Fans Excelsior willen nieuwe naam 18 Ajax is al sinds 8 mei 2016 geen lijstaanvoerder Het is vandaag 1000dagen geleden dat Ajax koploper van de eredivisie was. Duizend dagen! Ongekend voor de grootste club van het land. Het 'record' van 1015 dagen is een kwestie van tijd. Kort Schaken Feyenoord prikt pikante dag Is het toeval of bewust? Feyenoord maakte gisteren bekend dat de kaartverkoop voor het bekerduel met Ajax van 27 februari start op 6 februari. Feyenoord-fans zien een ver band met de uitslag van de Klassieker van afgelopen zondag in de Kuip. De aartsrivaal werd met 6-2 verslagen. ,,6-2 start de kaart verkoop dus? Jullie doen het erom'', schrijft een fan op Twitter. ,,Prima datum! 06-02'', zegt een ander. ,,Dat kan geen toeval zijn.'' Oranje in Gelredome en Ahoy De Nederlandse volleybalsters zullen de meeste wedstrijden tijdens het WK van 2022 in de Gelredome in Arnhem en Ahoy in Rotterdam spelen. Ook het Omnisport in Apeldoorn is een speellocatie voor Oranje, dat alle duels hoe dan ook in eigen land speelt. Nederland organiseert het WK voor vrouwen over drie jaar samen met Polen. Mollema derde op Mallorca Bauke Mollema (links) is als derde geëin digd in de Trofeo Ses Salines-Felanitx op Mallorca. Het is de eerste van vier wedstrij den die op het Spaanse eiland worden verre den. De overwinning in de eerste serieuze wedstrijd dit jaar op Europees grondgebied was voor de Spanjaard Jesüs Herrada, die het verschil maakte in de slotklim. Flitsen Golf Hockey Zo maf kan het lopen. Bijna twee weken geleden maakte de Johan Cruijff Arena zich op voor het mo ment van de verlossing. PSV had net gelijkgespeeld tegen FC Em- men (2-2) en Ajax zou met een zege op Heerenveen eindelijk weer eens koploper van de eredivisie worden. Bij de voorsprong van 3-1 bij rust leek de koppositie in de knip, on danks een gemiste strafschop kort voor de pauze. Maar zie nu: we zijn twaalf dagen verder en Ajax staat na de blamage in de tweede helft tegen Heeren veen (4-4) en de slachtpartij bij Feyenoord (6-2 verlies) plotseling vijf punten achter op PSV. En zo blijft Ajax nog weer wat langer droogstaan als het gaat om de koppositie. Op de ochtend van die dramatische De Graafschap- Ajax (1-1, waardoor Ajax de titel misliep) in mei 2016 was Ajax voor het laatst lijstaanvoerder. Duizend dagen geleden dus. Dat staat zo ver af van alles waar men bij Ajax aan denkt. De succes volste, de rijkste, vaak de mooiste en beste spelers. Maar gewoon even de feiten: Heerenveen, PEC, ADO: die modale clubs stonden de afge lopen duizend dagen vaker boven aan dan Ajax. Ja, zelfs NEC, nu de nummer 15 van de Keuken Kampi oen Divisie kan dat zeggen. ,,Het is heel triest'', zegt Bryan Roy (48), als voetballer symbool voor het frivole en winnende Ajax. ,,Maar het is tegelijkertijd een vol dongen feit. Ik bedoel: het is niet zo dat ik er slecht van slaap, hoor. Maar natüürlijk staat dit heel ver van alles waar Ajax voor staat. Ajax staat voor winnen. Niet voor leed vermaak over duizend dagen niet aan kop.'' Perspectief Hoe plaatsen we dit in historisch perspectief? Het is pas één keer voorgekomen in het rijke verleden dat Ajax langer met aan kop van de eredivisie stond. Dat was tussen 11 november 1990 en 22 augustus 1993. In totaal waren het toen 1015 dagen. Gezien de achterstand van vijf punten op koploper PSV moet het wel heel gek lopen wil Ajax dat negatieve 'record' niet 'breken'. Sonny Silooy (55) was toen on- derdeel van dat elftal. Silooy speelde in twee periodes maar liefst veertien seizoenen voor Ajax. Prij zen winnen was voor hem en zijn generatiegenoten vooral ook dood normaal. Hij schrikt als hem het ge tal '1000' wordt voorgelegd. ,,Dui- zend dagen? Onafgebroken? Jemig zeg. Frank de Boer was dus de laat ste trainer die bovenaan stond. Frank is in de tussentijd bij Atlanta United aan zijn derde club bezig na