£3 e? Herdenken en vooruitkijken Emma Heesters op tournee door Europa Meer radiozenders in Westerscheldetunnel Rechtbank 2 WATERSNOODRAMP HELDA Hij had mensen van het dak gehaald, meer wisten ze eigenlijk niet van hun vaders rol tijdens de Ramp. Tot de eerste nationale herdenking, veertig jaar na dato. Toen begon de maandag overleden Wim Schot te praten. Hij is nooit meer gestopt. Commentaar Zeeland denkt aan de Watersnoodramp. Elk jaar opnieuw. Aan de vele slachtoffers. Aan de redders. Wim Schot is een van hen. Hij roeit en roeit door de polders om zo veel mogelijk mensen uit hun huizen te redden. Soms maar net op tijd voor ze instorten. Soms glipt het leven letterlijk uit zijn han den. Zoals dat baby'tje... Wim Schot is afgelopen maandag overleden. Morgen wordt hij begraven. Dus deze herdenking van de Ramp is ook een beetje zijn herdenking. Na 1953 doet Schot wat veel Zeeuwen doen. Ze praten er niet meer over. Het trauma is groot. Het leven gaat verder. Pas decennia later komen de verhalen. Die zijn stuk voor stuk zeer indrukwekkend. Ze helpen ons te begrijpen wat de Ramp met mensen deed. De dood, de stilte, het achterblijven. Ze helpen ons te begrijpen wat de Ramp nog steeds met mensen doet. Hoe heftig de emoties kunnen zijn als je zoiets overleeft. Vandaag denken we aan de mensen die het leven lieten. We proberen iedereen te steunen die het er moeilijk mee heeft. Bij deze herdenking moet Zeeland ook vooruitkijken. Er is geen acuut gevaar, we kunnen nog even vooruit met de Deltawerken, maar de verwachte stijging van de zeespiegel vraagt wel om actie. Zeker nu er weinig wordt gedaan tegen de klimaatveran dering die het zeewater opstuwt. Deze herdenking helpt Zee land extra waakzaam te zijn. De veiligheid is niet meer vanzelf sprekend. Verwachte stijging zeespiegel vraagt om actie, zeker nu er weinig wordt gedaan aan het klimaat Dat heeft Boyce Avenue op Face- book bekendgemaakt. ,,Met 12 mil joen abonnees horen ze toch wel bij de YouTube-elite", reageert Hees ters enthousiast. ,,Dus ik voel me ontzettend vereerd dat ze mij heb ben gevraagd." De uit de Amerikaanse staat Flo rida afkomstige pop- en rockband speelt op 10 mei in de Melkweg in Amsterdam. Kaarten voor dat con cert gaan vandaag om 11.00 uur in de verkoop. De band doet tijdens de Europese tour twaalf steden aan, ALMANAK waaronder Londen, Berlijn en Pa rijs. Heesters haakt in Amsterdam aan en treedt met Boyce Avenue daarna op in Keulen, Hamburg, Berlijn, Zürich, München en Parijs. Emma Heesters is wereldbe roemd op internet. Nog geen vijf jaar geleden zette ze haar eerste vi deo online. Begin vorige maand doorbrak ze de magische grens van een miljoen abonnees op YouTube. Een rechtbank kan best eens imponerend zijn voor mensen die daar niet dagelijks komen. De rechter in toga, het aanspre ken met 'edelachtbare'... Daar komt als verdachte nog eens bij dat je onder ede staat. Zo ook die ene die donderdag terecht stond. De rechter droeg de ver- Ik voel me ontzettend vereerd dat ze mij hebben gevraagd Elke week uploadt ze een video op haar YouTube-kanaal waarin ze een populair liedje zingt. dachte op, hem na te zeggen: ,,Dat beloof ik." En keurig her haalde de verdachte die woor den. De rechter sprak daarop: ,,Dan staat u nu onder ede en kunt u gaan zitten." Waarop de ver dacht ook dat, keurig her haalde. Dag over logistieke en maritieme opleidingen Vierde snertrit met oude trekkers Deze keer rijden 23 oude tractoren, vijf tot zeven decennia oud, kriskras over Walcheren. De trac toren vertrekken tussen 09.00 en 09.30 uur vanaf de parkeerplaats bij café pension De Goede Ver wachting in Lewedorp. Op die plek keren ze rond 15.00 uur terug, na langs plaatsen als Mid delburg, Veere, Vrouwen polder, Grijpskerke (waar een tussenstop wordt gehouden) en Vlissingen te zijn gereden. BORSSELE Meer informatie over kerncentrales Voor Jaap en Anja. Dit boekje gaat over Ca- pelle, waar ik het ge noegen heb mogen smaken om samen met neef Jan Schot alle overgebleven inwoners te red den. Je vader.' Alsof het niets was. Alsof in één regel samen te vatten viel wat hij in de dagen na 1 februari 1953 had ge daan. ,,Maar zo was het", zegt Jaap Schot. „Veertig jaar lang heeft hij