8 NIEUWS RECONSTRUCTIE DEAL KINDERPARDON Een week lang houden vier partijen elkaar gegijzeld in de discussie over het asielvraagstuk. Totdat D66 en ChristenUnie met een handreiking komen die premier Rutte ruimte biedt. Het blijkt de doorbraak te zijn die uiteindelijk tot een oplossing leidt. Het regeerakkoord wordt aangepast. aandag 28 januari. Premier Mark Rutte leunt met zijn lijf over tafel. Hij kijkt van rechts naar links alle toppers van de vierpartijenco- alitie aan. Op de werkkamer van vi- cepremier Hugo de Jonge, de plek van het wekelijkse coalitieoverleg, trekt de premier maandagochtend een streep in het zand. ,,Dit is mijn rode lijn, jongens. Dit ga ik niet meemaken.'' Sybrand Buma (CDA), Gert-Jan Segers (ChristenUnie) noch Rob Jetten (d66) of Klaas Dijkhoff (VVD) reageren. Even valt het stil. Ze kennen allemaal de impact van het begrip 'rode lijn' in de diploma tie. Het is oorlog, als je die over schrijdt. Maar toch gaat het gesprek 'beheerst' verder, alsof het niet is gezegd. Het is het eerste topoverleg van de coalitieleiders waar Rutte bij is, sinds het CDA is 'gedraaid' en een ruimer kinderpardon bepleit. Dat is een majeure verschuiving in de politieke verhoudingen: plots is er een meerderheid in de Tweede Ka mer vóór. Terwijl in het regeer akkoord na slepende onderhande lingen anders is afgesproken. Bovendien heeft de Christen Unie de inzet van de politieke strijd verhoogd. Tot er een nieuwe asiel regeling is, mogen geen kinderen worden uitgezet, heeft Kamerlid Joël Voordewind laten optekenen in dagblad Trouw. Rutte is daardoor bedrukt terug gekeerd van een week met twee buitenlandse trips naar de Antillen en Davos. ,,Ik zie niet hoe dit gaat vliegen.'' Tegennatuurlijk voor zijn doen, zegt de premier: ,,Ik ben som ber.'' Maar zijn waarschuwing komt niet helemaal overeen met de stemming in de coalitie. Vooral CDA, ChristenUnie en ze ker D66 zijn in hun hoofd al een stap verder, de 'rode lijn' al voorbij. Die lijn is namelijk: breken we het regeerakkoord nou open of niet? Rutte wil dat weten. Dijkhoffkrijgt er al een week niet een echt antwoord op. Dat verhoogt namelijk de prijs die de andere drie partijen moeten betalen voor aan passingen. Door het regeerakkoord echt open te breken, kan gewoon met een wit vel papier écht het hele asielpakket worden heronderhan deld. Als de fractieleiders later op die maandagmiddag in de Tobias As serzaal van het ministerie van Jus titie en Veiligheid bijeenzitten, zonder Rutte, gebeurt dat alsnog. Het is vooral J etten die er 'zuurstof inbrengt door expliciet te stellen: „Kunnen we het niet groter ma ken?" Dan kunnen de vier eindelijk echt beginnen met onderhandelen. Wrevel Dat heeft wel een week geduurd. De draai van het CDA heeft voor wrevel gezorgd. Een dag voordat het CDA het nieuws bekend laat worden via deze krant (18 januari), is Jetten al even naar Buma gelopen. Hij is geïnformeerd over de aanstaande publicatie. De D66'er weet dat het bij het CDA intern rommelde. Maar zó ruiterlijk pleiten voor het par don? Dat heeft hem wel verrast. „Is dit wat ik denk dat het is, Sybrand?" vraagt hij. Die beaamt: het CDA is om. Als het nieuws een dag later op straat ligt, belt Segers met Dijkhoff: „Vreemde move", zegt Segers. „Maar niet onaangenaam. Ik tel mijn zegeningen." Dijkhoff hoort die eerste maan dag Buma aan, maar zit er nog ge hard in. Zeker omdat ChristenUnie nu openlijk een uitzetstop bepleit. Intern zegt de WD'er: „Het vuur tje was al aan, nu is er olie op ge gooid." Maar Segers is stoïcijns. „Jon gens, ik trek me hier niets van aan. Jullie weten waar ik sta.'' Op zijn partijcongres in november is een motie aangenomen die oproept tot een uitzetstop, zolang er onderzoek loopt naar de lange asielprocedu res. Probleem is alleen: iedereen zit veilig in z'n eigen groef. Er worden vooral partijstandpunten opge dreund in de dagen erna. Overigens in totale rust. De vier leiders delen een karaktereigenschap, valt hen na enkele dagen op. Ze zijn onder koeld, beheerst. Jetten en Segers zijn afgelopen maandagmiddag de eersten die een geste doen. De D66-leider doet het onbevangen. „Hoe gaaf zou het zijn als we echt een pakket kunnen neerleggen?" In zijn ooghoek denkt hij Buma en Dijkhoff even te zien fronsen bij zoveel naïviteit. Maar ook Segers doet een duit in het zakje. „Kunnen we niet breder kij ken?" Het is voor Dijkhoff signaal dat er ruimte is voor heronderhandelen van het regeerakkoord. Tot nu toe doken de andere drie weg in proce dures: de commissie die de asiel procedure al aan het onderzoeken is, moest er maar naar kijken. Nu kan Dijkhoff ook iets inhoudelijks eisen van de drie anderen. „Van mij hoeft het allemaal niet, maar als jul lie per se een breder pakket willen, weet dan wat wij in het verleden hebben genoemd." Dat lijstje heeft Dijkhoff paraat. Het afschaffen, of veranderen, van de discretionaire bevoegdheid is er één. Net als het beëindigen van de kinderpardonregeling. Segers kan daarin mee. In een te lefoontje met Dijkhoff heeft Segers al gehint op 'één keer een gebaar maken' via een pardon voor de ze venhonderd asielkinderen die nu buiten het pardon zijn gevallen. En dan: beëindigen. Want Segers rede neert: het kinderpardon is al een dode letter. Er komen nu al amper kinderen voor in aanmerking. Lie ver nu de 'restgroep' helpen. De optie is maanden eerder, in de kabinetsformatie, ook al eens ter ta fel gekomen. Niemand in de Hondsrugzaal van het ministerie is verbaasd als Segers het nu herhaalt. De fractieleiders niet, maar de par tijwoordvoerders evenmin. Voordeel is ook: er zitten asielken ners om tafel. Dijkhoff was staats secretaris van Asiel, Buma deed asielzaken bij de Raad van State, Jettens partner werkt bij immigra tiedienst IND. Dat Rutte er eerst niet is en zich er later niet mee bemoeit, wordt niet als een handicap ervaren. ,,We zijn een zelfsturend team'', grapt vrijdag 1 februari 2019 GO Boven een bord nasi gaan de puntjes op de i .1 Tobias den Hartog Jan Hoedeman Den Haag Klaas Dijkhoff; asiel kenner bij uitstek. Rob Jetten; geste aan Dijkhoff. r Staatssecretaris Harbers; nasi in wachtkamer. fotos anp Gert-Jan Segers (CU): 'breder kijken'. FOTO DAVID VAN DAM BfegBBBggg f - y... Sybrand Buma op weg naar de vergadering met zijn fractie over het kinderpardon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8