Bertens op herhaling tegen kwelgeest Australian Open Griekspoor opent Davis Cup 23 VELDRIJDEN WK IN BOGENSE (DEN) nen gluurt, ziet de rood-wit-blauwe kampioenstrui plus gouden medaille hangen die ze twee weken geleden bij het Nederlands kampioenschap veldrijden won. Brand (29) leeft als een topsporter, maar kan niet zonder de hartslag van de grote stad. Discipline, keihard trai nen, veel van huis, opletten met eten en voldoende rust. Maar afgelopen maandag, een dag nadat ze in Hoogerheide de loodzware wereld bekerwedstrijd had gewonnen, zat ze heel de dag in de bios voor drie films van het International Film Festival Rotterdam. En ze baalt nu al een beetje dat ze in april haar dansuitje op Oranjebitter (een Rotterdams muziekfestival met Koningsdag) mist, want een dag later rijdt ze Luik Bastenaken-Luik. Stootje Wie in Delfshaven woont, moet wel tegen een stootje kunnen. Brand is opgegroeid in de Dordtse wijk Oud Krispijn en weet al sinds ze jong is dat niet iedereen voor een mooi leven wordt geboren. Ze hoeft vandaag de dag de voordeur maar open te doen. Niemand hoeft Brand uit te leggen dat ze haar Volkswagen vol fietsen beter kan stallen in de parkeer garage De junks en zwervers die bij haar door de straat trekken, kent ze van gezicht. Het Leger des Heils zit even verderop aan de Coolhaven. Ze is vaste gebrui ker van de Buiten Beter-app, aange zien de vuilcontainers voor haar deur geregeld uitpuilen. En niemand hoeft Brand uit te leggen dat ze haar Volks wagen Transporter vol fietsen of haar Kawasaki Ninja 650 cc beter in de parkeergarage dan op straat kan stal len. Voor Brand allemaal geen reden om buiten de stad te gaan wonen. Met een kwartiertje fietsen zit ze in de polder en kan ze richting Hoek van Holland, Katwijk of zuidwaarts door de Hoek- sche Waard. Ondertussen is ze het be wijs dat je prima in de stad kunt wo nen voor een mooi palmares. Ze werd al twee keer Nederlands kampioen op de weg en twee keer in het veld, was wereldkampioen ploegentijdrit, won Omloop Het Nieuwsblad en etappes in de Giro Rosa. Vorig jaar werd ze derde bij de WK veldrijden en na ze ven zeges dit seizoen is de regenboog trui het grote doel. Een wereldkampioen uit Delfsha- ven. Het klinkt bijna te mooi om waar te zijn. Zeker omdat de lijst met Rot- Babyloniënbroek, Sint-Michielsgestel, Hoogerheide. Het zijn namen die bij het veld rijden horen zoals bier en modder. Hét bewijs dat de pro vincie de bakermat is van de cross. En als de Rotterdamse wijk Delfsha ven ergens niet aan herinnert, dan is het de provincie. Hier in Rotterdam West geen bos of zandafgravingen en voor het dichtstbijzijnde weiland moet je eerst voorbij de Ring Rotter dam. Delfshaven kwam de afgelopen maanden in het nieuws vanwege een ontplofte granaat bij een shisha- lounge, de aanhouding van een ter reurverdachte en de dodelijke schiet partij met rapper Feis als slachtoffer. Maar Delfshaven is zo veel meer dan wat in het nieuws voorbijkomt. Ik woon hier al mijn halve leven en wil er nooit meer weg. Morgenmiddag kan de vlag mis schien wel uit, want om vier uur we ten we wie er wereldkampioen veld rijden is bij de vrouwen. Naast Mari anne Vos en de Belgische Sanne Cant is mijn buurvrouw Lucinda Brand een van de topfavorieten. Hemelsbreed woont ze 150 meter verderop. Pleintje af, heuveltje op en ik sta bij haar voor de deur. Soms staat ze in de straat haar fiets te was sen of pannenkoeken te bakken na een training als ik met een van mijn kinderen terugkom van school of crèche. Wie door het raam naar bin Lucinda Brand is morgen een van de grote favorieten bij de WK veldrijden. Verslaggever Daan Hakkenberg woont bij haar om de hoek. Een persoonlijk verhaal over de buurvrouw. terdamse wielerwereld- kampioenen ultrakort is. Leontien van Moorsel wordt vaak als Rotter damse bestempeld, maar komt van oorsprong uit Brabant en woonde daarna in Nieuwerkerk aan den IJssel. Chantal Blaak, het trainingsmaatje van Brand, werd