t Wat 1 stam tCT F Amper animo voor Holocaustmonument NIEUWS 3 BRUSSEL KLIMAATDEMONSTRATIE Mark van Assen Brussel Wat een machtig geluid is het, als je ze nog niet ziet maar wel hoort. Eerst de stilte, dan een zacht gemurmel van jonge stemmen en dan ineens die muur van lawaai, vlak voor ze de hoek om komen. Ze lopen vandaag van station Noord en gaan dwars door de stad naar station Zuid, een wandeling van vier kilometer door de waterige vrieskou. Volgens de politie zijn het er 12.500, maar het lijken er veel meer. En het zijn nu ook niet meer alleen middelbare scholieren, er lopen nu ook studenten mee en kinderen Die twee jonge meisjes hebben dit zo goed aangepakt van de lagere school. Een oudere meneer draagt een bordje bij zich waarop staat dat hij hier is voor Andreas, 'want die is nog te klein om te spijbelen'. De wekelijkse protesten voor het klimaat blijven maar mensen trekken. Het begon een maand geleden met 3000 scholieren, af gelopen weekend in Brussel waren het er 70.000. Daar blijft het niet bij. Ook in de rest van het land gaan jongeren en hun lera ren de straat op, zoals vandaag in Luik en Leuven ook weer meer dan 15.000. Meneer Luc Van Loock (67) weet waarom. Hij staat langs de kant van de weg te klap pen, in een geel hesje, met op zijn rug de tekst 'Grootouders voor het klimaat'. ,,Twee redenen. Een: die twee jonge meisjes die dit zo goed hebben aangepakt. Twee: onze re gering, die maar op haar handen blijft zitten als het om ons klimaat gaat. Het zijn echt sukkels.'' Die twee meisjes zijn Anuna De Wever (17) en Kyra Gantois (19), leerlingen van het Koninklijk Atheneum in Mortsel. Ze zijn inmiddels nationaal bekend, welbespraakt, zijn dagelijks in de media te vinden, hebben zelfs een klimaatpanel opgericht met seri euze wetenschappers dat de politiek een handje moet gaan helpen. Niemand kan meer om ze heen. Onnozele geit En 'onze regering' is in dit geval Joke Schau- vliege, de minister van Omgeving, Natuur en Landbouw. Zij kan niet zo veel goed doen bij de jongeren, kijk maar naar de vele spandoeken: 'Joke, onnozele geit, wij heb ben schijt aan uw beleid!' Anuna De Wever sloeg meteen terug toen Schauvliege zei dat ze zich door de protesten gesterkt voelde 'in het verdere beleid dat we moeten voeren'. „Ze moet zich niet gesterkt voelen! We zijn het compleet oneens met haar beleid. We willen dat er veel meer ambitie komt" Kijken naar de mar sen is kijken naar de spandoeken. Lianne (14) en Helen (15) uit Leuven: 'Zuur stof is belangrijker dan leerstof. Ma- thieu (15) uit Brussel: 'Wij blij ven wandelen, zolang jullie niet handelen'. In Nederland staat donder dag een actie gepland. De organisa tie verwacht zo'n tienduizend leerlingen. Minister Arie Slob (Onderwijs) vindt dat de kinderen niet onder schooltijd actie moeten voeren. Het Nationaal Comité 4 en 5 mei heeft om geld gevraagd, maar van de 257 gemeenten van waaruit Jo den zijn gedeporteerd en werden benaderd om mee te doen, tonen er slechts 23 interesse. De gemeenten met een Holo caustverleden hadden tot vandaag de tijd om aan te geven dat zij wil len meedoen aan de totstandko ming van een tijdelijk monument. Die gedenktekens zouden in ja- nuari 2020 - precies 75 jaar na de be vrijding van vernietigingskamp Auschwitz - in Nederlandse steden en dorpen moeten verrijzen. Afgelopen december ontvingen alle 257 gemeentebesturen een brief van de Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) en het Nationaal Comité 4 en 5 mei met het verzoek om 2000 euro te betalen voor het tijdelijke monument in de eigen gemeente. Maar na die oproep bleef het oorverdovend stil. ,,Van 23 gemeenten hebben we een aanmelding ontvangen'', zegt woordvoerder Gerben van den Berg van het Nationaal Comité. De dead line van vandaag is uitgesteld in de hoop dat meer gemeenten zich de komende tijd alsnog aanmelden. Het lijkt wel of er meer aandacht is voor vermoorde dan voor levende Joden ,,Wijzien graag dat alle 257 ge meenten met een Holocaustverle den meedoen.'' Dat doel wordt hoe dan ook niet gehaald, want de gemeente Gouda liet gisteren weten geen behoefte te hebben aan een nieuw monument. ,,In Gouda zijn al veel herinnerin gen aan de Holocaust'', zegt een ge meentewoordvoerder. Twee lokale stichtingen adviseerden negatief aan de gemeente en noemden het initiatief 'overtrokken en zonde van het geld'. ,,Het lijkt wel of er heden aan vermoorde Joden meer aan dacht wordt besteed dan aan de nu levende Joden en het antisemi- tisme dat in ons land en elders weer de kop op steekt'', zei Ada Prins van de stichting Tsedaka afgelopen week in lokale media. Zij ziet liever dat het geld wordt uitgegeven aan onderwijs over antisemitisme en het tegengaan van bedreigingen van Joden. Ondanks de kritiek zet het Nati onaal Comité het project door. ,,Eind februari maken we bekend welke kunstenaar het ontwerp voor de monumenten gaat maken'', zegt Van den Berg. ,,Vanuit diverse in stellingen en organisaties wordt na gedacht over educatieve en infor matieve programma's die het kunstwerk en daarmee de Holo caustherdenking extra verdieping geven.'' vrijdag 1 februari 2019 GO 'Zuurstof is belangrijker dan leerstof' Voor de vierde keer trokken gistermid dag duizenden jonge 'klimaatspijbelaars' door de straten van Brussel. België is al wekenlang in de ban van deze demon straties. En waarom? ,,Omdat onze rege ring maar op haar handen blijft zitten.'' -Luc Van Loock, toeschouwer MOULD QMCc Duizenden scholieren spijbelen om in Brussel te demonstreren voor een beter klimaat. De betogingen worden steeds massaler, foto reuters Gemeenten hebben weinig zin om nieuwe monumenten ter her denking van de Holocaust op te richten. Peter Winterman Den Haag -Ada Prins, stichting Tsedaka Vernietigingskamp Auschwitz- Birkenau in Polen. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3