II 'Dit is zó oneerlijk', klinkt het uit Armenië Liever toost op het leven dan koffie en cake 'Maxima betaalde wel belasting' 5 activiste Esther van Dijken. De advocaat van het gezin bekijkt hoe een nieuwe aanvraag gedaan kan worden. Op de gezinslocatie in Emmen, een plek waar veel uitgeproce deerde asielgezinnen verblijven, is de stemming vrolijker. ,,De kin deren zijn zo blij! Ze kwamen me vanochtend kusjes geven", zegt de Armeense Syuzanna Davayan, sa men met haar man en drie zonen al zeven jaar in Nederland. ,,Ik heb De kinderen zijn zo blij! Ze kwamen me vanochtend kusjes geven heel de nacht bij een buurvrouw hier gezeten, zij kon niet slapen van de spanning. Ik heb er altijd in geloofd dat we hier zouden mo gen blijven en nu is het gelukt. Maar we willen het wel heel graag nog echt zeker weten." Ook vanuit Emmen zet de 9-ja- rige Nemr uit Irak een vrolijke vi deo op Twitter. Daarin bedankt hij, gekleed in een superhelden- pyjama, 'heel Nederland'. Nemr werd bekend door een aflevering van het programma #Boos waarin hij met Tim Hofman in de Kamer politici ondervroeg over het on derwerp. Kerkasiel In de Haagse Bethelkerk tenslotte eindigt vandaag na zo'n drie maanden het 'kerkasiel' voor het Armeense gezin Tamrazyan (va der, moeder, drie kinderen). Er werd 24 uur per dag een dienst gehouden, zodat de politie niet naar binnen zou komen om het gezin mee te nemen. Dochter Hayarpi: ,,We weten nog niet ze ker of we mogen blijven, we we ten wel dat ons dossier opnieuw bekeken wordt. We zijn dankbaar voor deze oplossing." Vandaag wordt een afsluitende viering gehouden. De laatsten die voorgaan in de permanente kerk dienst zijn Zeeuwen: Henk Goud zwaard, Stefan Francke, Ewout van der Linde en Rianne Steen beek uit Oost-Souburg, meldt de Protestantse Kerk Classis Delta op haar website Geloven in de Delta. Al na een minuut stokt de stem van Naira Kirakosyan aan de tele foon vanuit Jerevan, Armenië. Ze snikt. ,,Dit is zo oneerlijk. Waar om moesten wij weg en mag nu iedereen blijven?'' Dan blijft het even stil. Naira werd vorige week maandag na een verblijf van ne gen jaar Nederland uitgezet, sa men met haar man Hovik Grigo- ryan en hun drie in Nederland ge boren kinderen: Shushan (8), Vrej (5) en Jemma (3). Op het moment dat hun vlucht richting Armenië vertrok, werd in Den Haag echter al koortsachtig overlegd door de coalitiepartijen over een nieuw kinderpardon-compromis. Dat akkoord kwam er dinsdag avond. Nu mogen waarschijnlijk zo'n 630 van de 700 asielgezinnen die in eerste instantie zijn afgewe zen voor het kinderpardon alsnog blijven. Gezinnen zoals de Grigo- ryans. Moeder Naira volgde het nieuws uit Den Haag op de voet. ,,Negen jaar zijn we in Nederland geweest. We hebben ons altijd rustig gehouden. Toch zijn we uit gezet. En nu is er een akkoord. Dat is toch niet eerlijk? Ik hoop dat we mogen terugkomen, want het gaat niet goed met ons hier." Het gezin logeert momenteel in de kleine flat van een bevriend gezin. Het terughalen van al uitgezette asielzoekers is zeldzaam. De spe cialisten van Defence for Children kunnen zich uit de afgelopen tien jaar één geval herinneren: het doodzieke meisje Renata. Vrien den van het gezin en hun advo caat gaan het toch proberen. ,,Want dit is natuurlijk wel heel erg schrijnend'', zegt kinderrecht- Ruim 56 procent wil dat bij zijn of haar afscheid het glas wordt geheven op het leven, blijkt uit onderzoek van Uitvaartverzeke- ringwijzer onder bijna 2400 Ne derlanders. Vooral de jongere ge neratie (18 tot 30-jarigen) kiest voor een borrel met hapjes (83 procent). De verschillen tussen generaties zijn groot: 80 procent van de 75-plussers wil juist wel koffie en cake na de dienst. Dat wensen veranderen, is niet verwonderlijk, stelt onderzoeker Brenda Mathijssen van de Rijks universiteit Groningen. Zij be studeert hoe mensen betekenis verlenen aan de dood. ,,Als je ziet hoe anders