twee jaar geleden wereldkampioen op de weg. Zij praat on miskenbaar met Rotter damse tongval, maar komt uit het naastgele gen Berkel en Rodenrijs. Sommige wielerpuris- ten zien Pim Kiderlen als eerste Rotterdamse wereldkampioen. In 1887 won hij op zo'n ou derwetse driewieler het open Engelse kampi oenschap, wat toen als het WK werd gezien. Hij kreeg er nooit een regenboogtrui voor, maar wel goed om te weten: ook Kiderlen kwam uit Delfshaven. Evert Dolman was in 1966 de eerste Rotter dammer die als wereldkampioen bij de amateurs een regenboogtrui mee naar huis nam. En het kan geen toeval zijn: Dolman woonde aan de Schoon- derloostraat. Als Brand de voordeur uitstapt, het heuveltje naar beneden fietst, staat ze voor zijn voormalige huis. Dus als ze mogenmiddag in het Deense Bogense in de regenboogtrui staat, dan hoort Delfshaven zonder twijfel in het rijtje Babyloniënbroek, Sint-Michielsgestel en Hoogerheide. PROGRAMMA De nummer 8 van de wereld won gisteren op het WTA-toernooi in Sint-Petersburg in twee sets van de Belgische Ysaline Bonaventure (6-4 6-2) en treft in de kwartfinale de Russin die haar onlangs uit schakelde op de Australian Open. De 24-jarige Bonaventure had het hoofdtoernooi via de kwalifi caties bereikt en had in de eerste ronde de Tsjechische Katerina Si- niakova verslagen. In de eerste set tegen Bertens bood ze goed partij en brak ze zelfs terug na dat Bertens (foto) op 4-3 een break voor sprong had gepakt. De Nederlandse ver overde vervolgens op de opslagbeurt van Bonaventure als nog de set. In de tweede set nam Ber- tens meteen afstand van de Belgi sche en gaf die voorsprong niet meer weg. Haar volgende oppo- nente, Pavljoetsjenkova, rekende in twee sets af met Jelena Osta- penko uit Letland: 6-4 6-4. De partij in de kwartfinale staat gepland voor vanmiddag. Bertens won drie keer eer der van de 27-jarige Rus sische, die op haar beurt twee keer van de Neder landse won. Bertens speelde in Sint-Petersburg haar eer ste partij sinds de uitschake ling vorige maand in de tweede ronde van de Australian Open. Toen bezorgde Pavljoetsjenkova haar in drie sets (3-6 6-3 6-3) een nederlaag. De Russin moest in de kwartfinales in Melbourne buigen voor de Amerikaanse Danielle Collins. vrijdag 1 februari 2019 GO 'Buuf in de regenboogtrui? Lucinda Brand en Daan Hakken berg wassen het fietsje van Joe, het 5-jarige zoon tje van de verslag gever. Daan Hakkenberg Rotterdam 13.00 uur Beloften mannen 15.00 uur Elite vrouwen Zondag 11.00 uur Beloften vrouwen 15.00 uur Elite mannen WK veldrijden Bogense, Denemarken Morgen 11.00 uur Junioren mannen Dankzij Lucinda Brand, mijn buur vrouw. ZEELAND 12 OSTRAVA Tennisser Tallon Griekspoor speelt vandaag in Ostrava de openingspartij van de ontmoeting met Tsjechië in de Davis Cup. De 22-jarige Haarlemmer, nummer 211 van de wereld, treft op het hardcourt in de Ostravar Arena de Tsjechi sche kopman Jiri Vesely. Robin Haase, 54ste op de mondiale ranglijst, neemt het daarna op tegen Lukas Rosol. Bondscoach Paul Haarhuis heeft voor het dubbelspel van morgen Jean-Ju- lien Rojer en Matwé Middelkoop aangewezen. Namens het gast land staan Vesely en Adam Pa- vlasek als duo op het pro gramma. Vesely speelt morgen ook nog een enkelpartij tegen Haase, Griekspoor treft daarna Rosol tegenover zich. Tsjechië kan geen beroep doen op Tomas Berdych, op de 79ste plaats de beste tennisser van zijn land op de wereldranglijst. De voormalige mondiale num mer 4 slaat de Davis Cup over. De opzet van het landentoernooi is flink veranderd. Het knock- outsysteem heeft plaatsge maakt voor een kwalificatie ronde en een finaletoernooi van een week in Madrid. In novem ber strijden achttien landen daar om de Davis Cup. De partijen gaan niet meer over maximaal vijf sets, maar over drie. SINT-PETERSBURG Kiki Ber tens (27) kan zich in het hol van de leeuw opmaken voor revanche op Anastasija Pavljoetsjenkova.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23