er niet over gepraat. Niet omdat hij niet wilde, maar omdat niemand het deed. En hij dus ook niet." Hier was eens Capelle van Kees Sla ger staat in een volle boekenkast aan de Nieuwe Haven in Zierikzee. Het huis waar Wim Schot op groeide, waar hij elke week aan boord stapte van de ZZ8, waar hij trouwde en zijn eerste kind kreeg. Van waaruit hij, toen op 1 februari 1953 Zierikzee onder water liep, mensen ging redden in de achter liggende straatjes. Tot zijn neef Jan zei dat ze de polders in moesten. Want daar was het nog veel erger. Stenen diek Met een oude sloep roeiden de ne ven naar de Vierbannenpolder tus sen Zierikzee en Ouwerkerk. Een voor een haalden ze mensen van zolders en daken. Vrouwen en kin deren eerst. Ze brachten ze naar de 'stenen diek', waar een vrachtwagen met knipperende kop lampen stond. En toen weer gauw terug, want er konden maar zeven mensen tegelijk mee. Het kwam voor dat boerde rijen bij terug komst waren verdwe nen. De mensen nergens meer te zien. ,,Vanaf de daken seinden we naar el kaar met stallantaarns", vertelt Ria Geluk, die als zesjarige met acht anderen tegen el kaar aan gedrukt op de dakkapel van haar ouderlijk huis in Capelle zat. ,,Soms zag je ineens ergens het licht doven. Dan wist je genoeg." Dat het Wim Schot was die het gezin Geluk, de drie kinderen van Koopman en twee knechten redde, ontdekte Ria Geluk pas jaren later. Ze stond achter de toog van café De Gekroonde Suikerbiet, waar mos selvissers regelmatig een borreltje Soms zag je ineens ergens het licht doven. Dan wist je genoeg In de Westerscheldetunnel en de Sluiskiltunnel zijn sinds deze week meer radiozenders te ontvangen, zowel via FM als digitaal via DAB+. Zestien zenders zijn er nu te be luisteren via FM, waaronder ook de Zeeuws-Vlaamse zender GO-FM en de Vlaamse radiostations VRT Radio 1 en 2, MNM en Studio Brus sel. Dat waren er tot voor kort twaalf en nog eerder zelfs slechts zes. Ver der worden vijf DAB+-ensembles aangeboden met samen 57 zenders. De NV Westerscheldetunnel heeft een keuze gemaakt uit radio stations op basis van de luister- dichtheid in Zeeland. Directeur Ha- rald Schoenmakers vertelt dat er nog altijd mensen vragen waarom een bepaalde zender, zoals bijvoor beeld SLAM! FM, er niet bij zit. ,,Maar we kunnen niet eindeloos uitbreiden." Tol Het aanbod van radiozenders in beide tunnels is volgens Schoenma kers bovendien al veel groter dan in andere tunnels in Nederland. Schoenmakers: ,,We vragen ook tol en daar mag je iets meer tegenover stellen, vinden wij." De Westerscheldetunnel is met een lengte van 6,6 kilometer boven dien de langste tunnel in Nederland. vrijdag 1 februari 2019 Emma Heesters, die opgroeide in 's-Gravenpolder, gaat op tour nee met de Amerikaanse band Boyce Avenue. Ze speelt in het voorprogramma in verschillende Europese steden. Jeffrey Kutterink 's-Gravenpolder - Emma Heesters, zangeres Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Belangstellenden voor maritieme en logistieke opleidingen bij de HZ of Scalda kunnen morgen terecht in schoolgebou wen aan de Edisonweg en Boulevard Bankert in Vlissingen. Daar probe ren bedrijven jongeren voor de scheepvaart, de binnenvaart of de logis tiek te interesseren. Tij dens eerdere bijeenkom sten bleek een aantal kandidaat-studenten zich al tijdens de informatie dag voor een opleiding in te schrijven. De Scheep vaartdag valt samen met de open dagen van beide scholen. LEWEDORP De Oldtimer Trekkers en Motorenclub Midden Zeeland (OTMMZ) houdt morgen voor de vierde keer een snertrit. Burgers en overheden die zich bij een kerncen trale in Nederland, Bel gië en Duitsland bevin den, worden voortaan actief geïnformeerd. Niet alleen over inciden ten, maar ook vergun ningsprocedures en de mogelijkheden om in te spreken. De Neder landse nucleaire waak hond ANVS heeft dat opgenomen in zijn ver gunningenbeleid voor 2019. De aanpassing geldt voor de centrales van Borssele, Doel en Emsland (Duitsland). Bewoners en overheden moeten daarvoor in een straal van 20 kilometer rond de centrales zitten. Wim Schot Wim Schot. ARCHIEFFOTO RONALD DEN DEKKER Wendy Wagenmakers Zierikzee - Ria Geluk, overlevende Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30