Het wantrouwen is verdwenen Jonge Vlissinger stak toerist zeven keer ZEELAND 3 De opluchting is groot bij Arduin. Zowel de ondernemingsraad als de cliënten raad zegt weer met vertrouwen naar de toekomst te kijken, zeker nu minister Hugo de Jonge 20 miljoen euro in het vooruitzicht heeft gesteld. Daarmee kan Arduin tot en met 2024 het ingrijpende reorganisatieplan uitvoeren dat interim-bestuurder Gerton Heyne heeft opge steld. ,,Het zag er even heel donker uit", zegt René Molenaar, voorzitter van de cliëntenraad. ,,Maar dit plan biedt zoveel mogelijkheden, waardoor we Arduin voor Zeeland kunnen behouden. Dat is heel veel waard." Ook de ondernemingsraad is positief. ,,We staan helemaal achter de plan nen", zegt voorzitter Louis van Beekum. Huisvesting De huisvesting gaat ingrijpend op de schop. Nu zijn de bijna vijfhonderd cliënten verspreid over ruim 150 woningen, een koers die eind ja ren negentig werd ingezet. De kosten daarvan zijn zo hoog, dat Arduin in financiële proble men raakte en de zorg onder druk kwam te staan. Het is de bedoeling de komende jaren naar - waarschijnlijk zes - grootschalige locaties te gaan. ,,De verandering die we gaan meemaken is gi gantisch", zegt Van Beekum. Hij verwacht al leen maar positieve effecten, zowel voor cliën ten als voor personeel. ,,Als medewerkers wor den we echt meegenomen in het proces. Je merkt nu al dat mensen niet meer wantrou wend zijn, maar heel opgelucht dat nu echt gaat gebeuren wat we allemaal willen: betere huis vesting, betere opleiding en betere ondersteu ning." De ondernemingsraad en de cliëntenraad zijn vol lof over Gerton Heyne, die binnen enkele maanden de toekomst van Arduin heeft veilig gesteld. Hij heeft de hulp ingeroepen van zorg groep 's Heeren Loo opgezet, waar Arduin op termijn waarschijnlijk ook onderdeel van wordt. De cliëntenraad dringt er wel op aan dat de zorg waar nodig zo snel mogelijk verbetert. ,,We krijgen nog steeds signalen dat er op sommige locaties dingen mis zijn", zegt voorzitter Mole naar. ,,Het grote verschil is wel dat die nu wor den erkend en dat verbeterteams van 's Heeren Loo worden ingezet om de zorg weer op niveau te brengen." donderdag 31 januari 2019 rant, een winkeltje, er was een ei gen arts en fysiotherapeut, de be woners die mobiel waren hadden er ruimte en vrijheid. J ohan: ,,An- ton had een gemotoriseerde rol stoel waarin hij boodschappen van de kruidenier naar de andere bewoners bracht. Een belangrijke taak, zo voelde hij dat." Het was het hoogtepunt van de grootschaligheid. En toen, in 1994, trad Piet van den Beemt aan. Vijvervreugd werd omge doopt in Arduin. Met medewer king van staatssecretaris Erica Terpstra stelde hij een plan op. Grote instellingen waren niet van De beste dingen van toen, en de beste dingen van nu. Die moet je combineren deze tijd; daarvoor in de plaats kwamen kleine woongroepen midden in de wijk. ,,Voor een deel van de cliënten pakte dat misschien goed uit, maar niet voor dubbel gehandicapten als Anton", zegt Herman. ,,Voor hem was het funest. Hij kón helemaal niet zelfstandig wonen. Het huis waarin hij kwam, was niet geschikt voor het elektrische karretje dat hem nog wat vrijheid bracht. Dat ging dus weg. Een busje bracht hem elke dag naar de dagbeste ding." Nu, op zijn 74ste, woont An- ton weer in een grotere groep. Johan: ,,Een deel van het oude ziekenhuis in Vlissingen is om gebouwd tot verblijf voor men sen als Anton. Een enorme ver betering. Hij heeft weer een ei gen huiskamer waar je op be zoek kunt komen." Doorgeslagen Het is goed dat Arduin op zijn schreden terugkeert, zeggen de broers. De decentralisatie was doorgeslagen. Herman: ,,De be ste dingen van toen, en de beste dingen van nu. Die moet je combineren." 