c! Laat T-Mobile het oplossen Roosevelt Foundation vraagt hulp: Wie verdient een award? Lijkschouwer van Ezra handelde juist Geen cent tevéé 2 Al ruim zestig jaar woont Anton Cornelis bij Arduin. Hij heeft alle veranderingen bij de zorginstelling van dichtbij meegemaakt. ARDUIN REORGANISATIE Commentaar inwoners van Westkapelle en omgeving dreigen de dupe te worden van een conflict tussen T-Mobile en Rijkswaterstaat. De provider houdt zich niet aan de afspraken over het ge bruik van de vuurtoren als basis voor communicatieapparatuur. Dus T-Mobile moet weg uit de toren. De mensen die met T-Mo bile, Simpel, Tele2 of Ben mobiel bellen en appen zitten straks met de gebakken peren. Hun hoop is gevestigd op de ge meente Veere. Die doet haar best T-Mobile aan een tijdelijke zendmast te helpen. De meeste burgers beschouwen telecommunicatie als een nutsvoorziening. Je kunt niet zonder. Dus lijkt het logisch dat de gemeente probeert te voorkomen dat een deel van haar in woners straks mobiel geen bereik heeft. Maar dezelfde bur gers steunden ooit in meerderheid de politieke keuze om deze nutsvoorziening te privatiseren. Als je die lijn consequent volgt, is de gemeente geen partij. Dan moeten de klanten van T-Mo bile dit bedrijf zelf afrekenen op een eventuele wanprestatie. Dat is de vrije markt. Veere doet er verstandig aan zich niet te veel met deze kwestie te bemoeien. Om drie redenen. Burgers moeten goed begrijpen wat de gevolgen kunnen zijn van hun keuze, van pri vatisering. En als Veere het T-Mobile al te gemakkelijk maakt, is dat concurrentievervalsing. Verder moeten bedrijven als T-Mo bile, die hun zaken duidelijk niet op orde hebben, dat bij voor keur zelf oplossen. Anders leren ze niet van hun fouten. Veere doet er verstandig aan zich niet te veel moet het conflict over de vuurtoren te bemoeien Die worden volgend jaar weer uit gereikt in Middelburg aan personen of organisaties die zich hebben sterk gemaakt voor de vier vrijhe den van Franklin Delano Roosevelt. Han Polman, voorzitter van de Roosevelt Foundation en commis saris van de koning in Zeeland, no digt sinds gisteren iedereen uit hun kandidaat te nomineren. Iedereen kan tot 30 april een voordracht doen via de website van de Roose velt Foundation. Daar is ook meer informatie te vinden over de voor- ALMANAK dracht, de voorwaarden en de selec tieprocedure. De awards voor vrijheid van me ningsuiting, vrijheid van gods dienst en gevrijwaard zijn van ge brek en van vrees worden in even jaren in Middelburg uitgereikt, in oneven jaren in New York. De Roosevelt Foundation en het Franklin and Eleanor Roosevelt In stitute in New York werken samen aan het verspreiden van dit gedach tegoed. De Four Freedoms Awards zijn al uitgereikt aan onder anderen Nelson Mandela, Dalai Lama, Kofi Annan, Desmond Tutu, War Child, Human Rights Watch, Malala Yousafzai en Angela Merkel. De laureaten die vanaf 1982 hun award in Middelburg in ontvangst namen, zijn te vinden op de web site fourfreedoms.nl. Die Vlissingse gaf altijd hoog op over haar parkeerapp. ,,En geen cent tevéé hè! Als je wegrijdt, stopt hij de parkeertijd automa tisch!" Vorige week was ze ineens min der enthousiast. ,,Amper een kwartier heb ik daar geparkeerd, hartje Rotterdam, maar de app bleef drie uur lopen. Zés euro betaald", klaagde ze tegen de helpdesk. Het probleem werd elegant ver holpen. Mevrouw kan een ca deaubon tegemoet zien, ter waarde van tien euro. Nu hoopt ze stiekem dat hij het nóg eens niet doet. Kunst schreeuwt om aandacht Wim Peijs nieuwe raadsgriffier Wim Peijs (foto) uit Ze venbergen is dinsdag avond benoemd tot de griffier van de gemeente Reimerswaal. Hij werkt nog als senior bestuurs- adviseur bij de gemeente Papendrecht. De raads griffier vormt de schakel tussen gemeenteraad, college en de ambtelijke organisatie. Hij geldt als de belangrijkste adviseur van de raadsleden. Peijs (55) volgt per 1 maart in terim-griffier Peter-Paul Moors op. De functie van griffier is vacant, nadat Tycho Jansen na de ver kiezingen van maart werd benoemd