Internazionale en Crystal Palace. Dat zegt wel iets over hoe lang het al geleden is.'' Silooy maakte dus óók deel uit van die 1015 dagen, tijdens de be ginperiode van succestrainer Louis van Gaal. ,,Maar wij wonnen toen in 1992 wel even de UEFA Cup, hè. Dus gevoelsmatig speelde het aan tal dagen zonder koppositie veel minder door dan nu.'' Of het einde van die ellenlange reeks in zicht is? Het kan zwaar worden na de mentale tikken van de afgelopen weken. Maar Roy blijft een Ajacied en houdt vertrouwen: ,,We moeten gewoon kampioen worden. Punt. Er is geen andere keuze. Op naar de duizend dagen als koploper.'' Soms kwam hij, voetbalmaf pupil letje dat hij was, al voetballend aan bij Woudestein. Jonglerend met zijn grote liefde vanaf zijn huis aan de Jaffadwarsstraat, ruim twee ki lometer verderop. Zondag komt Robin van Persie 'gewoon' met de spelersbus. Een kleine dertig jaar ouder en wijzer, nog even voetbal- maf, voor pas zijn tweede officiële wedstrijd op Kralingse bodem. En zijn eerste en enige voor het oog van de Robin van Persie-tri- bune. De tribune waar de 'harde kern' tweewekelijks samenkomt. Een kern die, overeenkomstig de resultaten van Excelsior, steeds wat groter, mondiger en zelfbe wuster wordt, zich ontworstelend aan het imago van satellietclub van Feyenoord dat nog altijd aan de Kralingers kleeft. En daar klinkt tegenwoordig almaar luider de roep om een nieuwe naam voor hun tweede huis, eentje van een speler die wél ooit in het eerste elftal heeft gespeeld bijvoorbeeld. ,,Het was een onderwerp bij onze laatste algemene ledenverga dering'', vertelt Theo Melgert, voorzitter van supportersvereni ging Pro Excelsior. ,,Het meren deel van de supporters, daar aan wezig althans, heeft verzocht om een andere naam voor de tribune.'' Landstitel Het heeft ergens ook iets geks. Van Persie brak door bij Feyenoord, werd een wereldster bij Arsenal, schoot Manchester United naar de landstitel en zichzelf naar een re cordaantal van 50 doelpunten in Oranje. Voor het eerste elftal van Excelsior speelde hij nooit en, zo weten we inmiddels, dat zal hij ook niet meer doen. Maar het is al leen daar, in het huidige Van Quote van de dag 'Ik wilde even alleen met ze kunnen praten' vrijdag 1 februari 2019 GO VOETBAL VOLLEYBAL WIELRENNEN Anthony Martial (23) heeft zijn contract bij Manchester United verlengd tot de zomer van 2024, met een optie op nog een jaar. Sebastian Coe stelt zich herkiesbaar als voorzitter van de internationale atletiekfede- ratie IAAF. Hij werd in 2015 gekozen als op volger van Lamine Diack. Coe kreeg toen de voorkeur boven Sergei Boebka. De Nederlandse ploeg Roompot-Charles heeft een wildcard gekregen voor Omloop Het Nieuwsblad, de Vlaamse koers die op 2 maart wordt verreden. I Anish Giri is op de wereldrang lijst van de vijfde naar de vierde plaats gestegen. De Nederlander dankt dat aan zijn prestatie bij het schaak toernooi in Wijk aan Zee, waar hij afgelopen weekeinde als tweede ein digde. Joost Luiten heeft de eerste ronde van het Saudi Interna tional afgelegd in 66 slagen, vier onder par. De 33-jarige Rotterdammer staat drie sla gen achter op leider Thomas Pieters. S Bob de Voogd vertrekt na vijf tien jaar uit de Nederlandse hoofdklasse. De aanvaller van Oranje Rood speelt vanaf volgend seizoen voor het Belgische Braxgata. O a 0) Op de kop af 1000dagen van de kop af Daniël Dwarswaard Amsterdam Na zijn heldenrol tegen Ajax keert Feyenoord-spits Robin van Persie zondag voor even terug bij jeugdliefde Excelsior, de club die een tribune naar hem ver noemde. Nu wil een flink deel van Excelsiors achterban een andere naam voor die tribune. Tim Niemantsverdriet Rotterdam rorca orca —Chelsea-coach Maurizio Sarri sloot zijn spelers een uur op in de kleedkamer na de pijnlijke nederlaag van donderdag bij Bournemouth (4-0).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18