'Een heetgebakerd mannetje, dat het volstrekt normaal vindt een mes op zak te hebben en dat ook te gebruiken.' Zo noemde de officier van justitie de verdachte gisteren tijdens de rechtszaak in Middel- burg. De jongeman zelf zag het an ders: hij wilde alleen zijn broer be schermen. De 20-jarige Van de G. en zijn 15- jarige broer kregen het op de late zondagavond van 5 augustus op de Boulevard in Vlissingen aan de stok met een complete familie uit Weert. Die zat op het terras van een strandhuisje, toen er een pakje siga retten naar beneden viel. Bewust gegooid of per ongeluk geschopt, dat bleef onduidelijk. Ruzie Vader en zoon gingen verhaal halen en na wat uitdagen over en weer ontstond een ruzie, waarbij de va der vechtend met de 15-jarige op de grond belandde. ,,Toen ik mijn broer niet meer zag bewegen, dacht ik dat hij stikte en raakte in paniek", verklaarde Van de G. in de rechts zaal. Hij pakte een mes en begon in Toen ik mijn broer niet meer zag bewegen, dacht ik dat hij stikte en raakte in paniek te steken op de man uit Weert, tot die losliet. Best een aannemelijk verhaal, vond zijn advocaat Natasja Wouters. Ze wees op getuigenver klaringen, waaruit bleek dat de va der geen gehoor gaf aan de roep van omstanders de jongen los te laten. De officier van justitie geloofde echter niks van die versie. ,,Uit niets blijkt dat de jongen niet meer be woog. Hij vocht gewoon terug." De vader werd uiteindelijk zeven keer gestoken en liep onder meer een slagaderlijke bloeding en een klaplong op. De zoon werd geraakt in het gezicht en had een snee van twaalf centimeter. Ze mochten wel na behandeling in het ziekenhuis nog dezelfde dag naar huis. Litteken Dat neemt niet weg dat het inci dent enorme impact heeft op de fa milieleden, zo vertelde hun advo caat namens hen in de rechtszaak. De vader kampt met lichamelijke en psychische klachten. Hij heeft, concludeerde een huisarts, moge- lijk een posttraumatische stress stoornis en kan nauwelijks nog werken. De zoon heeft een enorm litteken op zijn gezicht, waardoor hij zich gedwongen voelt zijn baard te laten staan. De familie eist dan ook een schadevergoeding van tienduizenden euro's. De officier van justitie wil dat Van de G. twee jaar de cel in gaat, voor dubbele poging tot doodslag. Ze eiste ook tbs met een lijst voor waarden. Met dat laatste zei Van de G., die al een strafblad heeft en bij wie verschillende psychische pro blemen en stoornissen zijn vastge steld, wel te kunnen leven. ,,Ik wil veranderen." Rolf Bosboom Middelburg - Herman Cornelis, broer van Anton heeft alles al gezien M Anton Cor nelis is aan het werk met de papierversnip peraar. FOTO LEX DE MEESTER Het wekte heel wat beroering, de steekpartij op een mooie zo meravond in Vlissingen, begin augustus vorig jaar. Voor het oog van veel mensen, onder wie zijn gezinsleden, werd een 57-ja- rige man uit Weert neergesto ken door Vlissinger D. van de G. Ook zijn 32-jarige zoon raakte gewond. Maar was het nood weer of nergens voor nodig? Martijn de Koning Middelburg - D. van de G., verdachte De rechtbank doet over twee weken uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31