'Nee, dit is zeker niet het laatste kinderpardon' II Prima vera €550, 4 KINDERPARDON GEVOLGEN De coalitiepartijen jubelden in een debat gisteren over hun 'afgewogen' asieldeal. De oppositie maakt het tot inzet van de Statenverkiezingen. ,,U bent door de pomp gegaan.'' VIER ZOMER IN PORTUGAL! acties.primaverareizen.nl oF bel 010-2452555 VVD'er Malik Azmani kiest de vlucht naar voren. ,,Er zijn afspra ken gemaakt die mijn partij pijn doen. Daar ga ik geen doekjes om winden.'' De liberaal beseft maar al te goed: de zelfkastijding gaat ook zijn politiek leider Mark Rutte nog een paar keer moeten demonstre ren. Want de regeringspartijen ver dedigden gisteren hun asieldeal in de Tweede Kamer, maar de blik moet alweer worden verlegd naar de verkiezingscampagne voor de stembusgang in maart, voor de Pro vinciale Staten. Voor alle partijen zit er weliswaar 'winst' in het asielakkoord. D66 en Christenunie kunnen schermen met een pardon voor zevenhonderd kinderen en hun ouders. CDA en VVD maken goede sier met het af schaffen van het pardon, waardoor toekomstige gevallen niet meer in aanmerking komen. Iets wat ze al tijd al wilden. En de liberalen zijn blij dat niet de staatssecretaris, maar de IND beoordeelt of een ge val zo 'schrijnend' is, dat deze los van de regels asiel zou moeten krij gen. Maar iedereen heeft ook moeten inleveren. En de oppositie staat klaar om die nog wekenlang, ook in de campagne, in te wrijven. Hoor PVV-leider Geert Wilders die de VVD verwijt 'een feest voor illega len' te geven, door nu een ruim par don te steunen voor uitgeproce deerde asielzoekers. ,,U bent door de pomp gegaan. Heel Afrika weet nu: ik kom naar Nederland, houd me niet aan de regels en met de VVD aan het roer komt er vanzelf weer een nieuw pardon.'' Zo krijgt ook het CDA een knauw: ,,U zei dat er geen uitbreiding van het kinder- pardon zou komen. En nu is het er toch. U maakt Nederland kapot.'' En D66 en ChristenUnie moeten het verduren dat de linkse oppositie spreekt van 'miezerige koehandel' dat in de deal ook afgesproken is dat er niet 750 maar 500 erkende vluch telingen worden opgenomen. Bo vendien vissen asielgezinnen die de laatste weken zijn uitgezet achter het net. ,,Pech gehad'', moet Maar ten Groothuizen (D66) toegeven. Zowel de linkse als rechtse coali tiepartijen voelen de hete adem in de nek van de oppositie. D66 die van GroenLinks, de VVD van PVV en Forum. Wilders maakt al Leers (67) weet hoe groot de druk kan worden om een kind niet uit te zetten. Half Nederland smeekte hem in 2011 - toen hij minister van Immigratie voor het CDA was - scholier Mauro niet terug te sturen naar Angola. Uiteindelijk mocht Mauro tijde lijk blijven. ,,Nee, deze afspraken zijn niet het ei van Columbus. Door deze deal keert de rust weer even terug in de coalitie. Dat was nodig, in aan loop naar de Provin ciale Statenverkie zingen. WD-fractie- voorzitter Dijkhoff heeft de boel een paar weken terug op scherp gezet door in een interview het Klimaatakkoord af te branden. Hij kon verwachten dat de andere par tijen hem een lesje wilden leer den. Dat is nu gebeurd, niet meer en niet minder. Door deze deal zijn de gemoederen even gesust." ,,Met alle respect voor de coalitie, over een paar jaar keert dit pro bleem gewoon terug. We zien dat het asielsysteem niet is ingespeeld op de emoties, mensonterende situaties en moeilijke posities van een aantal asielzoekers. Dat komt doordat we afhankelijk zijn van externe factoren, zoals buiten landse overheden, ijverige asielad vocaten en mensenrechtenorgani saties. Nederland is een rechtsstaat. Dat betekent dat mensen het recht hebben alles te proberen om te blijven." ,,Die bevoegdheid wordt overgeheveld naar een hoge ambte naar om de indruk te wekken dat het ob jectiever is. Maar de afweging blijft het zelfde: in hoeverre toon je compassie? Als een ambtenaar hierover besluit, moet de politiek zich er niet meer mee be moeien. Maar politici hebben een verve lende eigenschap: als ze het niet uitkomt, zullen ze zich er toch wél weer mee gaan bemoeien." ,,Bij de keuze van asielzoekers om naar Nederland te komen, spelen allerlei factoren een rol. De coalitie wekt de suggestie dat alle gaatjes in de asielregeling zijn gedicht, waardoor het geen zin meer heeft procedures te rekken. Ik help het hopen, maar ik verwacht dat over drie, vier jaar de druk weer zoda nig is opgebouwd dat hetzelfde probleem ontstaat." Over een paar jaar keert dit probleem gewoon terug -Gerd Leers, oud-minister inclusief BUURFIETS Vliegen vanaf Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven of Groningen Nederlands sprekende reisleiding Diverse gratis extra's voor onze gasten Prim ave ra Reizen: Al bijna 30 jaar Portugal specialist Profiteer nu van extra lage prijzen; ook in het hoogseizoen donderdag 31 januari 2019 GO Tobias den Hartog Den Haag Zet de coalitiedeal over het kin derpardon écht een streep onder de slepende discussie rond asielkinderen die het land niet uit willen? Welnee, zegt oud-minister Gerd Leers. Peter Winterman Den Haag Nog één laatste kin- derpardon, luidt nu de afspraak. Is dit echt de laatste keer? Toch zegt de coalitie dat de par donregeling straks niet meer nodig is. Hoe zit dat? De discretionaire bevoegdheid om over het hart te strijken wordt weggehaald bij de staatssecre taris. Is dat een goede zet? Heeft dit nieuwe kinderpardon een aanzuigende werking? Deal al inzet van Direct aan het strand Topaccommodatie! *ExdusieF reserveringskosten en calamiteitenfonds Van €525 p.p. ■H "sN. Al vanaF€620 p.p.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4