9 Boef krijgt rijontzegging van anderhalf jaar en een geldboete Het zijn zeker niet de enige techni sche tekortkomingen. Het toestel wordt al sinds het begin van de bouw in 2001 geplaagd door tegen slagen. Zo bleek in 2017 het zuur stofsysteem niet goed te werken, vielen cockpitschermen en de helm gelijktijdig uit, waardoor het toestel zeer moeilijk bestuurbaar werd. Vorig jaar stortte zelfs nog een test toestel neer. Er was een montage- fout gemaakt met de brandstofbuis. Wonder Dat het toestel er überhaupt is ge komen, mag met zo veel onvolko menheden bijna een wonder heten. En toch is dat een onterecht beeld, vinden de Nederlandse lucht- machtgeneraal Dennis Luyt en commandant der strijdkrachten Rob Bauer. Want elk project waar bij zo veel nieuwe technologie wordt ontwikkeld, is gewoon inge wikkeld en heeft te maken met te genvallers. Toch heeft Luyt zelf ook weleens gedacht: laten we maar stoppen Als er te veel verf op zit, is het toestel te zwaar. Zit er te weinig op, dan is het niet meer onzichtbaar voor vijandelijke radar met het hele project. ,,Maar vooral omdat het zo politiek beladen was. Voor mij is er nooit een moment van twijfel geweest over het toestel zelf. Dit apparaat brengt ons zo veel meer dan wat we hadden'', zegt Luyt. Voor de legertop staat vast dat de krijgsmacht met de F-35 een grote sprong voorwaarts maakt en weer veertig jaar vooruit kan. Al was er de afgelopen jaren flink wat kritiek op de duurste aankoop ooit binnen de krijgsmacht: 5,2 miljard euro. Nederland zou zo'n hightechtoestel helemaal niet nodig hebben. Het kan nu meedoen met de groot machten in de openingsfase van Zonder dit toestel kunnen we in een deel van de wereld niet opereren een militair conflict, maar die rol past niet het best bij Nederland, concludeerde instituut Clingendael nog in 2013. Een eenvoudiger toestel zou ook volstaan. Bij de krijgsmacht zijn ze het daar niet mee eens. Commandant Bauer: ,,Natuurlijk hadden wij een ander toestel kunnen kopen. Maar dan waren we waarschijnlijk eerder tegen de technologische grenzen aangelopen en dan was de publieke verontwaardiging de komende ja ren groot geweest. Want waarom hadden we veel geld uitgetrokken voor iets dat alweer snel zou zijn verouderd?'' Blij De hoogste baas is in elk geval maar wat blij dat hij de beschikking krijgt over het meest geavanceerde toestel dat er op dit moment te koop is. „Zonder dit toestel van de vijfde ge neratie kunnen we in een deel van de wereld niet opereren. Russische verdedigingssystemen zijn steeds geavanceerder geworden en boven dien mobieler. Die staan ook in Sy rië. In Libië. Venezuela. Hierdoor is het voor de huidige F-16's ingewik kelder om luchtoverwicht te krij gen. Het kan wel, maar zal tot meer verliezen leiden.'' Niet alleen bij defensie zijn ze ge lukkig met de komst van de F-35. Ook het bedrijfsleven blikt tevre den terug. Omdat Nederland sinds 2002 meedeed aan de ontwikkeling van het toestel heeft het inmiddels voor anderhalf miljard euro aan or ders binnengehaald. Zo'n honderd Nederlandse bedrijven leveren nu aan Lockheed Martin. En dat be drag zal de komende jaren alleen maar meer worden, verwachten be drijven. Al wordt het moeilijker om op drachten binnen te halen. Inmid dels hebben dertien landen beslo ten om de JSF te kopen. Bedrijven uit die landen mogen ook allemaal meedingen naar nieuwe opdrach ten van de straaljagerbouwer. Rapper Boef mag de komende anderhalfjaar geen motorvoer tuig besturen. De kantonrech ter in Breda trok gisteren zijn