50 miljoen voor bouw nieuwe frietfabriek 5 Op de bagagedrager iemand meenemen Dronken fietsen Hard fietsen Fietsen met knipperend licht Een andere fietser rechts inhalen /V Fietsen met een hond aan de lijn De fabriek, waarvan de bouw in de loop van dit jaar begint, moet ver rijzen op het huidige bedrijfsterrein op Nishoek in Kruiningen. Er zul len gedroogde aardappelvlokken voor klanten in de procesindustrie worden gemaakt. Deze vlokken vormen een halffa brikaat voor onder meer instant pu ree. Ook kunnen ze worden ge- bruikt door de snackindustrie voor de productie van chips of als ingre diënt in pasta's en bakkerijproduc ten. Tot meer banen leidt dat niet, behalve dan voor de aannemer en onderaannemers die de fabriek zul len bouwen. LambWeston/Meijer investeert in faciliteiten om de producten te verwerken, mengen, verpakken en op te slaan. De producent van diep gevroren aardappelproducten wil met de nieuwe fabriek meer van de aardappel benutten. Het past in zijn ambitie om duurzamer te produce ren ergo reststromen te verwerken tot andere aardappelproducten. Stijgende voedselvraag Ook zal LambWeston van speciale soorten aardappelen droge vlokken maken omdat bepaalde klanten daar naar vragen. Volgens het be drijf zijn onder meer gedroogde aardappelvlokken een antwoord op de stijgende voedselvraag in de we reld. De keuze om in Kruiningen een nieuwe fabriek te bouwen, komt niet uit de lucht vallen. LambWes- ton/Meijer in Kruiningen maakt er al jaren aardappelvlokken, waar door het personeel veel kennis over dit specifieke product bezit. Verder is er voldoende ruimte om er een fabriek bij te zetten en was de noodzaak om te moderniseren het grootst in Kruiningen. Ook speelt de gunstige ligging een rol: centraal in het aardappelteeltgebied van Zuidwest-Nederland en dichtbij de havens van Antwerpen en Rotter dam, meldt het bedrijf. Andere ves tigingen missen deze winnende combinatie. LambWeston/Meijer wil verder één van zijn frietfabrieken in Eu ropa uitbreiden. Welke dat zal wor den, is nog in studie. Het gaat om productie van verschillende soor ten diepgevroren friet. Nieuw hoofdkantoor Het bedrijf kondigde woensdag aan vanaf eind dit jaar 130 medewerkers van Kruiningen naar een nieuw hoofdkantoor in Breda en het te bouwen Technology Center in Ber gen op Zoom te verplaatsen. De keuze van LambWeston/Meijer om het hoofdkantoor naar Breda te ver huizen, heeft grote gevolgen voor de werkgelegenheid op het huidige kantoor in Kruiningen. Daar wer ken nu 265 mensen. Van hen gaan er 100 naar Breda. Volgend jaar ver kassen waarschijnlijk nog eens 30 mensen naar een nieuw te bouwen Technology Center in Bergen op Zoom. Dat betekent dat de vesti ging Kruiningen 135 kantoorbanen overhoudt. De provincie, die zich de blaren op de tong heeft gepraat om het hoofdkantoor voor Zeeland te be houden, betreurt de verhuizing. ,,Het vertrek van een deel van de banen is jammer", laat gedepu teerde Jo-Annes de Bat in een tweet weten. Hij juicht de bouw van de nieuwe fabriek wel toe. ,,Daarmee blijft Zeeland in de productie voor LambWeston/Meijer een hele grote speler." vrijdag 1 februari 2019 een bon heb je een slim slot Bagagedragers zijn er niet voor bedoeld en ook niet altijd op berekend. Niettemin is het volkomen legaal om iemand mee te nemen, mits dat geen gevaarlijke situa ties oplevert en de passagier 8 jaar of ouder is. Kinderen jongeren dan 8 jaar moeten volgens de regels 'zijn gezeten op een doelmatige en veilige voorzie t ning met voldoende steun voor rug, handen en voeten'. Ofwel: in een kinderzitje. Conclusie: toegestaan gr De regels zijn niet anders dan voor r een automobilist. Dat betekent maxi maal 220 microgram alcohol per liter uitgeademde lucht, wat ongeveer overeenkomt met twee glazen. Wie dus na een avondje doorhalen op de fiets naar huis gaat, kan dus wel degelijk worden bekeurd. In de Jm praktijk komt dat zelden voor. De H politie kan ook niet het rijbewijs innemen, maar wel een rijver bod opleggen. Conclusie: verboden JÊÈb Boete: 100 euro i Hoe gek het misschien ook klinkt, voor fietsers is er geen maximumsnelheid. Die geldt al leen voor motorvoertuigen, brom fietsen, snorfietsen en gehandicap tenvoertuigen. Snelle e-bikes, zoals de speed-pedelec, worden als een bromfiets beschouwd. De 'gewone' fiet ser kent in principe geen limiet, waarbij ook meespeelt dat hij doorgaans niet over een snelheidsmeter beschikt. Niette min geldt altijd de regel dat het andere verkeer niet in gevaar mag worden ge bracht. Conclusie: toegestaan Het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens (artikel 11) is helder: fietsers dienen elkaar links in te halen. Wel mogen zij andere be stuurders rechts inhalen. Conclusie: verboden Boete: 95 euro Een fiets moet zijn voorzien van een wit of geel licht aan de voorzijde en een rood licht aan de achterzijde. Als alternatief mag de be stuurder lampjes op zijn borst en rug dra gen. Hoe flitsend het misschien ook oogt, knipperende fietslampjes zijn taboe. Wel toegestaan zijn 'ambergeel stralende rich tingaanwijzers' aan de voor- en achter zijde. Conclusie: verboden Boete: 55 euro In de wet staat nergens dat het verboden is. Wel moet iedereen zich houden aan artikel 5 van de Wegenverkeerswet: 'Het is een ieder verboden zich zodanig te gedragen dat gevaar op de weg wordt veroorzaakt of kan worden veroorzaakt of dat het verkeer op de weg wordt gehinderd of kan worden gehinderd'. Het is dus zaak de viervoeter onder controle te hebben en te houden. De hond los mee laten lopen, is doorgaans wel verbo den op grond van de Algemene Plaat selijke Verordening. Conclusie: toegestaan Fritesproducent Lamb Weston/ Meijer bouwt een nieuwe fabriek in Kruiningen. Het bedrijf inves teert daarin 50 miljoen euro. De uitbreiding levert geen nieuwe banen op, laat het bedrijf weten. Frank Balkenende Kruiningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33