als wethouder in Zwijndrecht. OOSTBURG Train Travellers in Ledeltheater 'Oom Anton', stelt hij zich voor. Heel veel meer zegt hij niet, want Anton Cornelis uit IJzendijke is niet zo welbespraakt. ,,Anton is dubbel gehandicapt", legt zijn broer Johan (78) uit. Juist die groep kreeg het zwaar, toen Arduin halverwege de jaren negentig de koers verlegde en de grote instellingen verruilde voor kleine woongroepen midden in de wijken. Terwijl zijn broers Johan en Her man (75) vertellen, concentreert Anton zich op zijn taak bij de dag besteding van Arduin: papier ver snipperen. ,,Dat is heel belangrijk voor hem, dat hij een taak heeft. Het geeft hem het gevoel dat hij nuttig is", verklaart Herman. Hun broer Anton werd, nu 74 jaar geleden, te vroeg geboren. Tien jaar lang bleef hij nog thuis wonen in IJzendijke, waar hij de zesde was in een groot katholiek gezin. Zijn vier broers en twee zussen namen hem overal mee naartoe. Dat was over toen An ton op 8 februari 1956 verhuisde naar een 'inrichting', zoals dat toen heette: Ipenoord, bij Oostkapelle. ,,Die dag staat in mijn geheugen gegrift", zegt Herman. ,,Anton vond het vreselijk. Als hij een keer op be- zoek kwam, huilde hij de hele weg terug." Johan herinnert zich het bij gebouw waarin Anton samen met een groepje andere kinderen zoals hij woonde. ,,Een dokter zag je nooit. Er was een zuster, die regelde alles. Mijn moeder kon Anton al leen op zondag bezoeken, maar dat mocht niet: de Stichting Rust- en Verpleeghuizen Zeeland waar Ipenoord onder viel, is protestants. Op zondag was er geen bezoek." Mobiel Ipenoord verdween. Vijvervreugd nam het over. Het complex omvatte meerdere paviljoens, een restau- De lijkschouwer die in oktober 2017 in het zwembad van Omnium in Goes de dood van Ezra Trinidad onderzocht, is niet onzorgvuldig of nalatig geweest. Dat heeft het Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg in Den Haag ge zegd. De zaak was aangespannen door de familie van de destijds dertien jarige jongen, die op de bewuste dag verdronk in de lazy river van het zwembad. Volgens de lijkschouwer ge beurde dat tijdens een epileptische aanval, maar daar heeft de familie grote twijfels bij. Volgens het tuchtcollege is de onderzoekende arts echter op goede gronden tot die conclusie gekomen. Beroepsgeheim Wel had hij zijn conclusie iets minder stellig kunnen formuleren, vindt het het Regionaal Tuchtcol lege voor de Gezondheidszorg. Maar dat verandert verder niets aan de uitspraak. Ook klachten dat de arts zijn beroepsgeheim zou hebben geschonden en niet eens bevoegd was een dergelijk onder zoek te verrichten, zijn door het tuchtcollege ongegrond verklaard. De lijkschouwer is een geregis treerd forensisch arts. donderdag 31 januari 2019 De Roosevelt Foundation vraagt inwoners van Zeeland mee te denken over kandidaten voor een Four Freedoms Award. Luc Oggel Middelburg Tip? redactie@pzc.nl HULST Vuilnisbakken in de bin nenstad van Hulst zijn 'opgesierd' met stickers met leuzen als Kunst Moet! en Kunst is Leuk! De gemeente Hulst vindt kunst ook leuk, maar niet als gemeentelijke eigen dommen worden beklad. HulstArt moet de vaste expositieruimte in het 's- Landshuis op termijn ver laten. Daar is niet ieder een even blij mee, zo blijkt. Volgens Paul Cor- nelis (HulstArt) is het ini tiatief van een sympathi sant. De gemeente laat weten dat de plakactie niet is toegestaan en dat de boa's handhavend kunnen optreden. KRUININGEN De film 'Train Travellers' is op zondag 10 februari te zien in het Ledelthea ter in Oostburg. De reis- documentaire is ge maakt door de Zeeuwse filmmaker Boaz Tim mermans en Kioni Papa- dopoulos. Kioni (25) wordt gevolgd tijdens haar treinreis van Athene naar Antwerpen. Onderweg bezoekt ze tien steden en laat zich verrassen door de be volking en culturen. In september draaide de film op Film by the Sea. Aanvang is 15.00 uur. Een kaartje kost 7,50 euro en de makers geven een toelichting. Anton (74) Ondine van der Vleuten Middelburg Rob Paardekam Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30