rijbevoegdheid in, omdat uit internetfilmpjes is gebleken dat hij in 2016 'levensgevaarlijke' capriolen achter het stuur uit haalde. Boef (echte naam Sofiane Boussaadia) moest voor de kan tonrechter verschijnen omdat uit een filmpje op zijn eigen YouTubekanaal blijkt dat hij met snelheden rond de 300 ki lometer per uur over Brabantse snelwegen scheurde. De kan tonrechter noemde Boefs ge- drag 'buitengewoon gevaarlijk'. Voor twee grove snelheidsover tredingen veroordeelde de kan tonrechter hem tot ontzegging van de rijbevoegheid voor een periode van dertig maanden, waarvan twaalf maanden voor waardelijk. Ook dient hij 6500 euro over te maken naar een fonds voor verkeerslachtoffers. In zijn uitspraak wees de kan tonrechter op de voorbeeld functie die de artiest - duize lingwekkend populair onder met name jongeren - heeft. Boef was zijn rijbewijs al eer der kwijt vanwege gevaarlijk rijgedrag. Deze instrumenten hebben mij zo veel gegeven. Het is tijd om ze door te geven Claims Joods erfpachttegoed Bij de gemeente Amsterdam zijn 122 aanvragen binnengeko men voor een tegemoetkoming voor de achterstallige erfpacht die Joodse oorlogsslachtoffers na terugkeer in de stad moes ten betalen. Het gaat om 35,8 miljoen euro. Een commissie beoordeelt de aanvragen. Celstraf en tbs voor huisarts Motief schutter blijft raadsel Akkoord over Sea-Watch lyolkel donderdag 31 januari 2019 GO niet perfect 98 mln Besluit om F-16-vloot te vervangen door 85 stuks F-35 Definitief akkoord aanschaf 37 stuks Grote orders brengen prijs omlaag Aanschaf 1 test-F-35 Totaal teruggebracht naar 56 stuks 2002 '03 '04 '05 '06 '07 '08 '09 '10 11 '12 13 '14 '15 '16 17 '18 19 '20 -Medewerker F-35-project Kijk op de site bij /video voor beelden van de nieuwe straaljagers -Rob Bauer, commandant BREDA David Gilmour, legendarisch Pink Floyd-gitarist, laat zo'n 120 gitaren veilen. AMSTERDAM DEN HAAG Een 38-jarige huis arts uit Leiden is veroordeeld tot 5,5 jaar cel en tbs met dwangverpleging wegens ontucht. Ook kreeg Maarten B. een beroepsver bod van vijf jaar. Vol gens de rechtbank had B. ontucht met zijn dochtertje vanaf haar tweede jaar en later ook met twee vriendinnetjes van haar. Ook maakte hij tientallen filmpjes van ontblote meisjes en pleegde hij on tuchtige handelin gen met minderja rige patiëntes. LAS VEGAS De FBI heeft geen duidelijk motief ge vonden voor de schietpartij in Las Vegas op 1 oktober 2017, waarbij een scherpschutter 58 mensen vanuit een hotelkamer dood schoot. De federale opsporingsdienst deed meer dan een jaar onderzoek. ROME De Italiaanse rege ring heeft met en kele andere Euro pese landen afge sproken dat die de 47 migranten opne men die op het om streden schip de Sea-Watch 3 zijn. Het schip ligt al vijf dagen vlak voor de Italiaanse kust. Italië weigert nog meer migranten op te nemen. De opvaren den, onder wie vijf tien minderjarigen zonder begeleiding, gaan naar Duitsland, Frankrijk, Luxem burg, Malta, Portugal en Roemenië. [Squadron [Leeuwarden [1-35 Squadron Speciale verf en rondingen maken de F-35 onzichtbaar voor radar De 37 toestellen worden in de komende twee jaar geleverd en verdeeld over twee locaties WERKBEZOEK Minister Cora van Nieuwenhuizen (Infrastructuur en Water staat) laat zich bijpraten in de verkeerscentrale van Rijkswater staat over de situatie op de Nederlandse wegen. Ze was er gis teren tijdens de ochtendspits, die evenals de avondspits rustig verliep. Met de sneeuw viel het mee. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9