i 14 iiti Xïïl 'Ut f- n Mtiüt Vreugdenhil rondt perfecte tactiek van AB Vakwerk-ploeg af 23 De grootste prijs op natuurijs van dit seizoen, de Alternatieve Elfstedentocht, ging gisteren naar Frank Vreugdenhil. Zelfs ploeggenoot Gary Hekman, die in winnende positie viel, kwam vrolijk juichend over de streep. k*- Techendorf Voor Frank Vreugdenhil, een 34-ja- rige plantenkweker uit het Drentse Eldersloo, telde er deze winter maar één wedstrijd: de 200 kilome ter op de Oostenrijkse Weissensee. De enige echte monstertocht op de schaatskalender. Alles moest daar voor wijken. Zijn ploegleider Roy Boeve stond achter die droom en smeedde de avond voor de helle tocht een plannetje dat de routinier en gewaardeerde kracht van de for matie AB Vakwerk zijn mooiste overwinning in een al lange spor tieve loopbaan op moest leveren. De tactiek kan met twee woorden omschreven worden: sloopwerk verrichten. Tot halverwege de koers moesten de knechten van de groene brigade, inclusief de Zuid-Koreaanse twee voudig olympisch kampioen Seung-hoon Lee, de wedstrijd con troleren. Daarna was het aan Gary Hekman, zonder twijfel de snelste sprinter van het marathonpeloton, om keer-op-keer met aanvallen en speldenprikken de toppers van de concurrerende ploegen uit de tent te lokken en zodoende te verzwak ken voor de finale. Want AB Vak werk wilde vooral niet met fitte concurrenten als Simon Schouten en Crispijn Ariëns naar de streep rijden. Scheur In een marathon die boeide vanaf de start in de vrieskou (13 graden onder nul), pakte het 'Plan Vreug denhil' perfect uit. Sterker nog, in de finale zat Hekman met zijn kop man-van-de-dag en ook nog ploeg genoot Willem Hoolwerf in een overgebleven kopgroepje van ze ventien rijders. Even leek het erop dat Hekman, na al zijn eerder uitge voerd sloopwerk, de Alternatieve Elfstedentocht zelfs nog ging win nen, maar een scheur in de 'finish- Ik was vaker kopman, maar met zo'n druk rijden raad ik niemand aan. Iedereen in de ploeg deed z'n werk perfect, ongelooflijk straat' maakte een einde aan die il lusie. Toch kwam de Kampenaar even later juichend over de streep, nadat kort daarvoor Vreugdenhil zijn beste sprint ooit had afgeleverd. ,,Ik had vandaag echt liever dat Frank zou winnen in plaats van mezelf'', aldus Hekman. „Waarom? Frank werkt zo verschrikkelijk hard voor het team, maar d'r is altijd een ploeggenoot die voor hem wint.'' In 2017 werd Vreugdenhil tweede achter zijn toenmalige teamgenoot Ariëns, in 2013 was dat Simon Schouten. En vorig jaar finishte de Drentse kweker nog als derde, ook achter iemand in hetzelfde schaats pak. Hekman: ,,Altijd op het po dium, maar nooit winnen. Tot van daag.'' Achter de streep vloog het com plete team elkaar in de armen, met Vreugdenhil als stralend middel punt. ,,Ik ben wel vaker de kopman geweest, maar met zo'n druk rijden raad ik niemand aan. Iedereen in de ploeg heeft z'n werk perfect ge daan, ongelooflijk. Als ik deze wed strijd niet win, dan is mijn carrière gewoon niet geslaagd. Ik zou nu kunnen stoppen, maar ik ga nog mooi een jaar door'', zei de win naar, lachend van oor tot oor. UITSLAGEN Emotioneel was de omhelzing met ploegleider Boeve, het