Jihadist in de val gelokt met sexy 'IS-strijdster' NIEUWS 3 Christina's zeldzame schets voor 6 miljoen naar buitenlandse bieder Sotheby's De partijen die de schets gezamenlijk wilden kopen, waren museum Boij- mans van Beuningen, Vereniging Rembrandt en Mondriaan Fonds. Het bedrag dat het kabinet beschik baar stelde, 992.000 euro, is afkomstig van het Nationaal Aankoopfonds van het ministerie van Onderwijs, Cul tuur en Wetenschap, bevestigt een woordvoerder. Na advies van een commissie van vakspecialisten keurde minister Ingrid van Engelshoven (Cultuur) de overheidssteun goed. Dat het begeerde kunstwerk afkomstig is van de koninklijke familie, speelde bij de beslissing geen rol. ,,Wij zien het als privékwestie. Bij iedere andere par ticulier was het ook zo gegaan'', stelt haar woordvoerder. Hoeveel de drie cultuurinstellingen in totaal beschikbaar hadden voor de veiling is niet bekend. Het Mondriaan Fonds, dat ook vrijwel geheel wordt gesubsidieerd door het Rijk, deed een beroep op de pot met geld die bedoeld is voor de aankoop van kunst 'van na tionaal belang'. In 2015 werden Rem- brandts huwelijksportretten van Mar ten en Oopjen mede dankzij geld uit het fonds gekocht. Sindsdien werd er geen beroep meer op gedaan. Dankzij het kleine miljoen euro uit het Nationaal Aankoopfonds had het Mondriaan Fonds in totaal 1.488.000 euro beschikbaar voor de krijtteke ning van Rubens. Het geld dat Boij- mans van Beuningen - voor bijna de helft gefinancierd uit subsidie van de gemeente Rotterdam - aan de aan- koop van de Rubens wilde bijdragen, was beschikbaar gesteld door de Bank giroloterij. Duidelijk is dat de drie partijen met hun gezamenlijk miljoenenbod heel dichtbij kwamen, maar net niet slaag den in hun opzet. De prinses ontving bij veilinghuis Sotheby's ruim 6 mil- We hebben een serieuze poging ondernomen, maar het is helaas niet gelukt joen euro voor de tekening, en dat was méér dan het budget van de Nederlan ders. Er werd gerekend, van dollars naar euro's. Er werd geboden, tot bijna op het laatste moment. En er werd hartgrondig gevloekt, toen bleek dat de krijttekening van Peter Paul Ru bens bij het New Yorkse veilinghuis Sotheby's toch aan een anonieme, te lefonische koper werd verkocht en niet aan het trio partijen uit de Neder landse culturele wereld, dat de krach ten had gebundeld. Het door het kabi net beschikbaar gestelde bedrag blijft daarom in het Nationaal Aankoop fonds. ,,We hebben een serieuze poging ondernomen, maar het is helaas niet gelukt'', bevestigt Sjarel Ex, directeur van het Rotterdamse museum Boij mans van Beuningen. ,,Ik ben er wel trots op dat we met vereende krachten toch nog heel ver zijn gekomen.'' Bloedlink was Ex, wiens museum een imposante Rubenscollectie bezit, toen hij vernam dat een lid van de ko ninklijke familie direct naar een inter nationale veiling stapte met de kost bare schets. Goed gebruik onder par ticuliere kunstverzamelaars in Neder land is het informeren van de grote musea als ze van een oude meester af willen. Prinses Christina koos een an- dere route. ,,En niet bepaald de ko ninklijke'', foeterde Ex eerder al. Prinses Christina zal het allemaal niet veel uitgemaakt hebben. Zij kreeg waar ze op uit was: de hoofdprijs voor de kunstobjecten die ze gisteren liet veilen. De veelbesproken tekening van Rubens werd afgehamerd op 7 miljoen dollar, zo'n 6,1 miljoen euro. Samen met de andere twaalf oude meesters die de jongste zus van prinses Beatrix in New York onder de hamer bracht, incasseerde ze ruim 8 miljoen euro. Daar moeten nog wel haar kosten voor het veilinghuis vanaf. Wie de koper is, is nog niet duidelijk, maar kunstver zamelaars speculeren op de Ameri kaanse kunstverzamelaar en miljar dair Leon Black, de voormalige eige naar van