14 Na een loopbaan van ruim 30 jaar is microbioloog Peter van Keulen met pensioen. „Antibiotica zijn ons belangrijkste wapen.'' INTERVIEW PETER VAN KEULEN Vol trots toont Van Keulen het la boratorium in het Amphia Zieken huis, wat hij met een maatschap van samenwerkende specialisten vijftien jaar geleden heeft opgezet. Het en thousiasme waarmee de 66-jarige Oosterhouter vertelt over zijn vak, verraadt de vakidioot. ,,Ik ben een be hoorlijke bèta.'' Het is amper voor te stellen dat Van Keulen, na ruim dertig jaar werken in het ziekenhuis, onlangs met pensioen is gegaan. Bij zijn afscheidsreceptie is hij geridderd. ,,Het lintje ligt op mijn nachtkastje. Dat is toch een eer. Een bekroning van een carrière.'' Als microbioloog is hij ruim dertig jaar bezig geweest met het herkennen van bacteriën en virussen. ,,Neem ie mand met een ontsteking aan de hartkleppen. Die persoon meldt zich met een ernstige infectie bij de eer- stehulpdokter, waarna bloed wordt afgenomen. Wij adviseren over de be handeling met antibiotica. Bij zo'n ernstige aandoening is er elke dag contact, het kan zijn dat iemand vier tot zes weken antibiotisch wordt be handeld.'' Koude Oorlog Na zijn studie bij het AMC in Amster dam zou Van Keulen eigenlijk aan de slag gaan in de fysiologie, maar het toeval beweegt hem richting de mi crobiologie. Hij krijgt in militaire dienst een kijkje achter de schermen bij Defensie, waar voorbereid wordt op mogelijke escalatie van de Koude Oorlog. ,,Er lagen hele scenario's klaar voor noodhospitalen en tentencom plexen die achter het front moesten worden opgezet, mochten de Russen komen. In zo'n noodhospitaal zat dan een lab voor microbiologie. En wij moesten de faciliteiten controleren. Het was geen bewuste keuze, maar in die tijd ben ik gegrepen door de schoonheid van het vak. Wij microbi ologen hebben geen rechtstreekse verantwoordelijkheid voor patiënten, maar verzorgen eigenlijk in teamver- Waar de microbiologie zich eerst voornamelijk bezighield met gene zing, daar richt de tak zich nu steeds meer op infectiepreventie. ,,Wij zijn leidinggevend op dat vlak. Wij regis treren infecties en kijken of deze va ker voorkomen. Waarom zien we een zelfde soort bacterie terug of is het toeval. Als een Sherlock Holmes zijn we op zoek: hoe kan dat nu?'' Geen rust Van Keulen mag dan met pensioen zijn, rust gunt de arts-microbioloog zich allerminst. Vanaf maart wacht een nieuwe uitdaging: hij gaat voor drie maanden als arts aan de slag in Suriname. ,,Mensen helpen in de bush. We vormen daar met een groep artsen een soort RIVM en buigen ons bijvoorbeeld over gele koorts.'' Van Keulen was jaren geleden al eens in Suriname en werkte tijdelijk op de Antillen en in Indonesië. ,,De konink- rijkstocht, bezoek aan alle gebieden van het voormalige Koninkrijk der Nederlanden, heb ik voltooid. Ik wil graag compleet zijn. Het multicultu rele van Suriname trekt me heel erg. Er is geen sprake van een 'failed state', zoals minister Stef Blok over het land zei. Al die groeperingen werken ont zettend goed samen.'' Zijn vrouw, Rixt, verhuist tijdelijk mee naar Suriname. Samen willen ze Als een Sherlock Holmes zijn we op zoek. Hoe kan dit nou? genieten van de schoonheid van het land. ,,Dat je met de boot door de ri vier vaart en dat je op een boomstam aan de oever een jaguar ziet liggen Dat lijkt me heel bijzonder.'' Als Van Keulen terug in Nederland is, wil hij meer gaan fietsen. ,,Mijn grote passie is de wielersport. Ik be hoor tot de Cinglés, de club van men sen die de Mont Ventoux van drie kanten op één dag hebben opgereden. Nu ik meer tijd krijg, wordt het mak kelijker de conditie bij te houden.'' PETER VAN KEULEN band mensen en zijn verantwoorde lijk voor het lab. We zijn klinisch be trokken. Je hebt een gevoel van meer waarde als je een zeldzame diagnose snel bevestigd kunt krijgen.'' Antibiotica vormen zijn 'machtig ste wapen', vertelt Van Keulen. ,,Tot de jaren '30 had je geen antibiotica, dus waren mensen volkomen weer loos tegen bepaalde infecties en lie pen deze ziektes altijd dodelijk af.'' Later kwamen penicilline en andere antibiotica. ,,Het probleem is dat bac teriën zich continu ontwikkelen, ze kunnen zich binnen twintig minuten aanpassen. Dus ook aan antibiotica. Ons werk is nooit klaar.'' Ziekenhuisbacterie Zo heeft Van Keulen te maken gehad met de ziekenhuisbacterie. Daar kun nen mensen na operaties mee besmet worden. Antibiotica hebben er vaak geen vat op. ,,Het komt in Nederland zelden voor, maar in zuidelijke lan den veel vaker. Van de mensen die hier binnenkomen en op vakantie in Griekenland zijn behandeld, is meer dan 50 procent besmet. Ziekenhuisin fecties zijn niet helemaal te voorko men, zelfs niet bij ons. Daarom zijn we in Nederland terughoudend met operaties met een groot infectierisico. We doen dat alleen maar als het niet anders kan.'' vrijdag 1 februari 2019 GO Gegrepen door de schoonheid van de microbiologie Sjoerd Marcelissen Oosterhout De tijd van eindeloos turen ach ter een microscoop is voorbij. ,,Die romantiek is weg'', ver telt microbioloog Peter van Keulen. Hij wijst op een hypermoderne ma chine. „Binnen vijftien seconden is bekend welke bacterie in iemands bloed zit.'' Microbioloog Peter van Keulen in het Am phia Ziekenhuis. ,,Ons werk is nooit klaar.'' FOTO RENÉ SCHOTANUS/ PIX4PROFS -Peter van Keulen Geboren op 30 december 1952 in Castricum, woont in Oosterhout Gehuwd met Rixt Jorritsma, drie kinderen en een kleinkind Sinds 1987 actief als arts microbio loog in het Amphia en zijn voorgan gers. Zat van 1990 tot heden in de Maatschap Artsen-microbioloog Bra bant/Zeeland. Had diverse functies, zoals lid van de geneesmiddelencom missie, bestuurslid van de Stafmaat schap Amphia Ziekenhuis en Medisch manager van zorgkern Laboratorium Microbiologie en Infectiepreventie Vrijwillige activiteiten: Onder andere secretaris van de Stichting Kwaliteits bewaking Medische Laboratoria en secretaris van de beroepsvereniging. 'r. i AJl/i.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42