omroep, Lord Tony Hall, in The Times. Het ge rucht deed al een tijdje de ronde. De vestiging van een kantoor moet ga randeren dat de BBC zijn program ma's in de Euro pese Unie kan blij ven uitzenden. DEN HAAG Het boegbeeld van de Partij voor de Dieren, Marianne Thieme, keert vol gende week terug in de Tweede Kamer. Dat meldt de partij. Thieme, voorzitter van de fractie, was sinds oktober ziek. GRONINGEN De gaswinning in Groningen hoeft voorlopig niet ver der te worden te ruggebracht dan de minister van Economische Zaken heeft be paald in zijn besluit voor het jaar 2018 2019. Zo luidt een voorlopige uit spraak van de Raad van State, in een zaak die was aangespannen door twee burgers die om een snelle uitspraak vroegen. KNUFFELSTRAF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9