MIJN FOTO ZEELAND 11 Iedereen heeft wel een foto waar een heel verhaal achter zit. Dat verhaal tekenen wij graag op. Vandaag Gerdi Zwaan (76) uit Middelburg over vakantieherinneringen voordat ze haar eigen pad koos. Bij het zien van één foto komen talloze herinne ringen bij haar boven. Over het grote gezin Zwaan waarin Gerdi opgroeide. Met z'n negenen in één auto op vakantie naar Saint-Tropez. ,,Ik heb tot mijn 22ste in België ge woond, ik ben geboren in Meche- len, we waren 'gastarbeiders' uit Holland. Op een gegeven moment gingen we elk jaar op vakantie naar de Cóte d'Azur. Met de Re nault Domaine Station Wagon. Gekocht bij mijn oom. In Meche- len, via mijn opa Zwaan, was een kleine, gesloten protestantse Hol landse gemeenschap in het katho lieke België." ,,Ik ben de oudste van zeven kin deren en sta links op de foto. Bo venop de auto lag een groene ijze ren hutkoffer. Dat was de keuken van mijn moeder. En achter de auto een karretje met de tenten. Een grote tent voor mijn moeder, zo'n Amerikaanse. Daar kwam de keuken in en sliep ze met drie kleintjes. De andere kinderen slie pen in twee kleinere tenten. Mijn vader sliep altijd in de buiten lucht. We waren twee dagen on derweg naar het zuiden." „Voorin de auto zaten mijn va der en moeder met daartussen een kleintje. Op de volgende bank konden drie kinderen. En in de achterbak van de auto zat de rest. Mijn vader maakte elke vakantie voor iedereen een zakje met slaap zak en een laken, vastgemaakt met veiligheidsspeld. Die legde hij ge ordend in de achterbak en daar za ten we op." ,,Onderweg overnachtten we op een camping. Mijn vader wilde bij aankomst dat we een treintje maakten met alle kinderen. Eerst ging de koffer met de keuken eraf. Mijn moeder ging aan de slag in de keuken en maakte dan meestal spaghetti. En voor het opstaan de volgende dag koffie met peper koek. Onderweg smeerde ze in de auto de boterhammen voor het ontbijt, die dan zo naar achteren doorgegeven werden." ,,Bij aankomst op de camping in Zuid-Frankrijk moesten we eerst een beekje door. De aanhangwa gen tilden we met de kinderen naar de overkant." Gerdi bladert door het fotoal bum. ,,Mijn vader was een ver woed amateurfotograaf. Hij had in de badkamer een donkere kamer en hij hield voor ieder kind een fo toalbum bij. En als je 13 was, kreeg je het album cadeau. Ik heb daar door bijzondere foto's van mijn jeugd. Zelfs van de oorlog. Meche- len was niet veilig vanwege be schietingen. We woonden vlakbij het station, waar bombardemen ten plaatsvonden. Mijn opa woonde toen in een buitenplaats, in Battel. We zijn in het koetshuis getrokken totdat de oorlog voorbij was." Eerste zoen ,,In deze vakantie, ik was denk ik 17, hebben mijn zus en ik onze eer ste zoen gehad en zijn we voor het eerst dronken geworden. Aan de overkant van het beekje zaten twee Duitse jongens, twee motor agenten. Die noemden we in Bel- gië 'zwaantjes'. En dat wilden we als de 'Zwaantjes' natuurlijk delen met die jongens. Maar we spraken elkaars taal niet. Ons campingser vies bestond uit een soepkom. Die namen we mee naar de jongens. Ze schonken limonade met gin in en u begrijpt de rest." ,,Ik ben tot mijn 20ste meege gaan op vakantie. Ik werd leer kracht en gaf in Mechelen, in onze Hollandse gemeenschap, mijn neefjes en nichtjes les op de school waar wijzelf ook op hadden geze ten. En opeens wist ik het. Ik moest weg, de wijde wereld in, op avontuur. Ik ging naar Nederland en daar woon ik nu nog. Naar Saint-Tropez ben ik weleens al leen teruggaan. Elf jaar geleden. Er was nog zoveel moois terug te vin den." donderdag 31 januari 2019 De Zwaantjes op vakantie Liesbeth Labeur Gerdi Zwaan: ,,Ik ben tot mijn 20ste meegegaan op vakantie." Het gezin Zwaan voor vertrek naar het vakantieadres in de Cote d'Azur. Uiterst links Gerdi. REPRODUCTIE EN FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39