'Geef vergoeding na gedwongen werken met giftig chroom-6' 'Te veel geld uitgegeven voor spoordeals' 4 RUDI LUBBERS OUD-BOKSKAMPIOEN Het gaat slecht met oud-topbokser Rudi Lubbers en zijn partner. De twee bivakkeren onder erbarmelijke omstandigheden in een busje op een afgelegen plek in Bulgarije. De situatie is zo 'nijpend' en 'onmenselijk' dat gevreesd wordt voor hun leven. Dat rapport concludeert dat de ge meente Tilburg en de NS grote fou ten hebben gemaakt toen ze ruim achthonderd mensen op een NS- werkplaats in Tilburg met chroom- 6, een gevaarlijk antiroestmiddel, lieten werken. Werklozen werden er verplicht aan het werk gezet. Ze moesten onder meer oude trein stellen schuren. De commissie vindt dat iedereen die op de werkplaats heeft gewerkt een schadevergoeding moet krijgen. Betrokkenen die een ziekte hebben opgelopen die door chroom-6 ver oorzaakt kan zijn, moeten een uit kering ontvangen afhankelijk van de ernst. ,,Geef een vergoeding die recht doet aan het leed'', aldus com missievoorzitter Peter van der Vel den. Chroom-6 kan tot kanker en longziekten leiden. Volgens de commissie was de NS op de hoogte dat in oude verflagen chroom-6 zat, maar de informatie over de gezondheidsrisico's werd niet met de gemeente Tilburg ge deeld. De gemeente zorgde op haar beurt niet voor maatregelen. ,,Er is onnodig leed veroorzaakt'', zei Van der Velden. VVD-Kamerlid Thierry Aartsen vindt het 'verschrikkelijk' dat men sen de dupe zijn geworden. ,,We moeten hier lering uit trekken, zo dat dit niet alleen in Tilburg, maar in heel het land niet meer gebeurt.'' SP'er Jasper van Dijk noemt het 'dwangarbeid in ruil voor kanker'. Hij roept de NS op snel met de conclusies te komen van een eigen onderzoek naar het gebruik van de stof op andere werkplaatsen. ,,Er moet helderheid komen over welke mensen in ons land nog meer met die giftige stof hebben gewerkt.'' Eerder was Defensie al op de hoogte van de schadelijkheid van chroom-6 en deed te weinig. Nu geldt volgens de parlementariër hetzelfde voor deze gemeente en de NS. Van Dijk: ,,Hier is het zelfs nog erger doordat mensen verplicht werk moest uitvoeren zonder in formatie over de risico's. Deze men sen hebben recht op een royale schadevergoeding.'' Vreselijk D66 noemt de uitkomsten 'vrese lijk'. De regeringspartij wil dat staatssecretaris Van Ark in kaart brengt of er elders nog grote zaken met chroom-6 spelen, aldus Ka merlid Steven van Weyenberg. Hij vindt het vaststellen van een scha devergoeding voor de gedupeerden geen zaak voor de landelijke poli tiek. ,,Maar volgens mij hebben de onderzoekers duidelijk gehint hoe ze daarover denken.'' Het is maar de vraag of Ria nog leeft. Ze ligt in een foetushouding verstopt onder een deken in een wit, aftands bestelbusje. De deu ren van het busje zijn kapot, het is stervenskoud. Rudi Lubbers praat tegen haar. Hij noemt haar liefko zend zijn 'meisje', 'lief' en 'schat'. Maar ze praat niet terug en be weegt niet meer. Alsof ze dood is. Het busje staat eenzaam in een stuk niemandsland in de buurt van de Zwarte Zee. Als een nietige stip in een kale, uitgestrekte Bul gaarse steppe waar in de wijde omtrek geen teken van leven zichtbaar is. Daar leven de twee met twintig zwerfhonden. Oud-profwielrenner Rini Wagtmans, die hulpacties voor Lubbers coördineert, kreeg gister ochtend een alarmerend telefoon tje van een Nederlander die in Bulgarije woont en de twee heeft bezocht. ,,Het is onmenselijk'', laat de man aan Wagtmans weten. ,,Dit verdient hij niet.'' Wagtmans spreekt van een 'schokkende' en 'zorgwekkende' situatie. ,,Ze leven praktisch in de open lucht. Rudi heeft met kus sens en karton een soort barricade gemaakt om de kou buiten te hou den. Hij heeft geen water, stroom en eten. Ze overleven dit niet als het te koud wordt.'' De bokser die in 1973 in Jakarta twaalf ronden overeind bleef te gen 'de allergrootste', Mohammed Ali, dreigt nu geveld te worden. De ironie is dat uitgerekend Ria Bart- ling een van de oorzaken is. De twee kennen elkaar al sinds hun jeugd, als kinderen van kermis- 'l"': exploitanten. Terwijl Rudi in de jaren 70 furore maakt als profbok ser, blijft Ria actiefin de kermis- wereld. In 1986 gaat Lubbers naar de Portugese Algarve om een huisje te bekijken voor een kennis. Daar wordt bij een bevriend