bananenmerk Chiquita. Museumdirecteur Ex wil dat de Tweede Kamer met regelgeving komt om verkoopplannen van oude mees ters door particuliere kunstverzame laars te voorkomen. ,,Ik hoop dat Ne derland van deze situatie leert.'' G. werd gearresteerd door de Ne derlandse autoriteiten. Dat ge beurde nadat hij de - niet bestaande - vrouw wilde ontmoeten in Rome, waarna beiden zouden doorreizen naar IS-gebied in Syrië. Dit meldt de Arabische zender Al Aan TV na een interview met een van de Koer den, die in Nederland woont. Het incident speelde zich af in 2015. Het door de Koerden verzonnen twitterprofiel was de perfecte match voor Mohamed G., die een Iraaks-Koerdische achtergrond heeft. De vrouw had genoeg van al die ongelovigen om zich heen en droomde van een leven in het IS- kalifaat. Precies wat G. wilde. Nadat Mohamed G. via Twitter was benaderd door het nepaccount, hapte de jihadist uit Maastricht di rect. Maandenlang hadden beiden contact via chatprogramma direct message op Twitter. Eerst aarze lend, daarna uitbundiger. De Maas trichtenaar gebruikte op Twitter de naam Salahaddin al Kurdi. Vanzelfsprekend droeg de vrouw op publieke foto's een boerka. Privé was dat anders. Via het nep-ac- count stuurden de Koerden Moha- med G. een foto van een wulpse vrouw zonder boerka in een weinig verhullend jurkje met tijgerpa troon. De jihadist reageerde en thousiast. Hij reageerde: ,,Wauw, dat is zeer zeker mooi. Jouw schoonheid maakt mijn hart geluk kig." En sloot z'n bericht af met een Wauw, dat is zeer zeker mooi. Jouw schoonheid maakt mijn hart gelukkig hartje. Kort daarop stuurde hij een foto terug van zichzelf: ,,Sorry voor m'n gezicht, maar ik heb slechts en kele uren geslapen in de laatste 65 uur.'' Daarna stelde Mohamed G. voor om elkaar te ontmoeten in Rome, waarna ze gezamenlijk via Turkije konden doorreizen naar Sy rië. Eenmaal daar zouden ze trou wen, aldus G. Er werd een datum gekozen. Om twintig over tien 's avonds zou hij arriveren in Rome. De vrouw zou daar dan ook zijn, meldden de Koerden. Ondertussen lichtten de Koerden de Nederlandse autoritei ten in. Een teleurgestelde Mohamed G. werd gearresteerd voordat hij daad werkelijk naar Syrië kon reizen. De AIVD had G. ook al al enige tijd in het vizier. Na twee jaar gevangenisstraf voor zijn poging tot uitreizen, van 2015 tot 2017, kwam Mohamed G. vrij. In 2018 werd hij opnieuw in Neder land gearresteerd op verdenking van lidmaatschap van een terroris tische organisatie nadat zijn naam opdook in een onderzoek naar de dubbele moord op een bejaard echtpaar in Zuid-Afrika door een stel jihadisten. De Nederlander zou de Zuid-Afrikaanse verdachten kennen en na de moord hebben ge probeerd met de creditcardgege vens van de vermoorde vrouw bit- coins te kopen. Mohamed G. zit vast, de zaak te gen hem loopt nog. donderdag 31 januari 2019 GO Kabinet wilde Rubens redden met miljoen euro belastinggeld Het kabinet heeft met een kleine miljoen euro belastinggeld gepro beerd om de schets van Rubens die prinses Christina op een New Yorkse veiling te koop aanbood, te behouden voor Nederland. Het geld werd beschikbaar gesteld aan een coalitie van drie Nederlandse cultuurinstellingen die gisteren ge zamenlijk meeboden op het kunstwerk. Hanneke Keultjes Jeroen Schmale Den Haag/New York - Sjarel Ex, museum Boijmans De krijttekening van Rubens onder de hamer bij Sotheby's. Prinses Christina. FOTO KONINKLIJK HUIS Een groep Koerdische activisten heeft de Nederlandse jihadist Mohamed G. uit Maastricht te pakken genomen door zich op Twitter voor te doen als een sexy Britse IS-sympathisante die naar het kalifaat wilde. Harald Doornbos Dubai -Mohamed G. op Twitter Sotheby's Sotheby's Sotheby's Sotheby's

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3