rijzen vergelijken O PSYCHOLOGELD 16 ECONOMIE D 1^ JAARCIJFERS KPN Mede door de felle prijzenslag in de mobiele telefonie is |e: omzet van KPN het afgelopen jaar bijna 2 procent gekrompelloch ging het gisterochtend tijdens de presentatie van de jaarcijfers vooral over het einde van ^provider Xs4all en de gevaren van Huawei. Online is het lekker gemakkelijk prijzen vergelijken. Je vindt een mooie zwarte broek van merk X in model Y, en goog- elt snel even of die in een andere webshop nog goedkoper is. En natuurlijk check je ook of je een exemplaar kunt vinden dat erop lijkt, maar veel minder kost. Niet omdat je die eerste broek niet kunt betalen, of omdat de prijs onredelijk is. Maar omdat een verstandige consument nu eenmaal prijzen vergelijkt. Prijsbewust heet dat. Waarom zou je niet voor de allergoedkoop ste optie gaan? Nou, er zijn wel een paar redenen te beden ken. Die race to the bottom kent namelijk zijn slachtoffers. Om de prijs te drukken, laten veel producenten hun spullen maken in lagelonen landen. De werknemers verdienen soms niet meer dan een paar euro per dag, onder slechte arbeidsomstandigheden. Kinderarbeid is niet uitgesloten. Bovendien is er in die landen vaak nauwelijks milieuwetgeving waardoor de pro ductie daar veel vervuilender is. En dan moeten de spullen ook nog eens naar de andere kant van de wereld worden vervoerd, wat weer ener gie kost. De race to the bottom van kent zijn slachtoffers Onze drang naar als maar goedkoper werkt bovendien criminaliteit in de hand, zo blijkt uit cij fers van de Consumenten- prijsvechten bond. De bond liet vorig jaar maar liefst 4500 cri minele websites offline halen en spreekt van een plaag. Deze, vermoedelijk Chinese, criminelen kopen Nederlandse do meinnamen op en plaatsen daar goedkope pro ducten op. De spullen worden helaas nooit ge leverd of zijn hartstikke nep. Een val voor de ty pische prijsbewuste Nederlander. Want zoek termen als 'goedkope Nikes' of 'Apple goed koop' leiden je naar deze criminele webshops. Gelukkig heeft de Consumentenbond wat tips om de criminelen te ontmaskeren, zoals: let op de omschrijvingen van de producten - die zijn vaak in gebrekkig Nederlands - en check of er contactgegevens op de website staan. Ik adviseer iets heel anders: ga niet altijd voor de allergoedkoopste optie (tenzij je een heel klein inkomen hebt Die Chinese crimi nelen spelen slim in op onze gierigheid. Het is effectiever om je eigen gedrag onder de loep te nemen, dan te proberen gewiekste onderwe reldfiguren te slim af te zijn. Deze tip zal de Consumentenbond me niet in dank afnemen; daar zijn ze gek op prijzen ver gelijken. Zo hebben ze hun eigen energieverge- lijker. En tijdens Black Friday, twee maanden geleden, sprak een woordvoerder nog: ,,Laat je niet te snel verleiden tot impulsaankopen en vergelijk de prijzen. Een Black Friday-aanbie- ding kan elders nog altijd goedkoper zijn.'' In derdaad het kan altijd nog goedkoper. Maar de kans is groot dat iemand anders daar de prijs voor betaalt. Altice Europe Vopak Ahold Delhaize Galapagos donderdag 31 januari 2019 GO De Franse ka belaar voerde de AEX aan bij het sluiten van de markt. Het tankopslag- bedrijf kreeg een adviesverhoging door HSBC. Het supermarkt concern kon geen potten bre ken gisteren. -m De biotechno- loog sloot de rij in de AEX. E o Protest tegen einde van Xs4all ^Imag niet baten -Maximo Ibarra bestuursvoorzitter KPN - Jan Kees de Jager, financieel directeur KPN Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert elke week ons econo misch gedrag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16