'Stop bouw in Mortiere' Lex is eerste baby uit Zeeuws ziekenhuisbad 0rsted: Kinderboek over het klimaat Zeeuwse gemeenten halen dit jaar 278 miljoen euro op Wat mag wel en wat niet? 4 BELLEN EN APPEN OP DE FIETS STRAFBAAR Na de automobilist staat nu ook de fietser een prent te wachten als hij wordt betrapt op bellen of appen in het verkeer. Voor de prijs van een bekeuring heb je ook een slim slot dat bellen op de fiets onmogelijk maakt. Verhoeven klaagt over ernstige wateroverlast bijzijn boerderij. ,,Ze hebben de grond rond mijn perceel met 1,5 meter opgehoogd'', zei hij Daardoor kwam hij in een 'badkuip' te wonen. In een rapport van de Grontmij wordt de water overlast bevestigd, zeggen Ver hoeven en zijn advocaat. Maar de gemeente Middelburg en Consor tium Mortiere hebben ook rap porten laten opmaken. Daarin staat juist dat er geen waterover last is bij de boerderij. Momenteel loopt hierover ook een zaak bij het gerechtshof in Den Bosch. Het hof heeft een des- kundigenonderzoek bevolen. Ver hoeven vindt dat met verder bou wen gewacht moet worden op dit onderzoek. Maar Consortium Mortiere en de gemeente vinden dat tijdverlies. Het rapport moet nog geschreven worden en zal niets nieuws toevoegen, zeggen ze. De twee uitwerkingsplannen waar de voorzieningenrechter van de Raad van State over moet be slissen omvatten 31 en 43 wonin gen. Verhoeven zelf zou op zijn terrein ook woningen willen bou wen. Middelburg staat daar niet afwijzend tegenover, zei een woordvoerder. ,,Maar we hebben nog geen aantrekkelijk plan ge zien.'' Het zou gaan om vijftien woningen. Consortium Mortiere is er minder gecharmeerd van. Een woordvoerder zei dat in het verleden grond van Verhoeven is gekocht en dat daar goed voor is betaald. Mortiere zit niet te wach ten op concurrerende bouwpro jecten, aldus de woordvoerder. TERNEUZEN Barbara van den Bosch is in het geboortecentrum van ZorgSaam in Terneuzen als eerste in Zeeland in een zie kenhuisbad bevallen. Het Terneuzense zie kenhuis en baby Lex hebben hiermee de Zeeuwse primeur. Bevallen in warm water kan aan staande moeders be ter helpen ontspannen, waardoor de bevalling soepeler kan verlopen, meldt het ziekenhuis. Het opblaasbare bad is zo groot dat de verloskun dige óf de aanstaande vader er ook in past. ,,Lex werd begin deze week geboren en inmiddels is ook al een tweede baby in het bad ge boren", vertelt Margaret Lafort van Zorgsaam. „Alles is heel goed verlo pen", meldt moeder Barbara. „Om de weeën op te vangen zat ik op een gege ven moment in het vaste bad van het geboortecentrum en dat deed erg deugd. Toen kwam de gedachte om ook het be- val-bad te gaan gebruiken. In het gewone bad is een geboorte namelijk niet mogelijk, daarvoor is de ruimte te beperkt. Ik ben in een rustige sfeer bevallen, het was echt fijn." Appen of bellen op de fiets komt je vanaf deze zomer op een boete van 95 euro te staan, als het aan de minister van Infrastructuur ligt. Maar wat is de pakkans? Fietsers worden nu al zelden bekeurd voor verkeersovertredingen. In 2017 kregen 32.000 fietsers in Neder land een bekeuring, bijna allemaal voor fietsen zonder licht. Twaalf slingerende (brom-)fietsers kre gen in Zeeland een bon omdat ze te veel hadden gedronken. Het strafbaar stellen van gsm- gebruik op de fiets is vooral een duidelijke waarschuwing. Veilig Verkeer Nederland heeft geen harde cijfers van het aantal onge lukken met appende, bellende en swipende fietsers. Het ministerie van Infrastructuur schat dat bij één op de vijf fietsongelukken de fietser was afgeleid door zijn of haar telefoon. Scholieren Verzekeraar Interpolis liet twee jaar geleden de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid (SWOV) uitzoeken hoeveel mobiele telefoons in het verkeer werden gebruikt. Een van de conclusies: middelbare scholie ren gebruiken hun telefoon vaker in het verkeer dan volwassenen. Bijna driekwart van de scholieren zei weleens hun mobieltje te ge bruiken als ze op de fiets zitten. Hoe jonger, hoe vaker. Toch von- den ze bijna allemaal dat het best gevaarlijk is. In een poging jongeren fietsen en gsm-gebruik af te leren, lan ceerden het Rijk en de telecombe- drijven eind 2014 de Fietsmodus App. Tijdens het fietsen kon de te lefoon niet gebruikt worden. Deel nemers