Primavera NIEUWS 15 België en Frankrijk zetten stappen, Nederland houdt vast aan eigen beleid ONTDEK ONZE VEELZIJDIGHEID! acties.primaverareizen.nl of bel 010-2452555 ,,De Amerikanen gaan weg uit Syrië, het is belangrijk daarbij stil te staan. Er zitten daar nu jihadisten in de gevangenis omdat de Amerika nen daar zijn. Zij zullen vrijkomen en dan naar Frankrijk terug willen'', zei de Franse minister van Binnen landse Zaken Castaner deze week. Om te voorkomen dat die Franse jihadi's onopgemerkt terugkomen en daarmee een bedreiging kunnen vormen, zouden de Fransen voor bereidingen treffen om 130 van hen de komende weken op te halen. De volwassenen worden in Frankrijk dan direct vastgezet en berecht. Castaner wilde het getal van 130 niet bevestigen, maar volgens Franse media gaat het om 50 vol wassenen (mannen en vrouwen) en 70 minderjarigen. Veel van die jihadisten zitten al meer dan een jaar vast in gevange nissen (de mannen) en vluchtelin genkampen (de vrouwen en hun kinderen) in Noord-Syrië. Ze zijn gevangengenomen of gevlucht toen IS en andere jihadgroepen werden verdreven. In het gebied zijn momenteel de Koerden van de YPG de baas. Zij zijn niet van plan de ex-IS'ers te berechten, maar wil len wel graag van ze af. Indonesië en Tsjetsjenië haalden al gezinnen terug. De Koerden hadden de afge lopen jaren de steun van de Ameri kanen, maar vrezen als de VS weg is een aanval van het Turkse leger, dat de YPG als een Koerdische terreur organisatie ziet. Open brief Ook in België worden voorberei dingen voor terugkeer getroffen De rechtbank oordeelde er eind vo rig jaar dat de staat zes kinderen (en twee moeders) moet terughalen. België ging in beroep: de staat wil We wachten even af wat de overheid doet, anders stappen we weer naar de rechter alleen de kinderen repatriëren. ,,Zij kozen niet voor IS. We zullen hen hier opvangen en begeleiden, zodat ze kunnen opgroeien tot vrije en zelfstandige mensen'', vindt minis ter De Block. De krant De Morgen publiceerde woensdag een open brief van elf oma's die de minister vragen naast hun kleinkinderen ook hun dochters mee terug te ne men. ,,Het moment van de schei ding waarbij een moeder haar baby, peuter of kleuter zal moeten afge ven, wordt een onherstelbaar psy chologisch drama'', schrijven ze. In de Koerdische kampen Al-Roj en Al-Hol zitten nu 26 Belgische kinderen. In die kampen zitten ook Nederlandse vrouwen en kinderen vast. Volgens de Nationaal Coördi nator Terrorisme en Veiligheid zijn er 35 Nederlandse jihadisten 'bui ten het strijdgebied'. Nederland helpt hen pas om terug te komen als ze zich melden bij een Neder lands consulaat in Irak of Turkije. De rechtbank in Rotterdam oor deelde eerder deze maand echter dat Nederland zich veel meer moet inspannen om zes vrouwen (en hun elf kinderen) die nu in die kampen zitten en graag terug wil len, via Irak over te brengen naar Nederland om ze hier voor de rech- ter te brengen. Minister Grapper haus 'bestudeert' die uitspraak nog, schreef hij gisteren aan de Tweede Kamer. Hij schrijft ook: ,,Indien andere landen besluiten dat terug keer van minderjarigen en hun ou ders in het belang is van het betref fende land, betekent dit niet auto matisch een beleidswijziging voor Nederland.'' Advocaat André See bregts, die meerdere vrouwen bij staat: ,,We wachten nu even af hoe de overheid daarmee aan de slag gaat, anders stappen we weer naar de rechter.'' Vrachtwagens vol Ondertussen groeit het aantal ge vluchte jihadisten met de dag. Jour nalisten die de afgelopen weken aan de grens tussen Syrië en Irak met Koerdische strijders mee trok ken, zagen daar hoe vrachtwagens vol vrouwen en kinderen van veel verschillende nationaliteiten uit de laatste stukjes kalifaat vluchtten. Het laatste grondgebied van IS wordt zwaar gebombardeerd door vliegtuigen van de Westerse coali tie. Ook zouden recent nog twee Nederlandse 'jihadbruiden' met een kind uit het gebied zijn ont snapt. - REIZEN Wandelreis Yellow Monte Gordo Beach Fietsrondreis Algarve - van Sagres naar de Spaanse grens Fly Drive Portugal GolFvakantie Villa Castro Marim GolFe vrijdag 1 februari 2019 GO Komen IS-gezinnen naar huis? Nu de VS haar troepen weghaalt uit Noord-Syrië, begint Europa zich zorgen te maken over rond lopende IS-strijders en hun ge zinnen. Frankrijk en België zou den voorbereidingen treffen een aantal jihadi's en kalifaatkinde ren op te halen. Nederland volgt dat beleid niet automatisch, zei minister Grapperhaus gisteren. Cyril Rosman Rotterdam/Damascus -André Seebregts, advocaat In het Al-Hol kamp zitten nu 33.000 vluchtelingen. foto afp Portugal Algarve Monte Gordo Zo. 05-04-19 8 dagen 2-persoonskamer zij zeezicht, halFpension 4 schitterende tochten in 8 dagen Overnachting in Hotel Yellow Monte Gordo Beach personen Portugal Algarve Fietsrondreis Mei 8 dagen 2-persoonskamer, logies ontbijt Langs prachtige rotsformaties en baaien Ontdek elke dag een andere plek Sa lSBi Portugal Algarve Fly-drive Mei 8 dagen 2-persoonskamer, logies ontbijt -Ontdek het veelzijdige Portugal -Geniet van de vrijheid van een auto op locatie Portugal Algarve Castro Marim April 8 dagen 3-kamer villa, logies Inclusief onbeperkt golfen Luxe,vrijstaande woningen ♦Exclusief reserveringskosten en calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15