II 8 ZEELAND JUBILEUM 250 JAAR De laatste arend van Middelburg Op zee kwam er een tweede Armada aan Hun schelp is een wonder op zich Bijzondere vondst in Pas van Terneuzen Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen bestaat 250 jaar. Alle reden voor een feest, een heel jaar lang. Het genootschap koestert het verleden, maar kijkt ooknaar de toekomst. donderdag 31 januari 2019 ,,Deze kaart toont Westelijk Staats-Vlaanderen in 1639. Het strijdtoneel van de Tach tigjarige Oorlog had zich in de jaren daarvoor verplaatst naar Vlaanderen met aanvallen van het Staatse leger op Antwerpen en Gent. Op zee naderde een tweede Spaanse Armada de Vlaamse kust. In dat cruciale jaar stelde David van Orliens, majoor van de stad Sluis voor de Staten van Zeeland, deze kaart samen: vestingen en for ten die de zeegaten en vaarten afsluiten en daartussen geïn undeerde polders." ,,Dit was een bij zondere vondst in de Pas van Terneuzen tij dens de jaarlijkse fossielenvis- tocht op zaterdag 5 juli 2003 in de Westerschelde. Het betreft een nagenoeg complete klep van de schelp Pseudamus- sium princeps." ,,Deze gigantische pecten- of weekdierensoort kennen we uit vroeg-Pliocene afzettingen (5 tot 2,5 miljoen jaar geleden). Vanwege de afmeting - deze is 15,5 centimeter breed - en de dunschalige schelp werden voordien alleen fragmenten gevonden." Jan van Damme Middelburg Een anekdote, afkomstig van Jan de la Hayze. Met zijn 88 jaar is hij één van de oudste ac tieve leden van het ge nootschap. We gaan terug naar het jaar 1959, het jaar dat De la Hayze zich als huisarts in Middelburg vestigt. Hij wordt meteen lid en schuift voor zijn eerste genoot schapslezing aan in het vereni gingsgebouw in de Wagenaar- straat in Middelburg. Een profes sor uit Gent vertelt over de groei ende stenen van Oostburg. ,,Een bijzonder soort mos", zegt de oud huisarts, ,,ik heb het opgezocht." Halverwege de voordracht stapt de conciërge binnen. 'U had gebeld', zegt hij tegen de voorzitter. Nee, dat had de voorzitter niet. Enkele minuten later staat de conciërge er weer: 'Er is toch echt op de bel ge drukt'. Na wat rondkijken blijkt één van de achtenswaardige leden in slaap gevallen te zijn, met zijn hoofd tegen de wand, op de bel knop. De la Hayze: ,,Later vertelde ik in Leiden tegen mijn studiege noten: waar ik nu toch terecht ben gekomen, het lijkt wel de vorige eeuw." Het verhaal van de gepensio neerde huisarts schetst precies het probleem waarmee het Zeeuws Genootschap lang te kampen heeft gehad. Beetje stoffig, beetje oubollig, beetje bejaard. De tijd dat je alleen na ballotage lid kon wor den, is echter al tientallen jaren voorbij. Ieder lid is van harte wel kom. Met titel, zonder titel, gestu deerd of vooral praktijkgericht. Genootschapsvoorzitter Hugo Schorer en voorzitter Maarten Steenbeek van de 'stuurgroep ju bileum' gaan er eens goed voor zit ten. Zeker, hun genootschap heeft met een stevige terugloop van het aantal leden te kampen gehad, van pakweg zestienhonderd in 1992 naar een ruime zevenhonderd nu. Maar er is hoop. Volgens Maarten Steenbeek - lid sinds 1997 - zijn er de laatste jaren tientallen nieuwe Genootschapsvoorzitter Hugo Schorer (links) en voorzitter Maar ten Steenbeek van de 'stuurgroep jubileum'. foto lex de meester aanmeldingen, de afkalving is ge stopt. Hugo Schorer - lid sinds 1992 - wil het graag breder zien. Er zijn in Nederland nog meer eeuwen oude genootschappen, zoals de Koninklijke Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen en het Bataafs Genootschap voor Proefondervindelijke Wijsbe geerte, maar geen enkele is op een zo breed terrein actief als het Zeeuwse. Schorer: ,,Wij beheren We hebben misschien minder leden dan vroeger, maar er zijn meer activiteiten - Hugo Schorer een enorm brede collectie erfgoed die nog steeds met aanwinsten wordt uitgebreid. En met lezingen, symposia en publicaties doen we aan actieve kennisoverdracht. We hebben misschien minder leden dan vroeger, maar er zijn meer ac tiviteiten." Betrekkelijk nieuw is de samenwerking met het UCR, University College Roosevelt in Middelburg. Daar is een door het genootschap betaalde docent - fel- low - actief, die colleges geeft en onderzoek doet naar de collecties. Archeologische voorwerpen, na- turalia (opgezette dieren), boeken, muziekinstrumenten, handschrif ten, fossiele botten, schelpen, vol kenkundige voorwerpen, kaarten en prenten, schilderijen, aarde werk, zilver, textiel. Die opsom ming van de in de loop der eeu wen opgebouwde verzameling is ongetwijfeld niet volledig. Het ge nootschap heeft geen eigen mu seum meer. De collecties zijn on dergebracht in het Zeeuws Mu seum, ZB Bibliotheek van Zee land, Zeeuws Archief en in de de pots van de stichting Zeeuws Erf goed. ,,We zijn heel tevreden over de samenwerking", aldus Maarten Steenbeek. Dat het genootschap zowel in de ZB Bibliotheek van Zeeland als in het Zeeuws Archief een eigen kamer heeft, versterkt dat gevoel. Hoe levend de collec ties zijn bleek nog afgelopen week, toen bekend werd dat twee mari tieme schilderijen van de familie Patijn uit Bloemendaal, die al in het Vlissingse muZEEum te zien zijn, aan de genootschapsverza meling mogen worden toege voegd. Regenten met tijd, geld en sta tus: die tijd is volgens de beide voorzitters al minstens een halve TOPSTUKKEN Gerard Heerebout, con servator Naturalia ,,Het wapen van Middelburg is een rood schild met een gou den burcht, gedragen door een naar rechts kijkende arend. De arend was dus belangrijk en eeuwenlang stond er voor de vleeshal van het stadhuis een arendshuisje, met daarin (se dert 1592) een of meer arenden. In 1858 werd het arendshuisje afgebroken. De laatste arend zou in de collectie van het Zeeuws Genootschap geëin digd zijn." Dirk de Vries, conservator Zelandia Illustrata Herman Nijhuis, Natuur historische collectie ,,Nautilussen zijn schelpdra- gende inktvissen. Hun schelp is een wonder op zich. Bij een doorgezaagde schelp zien we een grote kamer waar het dier in leeft. Daarna een spiraal van kamers verbonden door buis jes, waar het dier gas in kan pompen of er uithalen. Dit geeft het dier stijg- of daalver- mogen. In de doorsnede vin den we de gulden snede terug. Kortom: een intrigerend kunstwerk in de natuur." Freddy van Nieulande, Na tuurhistorische objecten GO Genootschap vo FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36