we zijn gaan eten, is het haast opmerkelijk dat we zo lang hebben vastgehouden aan de traditie van koffie en cake", zegt Mathijssen. ,,We kiezen voor een manier die aansluit bij het le ven van de overledene. Op een begrafenis van iemand die graag oud bruin bier dronk, met z'n al len dat soort biertjes uitproberen bijvoorbeeld." Wie kijkt naar de uitvaartwen- sen van de gemiddelde Neder lander, komt uit op een infor mele crematieplechtigheid, waarbij zwarte, nette kleding geen must is. Bij zo'n afscheid wordt een fotoslideshow ge toond, geven vrienden speeches en wordt de favoriete muziek van de overledene afgespeeld. Dat we afscheid nemen van oude tradities, betekent niet dat de rituelen verdwijnen, bena drukt Guus Sluiter, directeur van het Nederlands Uitvaart Mu seum: ,,De meeste uitvaarten zijn nog best traditioneel, maar qua details persoonlijker. Of het nu koffie is of gin-tonics: dat je na afloop iets met elkaar drinkt, hoort erbij. We lopen langs de kist om afscheid te nemen, er zijn toespraken en we leggen bloemen neer op de kist." Landelijk kiest 70 procent van de ondervraagden voor creme ren. Regionaal zijn er verschillen. In Limburg kiest bijna 80 procent voor een crematie, terwijl in Drenthe een kleine meerderheid (54,9 procent) begraven wil wor den. Jongeren kiezen voor creme ren: slechts 15,8 procent wil een begrafenis. In de categorie 75 jaar en ouder is dit nog 57,5 procent. DEN HAAG Koningin Maxima respecteert de in Argentinië gel dende belastingwetten en regel geving. Autoriteiten in Argenti nië hebben dat bevestigd, zo heeft de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) gisteren gezegd. De RVD reageerde op een be richt op een Argentijnse onder- zoekswebsite. Die meldde dat de koningin over bezittingen in Pa- tagonië geen of niet voldoende belastingen betaalde. Het zou gaan om de in 2009 gekochte Estancia Pilpilcura, waar een door Maxima's tante uitgebaat gastenverblijf is gevestigd. weken van de verkiezingen een po pulariteitspoll voor het kabinet, tweets sluit hij steevast af met #StemRutteWeg. Onder druk Bovendien kunnen de partijen nog stoken over het 'afschaffen' van de zogeheten discretionaire bevoegd heid van de staatssecretaris van Asiel. Die heeft nu nog het recht om over zijn hart te strijken bij schrij nende gevallen die volgens de re gels geen recht hebben om hier te blijven. Het leidt er dikwijls toe dat welzijnsorganisaties hem via de media onder druk zetten. Straks be kijkt niet de staatssecretaris, maar het hoofd van de immigratiedienst IND of een uitzondering op zijn plaats is. Deze beoordeelt dan niet meer nd de complete asielproce dure, maar al direct na het afronden van de eerste aanvraag of er sprake is van een schrijnend geval. Harbers: Zo voorkomen we dat mensen om een uitzone ring vragen alleen omdat ze al zo lang hier zijn.'' Geert Wilders verwijt de VVD 'een feestvoor illegalen' te geven donderdag 31 januari 2019 GO Shushan (rechts) en Vrej wonen nu in een flat in Jerevan. PRIVÉFOTO'S - Syuzanna Davayan in Emmen Kijk op de site bij /video een interview met het gezin dat in de kerk verbleef. Jongeren in de Kamer. M Klaas Dijk- hoff (VVD) en Sybrand Buma (CDA). M Jesse Klaver (GroenLinks) troost Zahraa. Ze komt uit Irak en woont al elf jaar hier. Ze hoopt dat ze mag blijven. FOTO'S ANP campagne ,,Hoera! Heel Nederland be dankt", klinkt het vanuit de asiellocatie in Emmen. ,,Ik hoop dat we mogen terugkomen", klinkt het snikkend uit Jerevan. Het compromis over het kinder- pardon zorgt voor grote blijd schap én diepe frustratie. Cyril Rosman Emmen De koffie en cake bij een uit vaart worden steeds vaker in geruild voor een borrel met hapjes. Ook zwarte kleding en klassieke muziek verliezen ter rein. Het afscheid mag minder plechtig, vindt een meerder heid van de Nederlanders. Marlies van Leeuwen Oudorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5