brein achter het masterplan. ,,Het zijn de jongens op het ijs die het doen'', meende ploegleider Boeve, die in het vierde seizoen zijn ploeg steeds completer ziet worden. ,,Dit is een proces van jaren. We hadden graag de NK's willen winnen, maar dit is ook een heel mooie en een grote prijs.'' Te midden van de feestvreugde stond een eveneens gelukkige Lee, ook al reed de Zuid-Koreaan de wedstrijd niet uit. ,,Na 150 kilome ter ben ik gestopt. Maar volgend jaar kom ik hier terug voor meer.'' Susan Krumins in CPC Loop Goede rentree voor Berkhout OKT volleybal in Rotterdam donderdag 31 januari 2019 Groepjes schaatsers op het tien kilometer lange parcours vol lussen op de Weissensee. fotos anp Teamwork beloond op de Weissensee Ralph Blijlevens -Frank Vreugdenhil (34) Alternatieve Elfstedentocht Weissensee. Mannen (200 km): 1. Vreugdenhil (foto links) 5.31.45, 2. Ariëns, 3. Harink, 4. Schip- per z.t., 5. Hoogeveen, 6. De Vries, 7. Verkaaik, 8. Wolffenbuttel, 9. Den Hartog, 10. Smit z.t.. Stand na 3 van 6 GP's: 1. Ariëns 61, 2. Harink 46, 3. Hekman 44,1, 4. Den Hertog 43,1, 5. Wolf- fenbuttel/Hoolwerf 36, 7. Vreugdenhil 35,1. Vrouwen (200 km): 1. Van der Stelt (foto rechts) 6.58.30, 2. Kamminga z.t., 3. Dedden 0.02, 4. Wagemaker 0.03, 5. Hendriks 0.05, 6. Elzinga 0.10, 7. Muusse 0.11, 8. Ketellapper-Zielman 0.32, 9. Bosma z.t., 10. Walsma z.t.. Stand na 3 van 6 GP's: 1. Ketellapper-Z. 55,1, 2. Kamminga 54,1, 3. Dedden 40, 4. De Jong 39, 5. Wagemaker 38. ATLETIEK Susan Krumins- Kuijken heeft zich gemeld voor de CPC Loop in Den Haag op 10 maart. Ze wil haar persoonlijk record op de halve marathon (1.10.52) aanscherpen. De winnares van het zilver op de 10.000 meter op de EK vorig jaar in Berlijn krijgt in de weg wedstrijd concurrentie van de Zwitserse winnaressen van de vorige twee edities, Maja Neuenschwander en Fabienne Schlumpf. Baan- specialiste Krumins zoekt steeds vaker de wegraces op. Ze liep vorig jaar al de Dam tot Damloop en de Zevenheuvelenloop. ZEILEN Lobke Berkhout (38) heeft haar rentree in het wedstrijdzeilen gevierd met twee top 10-klasserin- gen in de 470-klasse bij de wereldbekerwedstrijden in Miami. Samen met Afrodite Zegers noteerde Berkhout in lichte, onstabiele wind een tiende en achtste plaats. ,,Een prima eerste dag. We beginnen elkaar steeds beter aan te voe len.'' Berkhout is terug na zeven jaar afwezigheid. De zeilster stopte in 2012 na een bronzen medaille op de Spelen van Londen. Ze werd vijf keer wereldkampi oene in de 470-klasse. VOLLEYBAL De Neder landse volleybalmannen mogen zich van 9 tot en met 11 augustus in eigen land proberen te kwalifice ren voor de Olympische Spelen van 2020 in Tokio. Wereldvolleybalbond FIVB heeft Ahoy in Rotterdam als locatie aangewezen. De 'Lange Mannen' spelen tegen Zuid-Korea, België en de Verenigde Staten. De winnaar mag naar Tokio. Alleen Zuid-Korea staat lager op de wereldranglijst. De Zuid-Koreanen zijn de nummer 24 van de wereld. Oranje staat vijftiende, België twaalfde en de VS is de mondiale nummer twee. De Nederlandse mannen speelden in 2004 voor het laatst mee op de Spelen. AltöTO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23