kregen punten en konden Het ministerie van Infrastructuur schat dat bij één op de vijf fietsongelukken de fietser was afgeleid door zijn of haar telefoon prijzen winnen. Een doorslaand succes werd het niet. De app werd bijna 56.000 keer gedownload en had in totaal 38.500 actieve gebrui kers. Inmiddels is de app gestopt. KPN gooit samen met Veilig Verkeer Nederland en de slotenfa- brikant AXA een nieuw middel in de strijd. Het KPN Safe Lock, een fietsslot met een Bluetooth-ver- binding. Je doet het slot open met je telefoon. Vervolgens wordt je mobiele netwerk geblokkeerd. Al leen voor noodoproepen kan de telefoon nog gebruikt worden. KPN streeft er naar het Safe Lock aan het begin van het nieuwe schooljaar te kunnen leveren. Het slot zal rond de 100 euro kosten, ietsje meer dan een bekeuring. OP DE FIETS Wie appt op de fiets riskeert vanaf 1 juli een fikse boete. Als de ministerraad vandaag instemt met het voorstel van minister Cora van Nieuwenhuizen, gaat dat 95 euro kosten. Wat is nog meer verboden op de fiets? En wat is wel toegestaan? Frank Balkende Vlissingen Met de presentatie lanceren 0r- sted en ZBIPlanbureau en Biblio theek van Zeeland hun nieuwe sa menwerking. 0rsted, dat in Vlis- singen aan de Buitenhaven een onderhoudsbasis laat bouwen, vindt het belangrijk de Zeeuwse gemeenschap te informeren. Niet alleen over de bouw van het windpark, maar ook over het be lang van groene energie. Het be drijf wil daarvoor samen met de ZB voorlichtingsactiviteiten orga niseren. Steven Engels, directeur Nederland van 0rsted: ,,In de bi bliotheek in Middelburg komt een informatiewand en ook gaan we samen voorlichting over groene energie en klimaatverandering aan kinderen geven." De presentatie van het kinder boek, in de bibliotheek aan de Spuikomweg in Vlissingen, is een eerste vingeroefening. Nellie Oosthoek van de ZB zal dinsdag de leerlingen van groep 3/4 van de Ravensteinschool uit Vlissingen voorlezen uit het boek. De stijging (1,5 procent) is minder fors dan landelijk, waar de gemid delde stijging 4,3 procent bedraagt. In totaal halen de gemeenten dit jaar 10,2 miljard euro op aan heffin gen, ruim 400 miljoen euro meer dan in 2018. De Zeeuwse gemeenten hebben de meeste inkomsten uit de onroe- rendezaakbelasting (96 miljoen euro), gevolgd door de afvalstoffen heffing (49 miljoen) en de rioolhef fing (46 miljoen). Andere belang rijke heffingen zijn parkeerbelas ting (21 miljoen), toeristenbelasting (20 miljoen), leges bouwen en wo nen (12 miljoen) en precariobelas- ting (8 miljoen). Opvallend is dat niet alle Zeeuwse gemeenten meer incasse ren dan afgelopen jaar. Goes, Ter- neuzen en Tholen zien de belas tinginkomsten dalen. In Terneuzen gaat het zelfs om anderhalf miljoen euro. Het verschil zit vooral in be duidend minder opbrengsten aan precariobelasting en leges bouwen en wonen. Met name Middelburg, Schou- wen-Duiveland en Vlissingen heb ben aanzienlijk meer inkomsten begroot. In Middelburg en Vlissin- gen komt dat vooral door de sterke stijging van de ozb. Schouwen- Duiveland int ruim twee miljoen euro meer, als gevolg van de forse verhoging van de toeristenbelas ting. Het CBS kijkt ook naar het hef fingbedrag per inwoner. Dat is in Veere het hoogst: 1081 euro. Daarbij moet wel worden aangetekend dat de gemeente verhoudingsgewijs veel geld haalt uit de toeristenbelas ting. vrijdag 1 februari 2019 GO Een bewoner van een boerderij aan de Eendrachtsweg wil dat de verdere ontwikkeling van Mortiere 9b en 9c voorlopig wordt stilgelegd. Gisteren vroeg omwonende C. Verhoe ven bij de Raad van State in Den Haag om schorsing van twee uitwerkingsplannen van de gemeente Middelburg. Adri Klinkenberg Den Haag/Middelburg Uitspraak volgt over twee we ken. Voor de prijs van Theo Giele en Rolf Bosboom Vlissingen Kijk op de site bij /video 'Boete voor appen op de fiets is overdreven' Energiebedrijf 0rsted, dat windpark op zee Borssele 1 en 2 ontwikkelt, presenteert dins dag in Vlissingen het kinder boek Is dit mijn thuis?, over de klimaatverandering. De dertien Zeeuwse gemeenten verwachten dit jaar 278 miljoen euro binnen te harken via belas tingen en heffingen. Dat is 4 mil joen euro meer dan vorig jaar, blijkt uit een inventarisatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32