stel 350 kilo hasj gevonden. Lubbers wordt tot ruim 8 jaar cel veroordeeld. Hij ontkent tot op de dag van van daag elke betrokkenheid. Vanuit de gevangenis schrijft hij brieven aan de koninklijke familie, maar die blijven onbeantwoord. De grote bokser voelt zich in de steek gelaten. De enige die hem op dat mo ment steunt, is Ria. Ze reist af naar Portugal. Daar gaat het mis. Zij mag hem alleen in de gevangenis bezoeken als ze kan aantonen dat ze zijn vrouw is. Ze gaat naar de Nederlandse consul. Die schrijft een briefje dat zij 'mevrouw Lub bers' is. Wagtmans: ,,Toen Ria bij hem op bezoek kwam met de brief ondertekend door de consul en een stempel van de Nederlandse staat, was dat een soort oorlogs verklaring.'' Als 'mevrouw Lubbers' komt Rudi na zijn vrijlating niet meer af van Ria en haar zwerfhonden, die ze overal meeneemt. Maar hij lijkt ook niet zónder haar te kunnen. Ze komen in een neerwaartse spiraal van ruzies en zakelijke con flicten. Omdat Ria als Rudi's vrouw wordt beschouwd, wordt de oud-bokser in de schuldenma- laise meegetrokken. Ze reizen met hun caravan langs kermissen in Europa om suikerspinnen te ver kopen. Lang blijft Lubbers onder de radar. Tot hij berooid in 2009 ,,Het maatschappelijk verantwoord besteden van beschikbare midde len is belangrijk'', schrijft Van Veld hoven. ,,Ik constateer dat dit hier niet is gelukt.'' Deze krant ontdekte in december dat ProRail in 2017 en 2018 in totaal 33 miljoen euro heeft moeten beta len aan twee vastgoedbedrijven, om grote hoeveelheden grond langs het spoor aan te kopen. Die hadden de ondernemers eerder voor niets overgenomen van de NS, die er vanaf wilde. Pas later werd duidelijk dat ProRail veel van de gronden nodig had. Van Veldhoven en minister NS en ProRail zullen hun samenwerking verbeteren en afspraken vastleggen Hoekstra (Financiën) lieten daarop onderzoek doen naar de gronddeals. Zij conclude ren nu dat in 2010, toen de NS ÉiBf de eerste van twee grondpak- ketten wilde verkopen, een 'meer integrale afweging voor de aankoop van gronden rond het spoor gemaakt had moeten worden'. Nu gingen de gron den naar een particu lier, die daarna met de spoorbeheerder in conflict kwam. „Zo ontstond druk om de gronden alsnog voor een hogere prijs aan te kopen. Als vroegtijdig duidelijker in kaart was ge bracht welke gronden nodig zouden zijn voor beheer, onderhoud en vervanging van het spoor, zou deze druk er niet zijn geweest", aldus het minis terie van Infra structuur in een toelich ting. Volgens Van Veldhoven nemen NS en ProRail nu verschillende maatrege len om een herhaling te voorko men. ProRail zal betere afwegingen moeten maken over de noodzaak van grondaankopen. ,,Ook zullen NS en ProRail hun samenwerking verbeteren en werkafspraken hier over voor de toekomst vastleggen in een convenant.'' En: ,,Binnen NS wordt ingezet op een transparanter proces bij het in de markt zetten van gronden.'' In een brief onderstrepen NS- topman Van Boxtel en ProRail-top man Eringa die noodzaak van die verbeteringen. ,,Wij hebben er ver trouwen in dat we met deze maat regelen in staat zijn om percelen die nodig kunnen zijn voor spoorse doeleinden te behouden.'' vrijdag 1 februari 2019 GO M Commissie voorzitter Pet- ger van der Velden (l) en Theo Wete- rings, burge meester van Tilburg, bij de presentatie van het onder zoeksrapport Chroom-6. De Tweede Kamer wil ophelde ring van het kabinet over alle plekken waar mensen mogelijk met het giftige chroom-6 in aan raking komen. De politiek is enorm geschrokken van de uit komsten van een nieuw onder zoeksrapport naar een schan daal in Tilburg. Edwin van der Aa Tilburg Kijk op de site bij /video Burgemeester Weterings biedt zijn excuses aan Met zijn liefje Tonny van der Mee Rotterdam ÏSÊm De aan lager wal geraakte oud-bokskampien woont in een busje op de steppe in Bul garije. FOTO'S ANDERE TIJDEN SPORT Door de gronddeals van NS en ProRail is onnodig veel publiek geld uitgegeven. Verschillende maatregelen moeten ervoor zor gen dat zoiets niet meer kan ge beuren. Dat schrijft staatssecre taris Stientje van Veldhoven in een brief aan de Tweede Kamer. Peter Groenendijk Marcia Nieuwenhuis Den Haag -Van Veldhoven, staatssecretaris M Staatsse cretaris Stientje van Veldhoven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4