Akker over? 8 NIEUWS Kritiek op gebruik van landbouwgrond voor zonneparken groeit UK Deze week kwam het plan voor de 'Zonneweide Noord-Beveland' naar buiten. Hetzelfde Lightsource BP wil bij Kamperland 15 hectare langs de N57 en 5 hectare wat zuidelijker gele gen grond pachten om er zonnepane len neer te leggen. Het zou, na zonne- park Scaldia langs de rand van het Sloegebied, het grootste in Zeeland worden. Voor de gemeente was het plan geen reden voor het versturen van juichende persberichten. Raadslid Mark Faasse (Betrokken Noord-Beve land) liet Lightsource BP per kerende post weten dat hij geschrokken was van die plannen en 'er alles aan zal doen om dit te verhinderen'. Zo duiken regelmatig plannen voor zonneparken en -parkjes op. Boeren krijgen regelmatig mails en bezoek van projectontwikkelaars die grond willen pachten voor een zonnepark. „Groene energie is hot. Dat is goed te merken", zegt Ko de Regt van de ZLTO, de organisatie die de belangen van agrariërs behartigt. Veel ruimte Zonneparken nemen vergeleken met windturbines veel ruimte in. Een ge middelde windturbine van 3 MW pro duceert in Zeeland net zoveel als 7 tot 10 hectare (14 tot 20 voetbalvelden) aan zonnepanelen, blijkt uit cijfers van We moeten oppassen voor aantasting van het landschap en het opsouperen van landbouwgrond. Anders krijg je een soort ontpoldering Grote zonneparken in buitengebied *in bedrijf 4in aanleg ^plannen het CBS en de opbrengst die Lightsource BP verwacht. Ofwel, het plaatsen van drie windmolens op Noord-Beveland levert meer energie op dan de 20 hectare die de Zonne weide Noord-Beveland zou produce ren. Voordeel van een zonnepark is dat de aanleg bouwkundig een stuk min der ingrijpend is dan het bouwen van een hoge windturbine. Funderingen zijn niet nodig en van een afstandje zie je er niets van, in tegenstelling tot windturbines. Rekken neerzetten, pa nelen er op en het park is klaar. Het lastigste is nog de aansluiting op het elektriciteitsnet, want lang niet overal loopt al een geschikte kabel. Voor het park in Noord-Beveland wil Lightsource BP een dertien kilometer lange kabel naar het hoofdverdeelsta tion in Middelburg laten aanleggen. Zonneparken zijn big business. Vo rig jaar stelde het Rijk 12 miljard be schikbaar aan subsidies voor het sti muleren van duurzame energie (SDE). Het meeste geld ging in 2018 naar zonprojecten. Dit jaar zit er 10 miljard in de pot. Met de subsidie krijgt de exploitant van een zonne- park vijftien jaar lang het verschil tus sen kostprijs van de zonne-energie en de (lagere) verkoopprijs bijgepast. De kritiek op het gebruik van land bouwgrond en open ruimte voor zon- Groene energie is hot. Dat is goed te merken neparken groeit. De provincie Zeeland spreekt in haar Omgevingsplan de voorkeur uit voor panelen op da ken. ,,Zonprojecten anders dan op dak zijn daarom toegestaan binnen be staand bebouwd gebied, in combina tie met windenergieprojecten, in combinatie met infrastructuur zoals dijken, vaar- en spoorwegen en nuts voorzieningen, op stortplaatsen en lo- caties voor glastuinbouw, aansluitend aan bestaand bebouwd gebied en op water." ,,Terughoudendheid blijft het uitgangspunt", zegt dagelijks provin ciebestuurder Ben de Reu. Gemeen ten mogen van de provincie 'maat werk' leveren, als ze zich maar aan het Omgevingsplan houden. Maar de zaak ligt niet altijd zwart wit. 'Binnen bebouwd gebied' wordt soms vertaald in 'aansluitend op be bouwd gebied'. Voorbeelden daarvan zijn zonneparken naast de Mortiere in Middelburg en het park Ceresweg, 'grenzend' aan de kom van Tholen- stad. Bij het grote zonnepark Scalda langs de rand van het Sloegebied is het duidelijk dat het 'in combinatie met infrastructuur' is. Het langgerekte park ligt in een strook tussen twee we gen. Maar bij het zonnepark dat nu langs de A58 bij 's-Heer Arendskerke wordt aangelegd, is deze regel tamelijk ruim uitgelegd. Of het plan op Noord-Beveland in de Omgevingsvisie past, kan gedepu teerde De Reu niet zeggen. Hij kent de plannen alleen uit de media. ,,Maar we kunnen niet ongebreideld zonnepar- ken blijven aanleggen op akkers en in weilanden. We moeten oppassen voor aantasting van het landschap en het opsouperen van landbouwgrond. An ders krijg je een soort ontpoldering." Ook minister Eric Wiebes (econo mische zaken en klimaat, VVD) ge bruikt in zijn brief aan de Tweede Ka mer over de SDE-gelden het woord 'terughoudend' Productieve land bouwgrond bedekken met zonnepa nelen wil hij liever niet stimuleren. Anderzijds heeft hij bij toekennen van subsidies wel een voorkeur voor grote projecten en zonvolgende systemen (panelen die met de zon mee draaien). Landbouwgrond komt dan weer snel in beeld. vrijdag 1 februari 2019 Zonnepanelen erop! De tijd dat elk zonneparkproject met enthousiasme werd omarmd, is wel voorbij. Vorige maand zei een adviseur van zonneparkont- wikkelaar Lightsource BP in Ter- neuzen dat de gemeente de moge lijkheden moet verruimen. Hij kreeg hiervoor de handen niet op elkaar bij lokale politici. Theo Giele Vlissingen Aanleg van een zon- nepark bij de A58, ter hoogte van 's-Heer Arendskerke. fotos MARCELLE DAVIDSE - Ben de Reu, gedeputeerde Zierikzee 13 ha Kamperland 15 5 ha Koudekerke - 3 ha Middelburg 14 ha 's-Heer Arendskerke 3 ha Thglen-17ha Rand Sloegebied 38 ha Rilland-10 ha m? - Ko de Regt, ZLTO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36