Honderden whisky's proeven op Spirit of Sluis AMZ 7 CARNAVAL JUBILEUM De Zwartsnuvers bestaan 44 jaar. En dat wordt morgen in Sluiskil gevierd met een feest van herkenning en een Après Skihut-party. t Buurtbus 515 blijft rijden met vrijwilligers ,,Weet je nog", roept hij in het café van Mu seum Sluiskil in herinnering, ,,toen er een carnavalswagen in de fik vloog? Het gebeurde in 2013 vlak voor mijn huis!" Kortsluiting was de oorzaak. ,,Op het limona debal 's avonds hebben we geld ingezameld voor de bouwgroep, De Slakkenbouwers." Het tekent de sfeer bij De Zwart- snuvers. De onderlinge solidariteit is groot, zoals ook onder de wer kers van de vroegere Cokesfabriek waaraan de carnavalsstichting de naam ontleent. Want De Cokes kon nog wel eens een zwart laagje over Sluiskil uitstorten. Inwoners snoven dat goedje op, zonder kla gen, want het hoorde erbij. Sluiskil had vrij laat een eigen carnavalsstichting, zeker vergele ken met Betekoppenstad Sas van Gent, waar carnaval in Zeeuws- Vlaanderen als het ware is gebo ren. „Paters Kapucijnen op het dorp organiseerden in de jaren zestig al carnavalsbals", vertelt Loek van Hecke, kenner van de Sluiskilse historie en jurylid bij De Zwartsnuvers. Schuimkraag De paters verdwenen, het Sociaal Kultureel Werk (SKW) kwam met Honoré Kips als vaste kracht. Hij legde de basis voor De Zwartsnu- vers in 1976, met een groep jonge honden die vaak in het Gildehuis van SKW kwam. ,,We gingen daar zondag altijd koffie drinken", ver telt Frans Bouchaut die zo'n tien jaar voorzitter was, ,,En later koffie met een schuimkraag." Gerben Dijkstra mag tegen woordig de voorzittershamer han teren. Een Raad van Elf is er niet meer; een bestuur met vier leden houdt De Zwartsnuvers in de lucht. Dijkstra: ,,Wij namen het over toen de Raad van Elf ermee wilde stoppen. Anders was er weer Dit jaar gaan we ook iets extra's doen op school. Daar ligt onze toekomst iets van het dorp verdwenen, en dat komt dan nooit meer terug." De viering van het 44-jarig be staan zorgt voor een extra boost. In Museum Sluiskil aan de Vogel- schorstraat is morgen vanaf 15.00 uur een receptie. Een expositie met maar liefst vierhonderd Sluis- kilse carnavalsfoto's wordt dan geopend. De Zwartsnuvers krijgen ook een monument. Dat wordt om 17.00 uur onthuld bij het museum, en niet op de gedroomde plek op de hoek Minister Lelylaan-Kanaal- weg waar de voormalige Cokesfa- briek tegenover stond. Rijkswater staat eiste te elfder ure nog een watervergunning, omdat de ge denkplaat bij het Kanaal Gent- Terneuzen komt. 's Avonds gaat de jubileumvie- ring verder, met eerst een boeren- maaltijd bij restaurant Dallinga en vanaf 21.00 uur het grote feest met Après Skihut On Tour in dorps huis 't Meulengat. Voorzitter Dijk stra rekent op enkele honderden bezoekers. ,,Vierhonderd kunnen erin. Vol is vol." Vier dagen duurde het carnaval in Sluiskil vroeger. Nu slechts één dag; de zaterdag van het carnavals weekend, die dit jaar op 2 maart valt. ,,Maar", stelt Dijkstra, ,,carna- val leeft zeker in Sluiskil. Dit jaar doen we ook iets extra's op school. DSSr ligt onze toekomst." BIERVLIET De noodkreet van de gemeente Sluis heeft geholpen: buurtbus 515 tussen Biervliet en Breskens kan blijven rijden. Er zijn genoeg nieuwe chauffeurs. De gemeente Sluis trok in de cember aan de bel: de busverbin ding zou verdwijnen als zich geen nieuwe chauffeurs zouden melden. Er waren zeven chauf feurs actief, maar dat waren er te weinig om alle diensten te kun nen bemannen. Inmiddels zijn er negen nieuwe vrijwilligers bij. Van de buurtbus, die ook stopt in Hoofd plaat en Nummer Een, maken wekelijks zo'n 160 mensen ge bruik. SLUIS West-Zeeuws-Vlaan- deren krijgt zijn eigen drie daagse whiskyfestival. De eer ste editie van The Spirit of Sluis wordt gehouden in Toversluis. Toversluis houdt het evene ment samen met de Sluise slij terij- en wijnhandel De Vuur toren. Op zaterdag 16 februari kunnen er honderden whisky's geproefd worden bij zo'n 25 im porteurs en producenten. Ook zijn er enkele andere sterke dranken, zoals rum en gin. Voor exclusievere dranken wordt een vergoeding ge vraagd. Er zijn twee sessies, in de mid- dag en in de avond. Ook zijn er masterclasses te volgen, er zijn whiskyboeken te koop en vei- ligwebsite Catawiki, waar zeld zame whisky's op worden ver handeld, is met een stand aan wezig. Op vrijdag en zondag zijn daar naast de gerechten in het 'all you can eat-restaurant' en in de brasserie aangepast op het fes tival. Ook zijn er arrangemen ten voor groepen in combinatie met bowlen. Kaarten zijn te koop via drinkshop.nl, bij De Vuurtoren en bij Toversluis. Meer informatie: thespiritof- sluis.nl. Huishoudbeurs Dagtocht Huishoudbeurs Dagtocht Huishoudbeurs diner arrangement wo 20 februari 72,50 Beverwijkse Bazaar za 9-3-2019 €36,-- Musical Mamma Mia! do 21 -3, za 20-4 v.a. 89,-- Musical The Lion King zo 21-4, vr 31-5, za 29-6 98,- Keukenhof vr 5-4, wo 24-5, do 2-5 43,- Tel. Meer informatie en (prijs)voorwaarden vrijdag 1 februari 2019 VL De Zwartsnuvers blijven snuiven Harmen van der Werf Sluiskil Stanny Gijsel is er sinds het ontstaan van de vereniging al bij. De Zwartsnuvers Gerben Dijkstra, Stanny Gijsel, Boudewijn de Waal, Frans Bouchaut en Loek van Hecke (vlnr). foto camile schelstraete - Gerben Dijkstra Inclusief entreeticket €42,-- Alleen vervoer 29,-- 16 t/m 19 21 t/m 23 februari Let op! Zo 17 februari enkel vertrek vanuit Midden-Zeeland Inclusief entreeticket, koffiestop op de heenreis en diner op de terugreis Europa's grootste overdekte markt! Een komisch liefdesverhaal met de hits van ABBA Na 18 jaar nog altijd één van de populairste musicals ter wereld Beleefde sfeer van begin jaren '70 met het Flower Power thema! 0113-351551 vindt u op onze site: WWW.amz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54